Jste zde

MEAN WELL – napájení všeho druhu i zařízení KNX

MEAN WELL se věnuje hlavně napájecím a záložním zdrojům pro standardní i průmyslové použití. Své portfolio rozšířilo i o produkty KNX, kde nabízí například dálkově ovladatelný mnohonásobný spínač LED zdrojů s možností stmívání řídícím signálem 0-10V.

Napájecí prvky a příslušenství pro umístění do rozvaděčů

AC/DC standardní spínané zdroje

Nejčastěji osazované typy se snadnou instalací na DIN lištu jsou AC a DC zdroje. Aktuální výkonové pokrytí je 15 až 4000 W. Po maximální úsporu prostoru je vhodná řada HDR, která je provedena v tzv. jističovém (step-shape) tvaru. Mezi průmyslově odolné varianty řada SDR odolávající krátkodobým přetížením dynamických zátěží. V instalacích bez dostupného nulového vodiče lze vybrat z řady WDR s rozšířeným rozsahem vstupu 180 až 550 V. Pro větší příkon s nadlimitním zatížením jedné fáze jsou dostupné TDR typy se vstupem 3×400 V / 50 Hz.

DC/DC měniče

Pro změnu hladiny DC napětí, galvanické oddělení nebo stabilizaci se využívají právě DC/DC měniče s různými vstupními a výstupními úrovněmi (3,3 až 48 V) ve výkonech 15 až 2 000 W. Praktickým důvodem pro použití DC/DC měničů je lepší stabilita napětí i při pulzní zátěži. Výhodami umístění výkonného měniče před dalšími snižujícím DC/DC stupni jsou možnost použití jednoho záložního systému (UPS) a zvýšení spolehlivosti napájecí sekce snížením počtu nutných prvků. Při napájení ze široce kolísajících DC zdrojů el. energie (fotovoltaika, větrné elektrárny) lze zvýšit robustnost aplikace předřazením DC/DC měniče DDRH se vstupem 150 až 1 500 V a výkonem 60 W. Je-li požadováno umístění napájecího zdroje pro LED na DIN lištu, jsou k dispozici měniče typu DRA s výstupem proudového charakteru pro přímé napájení LED čipů a s možností řízení jasu.

Zálohování napájení

UPS pro IT oblasti

Ve výkonové kategorii do 155 W existují napájecí zdroje se zabudovanou funkcí UPS v provedení pro montáž na podložku nebo do rozvaděče.  Základní rozdělení malých UPS zdrojů je na typy s managmentem nabíjení (řady AD, ADD) a bez něj (typy PSC, SCP, DRC), přičemž obě řešení jsou v nabídce pro typické záložní akumulátory (12/24/48 V).

Zálohování napájení v průmyslu

Pro zálohování napájení výkonnějších zařízení (150-1000 W) jsou v nabídce MEAN WELL ovládací moduly DR-UPS40, resp. DUPS40 pro montáž na DIN schopné přepínat zátěž až 960 W (40 A / 24V). Nabíjecí proud udržující záložní akumulátor s libovolnou kapacitou v pohotovosti je vnitřně omezen na 2 A.

Zdroje stejnosměrného napětí 110-400 V / 3,5 kW

Zdroje stejnosměrného napětí nad 100V se používají pro zahořovací procesy, elektrolytické postupy, centrální dobíjecí dokovací stanice, laserové obrábění nebo v aplikacích LED osvětlení.

Pro tyto účely je vhodná řada PHP-3500-HV. Jejich přednostmi jsou vysoká spolehlivost a tichý chod (bez ventilátoru) daný vysokou účinností a konceptem chlazení. Do PHP rodiny nyní přichází varianta HV charakteristická vyšším DC výstupním napětím 115, 230 nebo 380 V. U typu se jm. výstupem 115 V lze hladinu nastavit v rozsahu 110 až 160 V, u zbývajících v rozsazích 170 až 260 V (230 V varianta), resp. 260 až 400 V (400 V typ). Kromě manuálního může nastavení výstupu probíhat také řídicím napětím 0 až 5 V (v rozsahu 50 až 120 % jm. napětí a v rozsahu 20 až 100 % jm. výstupního proudu).

Ochrana před přetížením zdroje je formou omezení proudu po dobu 5 sec s následnou deaktivací výstupu proti vzniku škod poruchovým svodem. Další přítomné ochrany zabraňují přepětí na výstupu a přehřátí (automatická obnova funkce zdroje po ochlazení). Tepelná ochrana má rovněž dostupný analogový výstup 0 až 5 V, při detekci zvýšené vnitřní teploty zdroje (T-ALARM na úrovni 3,5 až 5 V) lze včas informovat o nutnosti přijmout opatření nebo předat informaci nadřazenému řídícímu systému pro automatický akční zásah a změnu klimatických podmínek v provozu. Řada výkonných vysoce spolehlivých zdrojů PHP-3500-HV byla navržena a certifikována v souladu s EN62368.

KNX zařízení

KNX technologie je součástí portfolia MEAN WELL od roku 2017, kdy uvedl na trh jako první výrobek napájecí zdroj KNX-20E. Nyní je součástí portfolia jsou spínací prvky pro ovládání žaluzií, rolet, ventilace, topení aj. Zajímavým produktem je dálkově ovladatelný mnohonásobný spínač LED zdrojů s možností stmívání řídícím signálem 0-10V. Pokud instalace obsahuje prvky s rozhraním DALI je možné využít KNX/DALI bránu a řízení světel se stane součástí automatizace.

 

Veškeré portfolio MEAN WELL naleznete na http://www.mean-well.cz

MEAN WELL představí svá řešení také na veletrhu Amper 2023.
29. mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení se koná v Brně 21.-23.3.2023. 
www.amper.cz

Hodnocení článku: