Jste zde

Signalizační sloupky pro bezpečnostní komunikaci

Signalizátory se používají k informování nebo komunikaci – např. mohou zřetelně signalizovat, že v zásobníku dochází složka nebo médium, nebo informovat o poruše, zastavení linky anebo nadměrné spotřebě energie.

Světelná a zvuková signalizace v průmyslových systémech má mnoho funkcí. Nejběžnější souvisejí s bezpečností: informuje o provozu daného zařízení, uvedení součástky do pohybu nebo zapnutí vysoce výkonných obvodů. Tím se zabrání nehodám a zraněním obsluhy, zaměstnanců a cizích osob. Druhým známým použitím tohoto typu lamp a reproduktorů jsou alarmy. Zřetelný a pronikavý audiovizuální signál informuje o nebezpečí požáru nebo vloupání. Třetí oblastí použití je řízení dopravy, podobné tomu, které známe z křižovatek ulic, ale méně často se s ním setkáváme, zejména v továrních halách či skladech. Signalizátory se také používají k informování nebo komunikaci – např. mohou zřetelně signalizovat, že v zásobníku dochází složka nebo médium, nebo informovat o poruše, zastavení linky anebo nadměrné spotřebě energie. Všechny uvedené aplikace se promítají do vyšší bezpečnosti, zjednodušených průmyslových procesů, zkrácení doby prostojů a pohodlí zaměstnanců.

Signalizační prvky to je rozmanitý a široký sortiment. Vyrábějí jej často specializovaní dodavatelé, jako je například značka PATLITE, jejíž světelné a zvukové signalizátory uvádíme níže. Vzhledem k tomu, že se nabídka společnosti zaměřuje na specifickou oblast řešení, jsou tato řešení propracovaná, založená na originálních projektech a vyznačují se dlouhou životností. Zákazníci si tak mohou být jisti, že si pořizují kvalitní výrobky za ceny, které odrážejí skutečnou hodnotu produktu. Signalizátory PATLITE objednané z katalogu TME jsou odesílány přímo z našich skladů (obvykle do 24 hodin), čímž se maximálně zkracuje dodací lhůta. Jinými slovy, nové signalizační prvky lze pořídit, nainstalovat a uvést do provozu doslova během několika dní.

Signalizační sloupky

Sloupky jsou často voleným řešením v oblasti světelné signalizace, protože je lze libovolně konfigurovat. V nabídce TME jsou jak hotové sady (sada lamp), tak i samostatné moduly. To umožňuje přizpůsobit konfiguraci světel potřebám konkrétní aplikace anebo předpisům platným v daném závodě.

Katalog TME obsahuje mimo jiné čtyři řady signalizačních sloupků z rodiny LR: LR4LR5LR6 a LR7. Symboly souvisí s průměrem sloupků, který je pro uvedené skupiny (příslušně): 40 mm, 50 mm, 60 mm nebo 70 mm. V rámci těchto skupin existují také speciální typy signalizátorů. Příkladem jsou výrobky LR6-USB, které jsou napájeny a ovládány prostřednictvím USB portu (výrobce dodává ovladače pro systémy Windows a Linux). Analogicky: výrobky LR6-IL jsou přizpůsobeny pro provoz v průmyslových sítích typu IO-Link. Ostatní prezentované sloupky jsou ovládány paralelně, pomocí speciálních vedení, tedy: každý modul se spouští po připojení k jeho vedení napájecího zdroje (u většiny produktů to bude napětí 24V DC). Vývody jsou zhotoveny v podobě předinstalovaných kabelů umístěných na základně sloupku.

Signalizační sloupek: LR6-302PJBW-RYG

Tělesa modulů mohou být bílá, černá nebo stříbrná. Základny zakoupené mimo sadu jsou vyrobeny z hliníku a souprava obsahuje sloupky se štítovým zakončením. Další lampy se montují stlačením a otočením o několik stupňů (což je vyznačeno na krytu), díky tomu je upevnění trvanlivé a odolné proti nárazům. Mechanická montáž modulu vede k jeho elektrickému připojení, což zjednodušuje a urychluje instalaci. Postup konfigurace a montáže je uveden ve videu výše.

Všechny světelné prvky PATLITE používají LED diody, takže jsou energeticky úsporné, vyznačují se dlouhou životností a rozmanitostí barev – lze je zakoupit mimo jiné v bílé, jantarové, červené, modré a zelené barvě. Jsou k dostání jako stálá a pulzující světla. Ke sloupku lze navíc připojit všesměrové bzučáky, tedy akustické signalizátory.

Je třeba poznamenat, že všechny nabízené sloupky PATLITE jsou určeny pro vertikální montáž se základnou směřující dolů. To však nezpůsobí žádné problémy ani v omezených prostorech, protože výrobce dodává speciální rukojeť s nastavitelným kloubem, která umožňuje vertikalizovat sadu světel i na těch nejneobvyklejších místech – jedná se o produkt se symbolem SZQ-001W (jeho instalace je popsána ve videu níže).

Výstražné lampy

Funkce výstražných lamp, někdy nazývaných „majáky“, je zřejmá a dobře známá každému, dokonce i těm, kteří s průmyslovými prostory přicházejí do styku jen příležitostně. Proto jsou vynikajícím způsobem, jak zabezpečit pracovní prostředí – dávají zřetelný signál o potenciálním nebezpečí a nabádají ke zvláštní opatrnosti. Nabídka PATLITE zahrnuje několik řad výstražných lamp – lišících se především elektrickými parametry a rozměry, což umožňuje zvolit řešení, které je nejvhodnější pro konkrétní aplikaci.

Řada SLxx

Produkty se dodávají v průměrech od 80 mm do 150 mm.

Zábleskové a blikající světlo s charakteristickou červenou nebo jantarovou (žlutou, oranžovou) barvou se umísťuje jak na těžkých strojích, tak i ve strojových parcích. Pro zajištění co nejširšího rozsahu použití vyrábí PATLITE lampy řady SL v provedeních jak pro napájení ze sítě (od 90 V do 250 V AC), tak i stejnosměrným proudem v širokém rozsahu od 10 V do 30 V DC. To umožňuje jejich připojení mimo jiné ve vozidlech (např. vysokozdvižných vozících), ale pouze uvnitř budov (výrobky v této skupině se vyznačují stupněm krytí IP23). Lampy pracují při teplotách od -20 °C do 50 °C a jsou k dispozici ve variantách s bzučákem vysílajícím signál na úrovni 86... 88 dB. Z katalogu TME jsou tyto výrobky dostupné se stínítky o průměru 80 mm, 100 mm, 150 mm (velikost odpovídá číslu uvedenému v symbolu řady).

Řada NE

Pokud má být daná lampa používána v prostředí, kde bude vystavena prachu nebo proudům vody – zužte vyhledávání na výrobky vyznačující se vysokým stupněm krytí, minimálně IP65 (a nejlépe IP67, což znamená téměř plnou vodotěsnost). Mezi tyto výrobky patří lampy řady NE. Kromě odolnosti se vyznačují také možností ovládání prostřednictvím IO-Link sběrnice (vybrané modely), výběrem barev (bílá, jantarová, azurová, červená, fialová, zelená, modrá). V závislosti na výrobku mohou být lampy napájeny napětím v rozsahu od 10 V do 30 V DC (pouze stejnosměrný proud). Zajímavým prvkem této nabídky jsou modely vybavené difuzním stínidlem (mléčným), který omezuje stíny vrhané světelným signálem.

Přiložené těsnění umožňuje udržovat stupeň krytí IP65.

Řada SKH a SKP

Klasická výstražná lampa s mechanicky otáčeným reflektorem.

Výše popsané modely vyzařují světlo všesměrově – ale nejlépe rozpoznatelnou (a tedy: nejúčinnější) variantou výstražné lampy jsou rotující „majáky“, v nichž se zrcadlo otáčí kolem světelného zdroje a periodicky vytváří charakteristický záblesk. Tyto elektromechanické komponenty v nabídce PATLITE patří do řad SKH a SKP. Jsou také k dispozici ve verzích se zvukovým signálem, ve variantách s napájením ze sítě a stejnosměrným napětím. Volba takového modelu bude záviset především na preferencích konstruktérů nebo techniků, i když v některých případech může být spojena se specifickými, místně platnými předpisy v oblasti BOZP. Lampy řady SKH/SKP mají na spodní straně umístěné 3 montážní šrouby, které zajišťují odolnost upevnění proti vibracím a nárazům a také zabraňují uvolnění lampy v důsledku provozu motoru otáčejícího reflektor.

Hlasové signalizátory

Světelný signál a zvukový alarm mají jistou nevýhodu – jsou nejisté a symbolické. Červené světlo nebo pronikavý alarm samozřejmě nabádají pozorovatele k obezřetnosti, ale v některých situacích se to neshoduje se záměrem projektantů. Například: takovými prostředky lze jen obtížně předat zprávu „Počkejte prosím“ nebo „Pokračujte v práci za 5 minut“.

V takových případech se perfektně osvědčí automatizovaná hlasová signalizace. S řešeními značky PATLITE je provedení velmi jednoduché. Produkty dodavatele mohou přehrávat zprávy uložené v podobě souborů na SD kartě. Zvuk se volí uvedením příslušných binárních stavů na vývodech zařízení – přehrávání se také spouští digitálním signálem (sestupující nebo náběžné hrany na vstupu tranzistoru). Ostatní nastavení (hlasitost, automatické přehrávání po zapnutí) se provádí pomocí přepínačů umístěných v modulu. Mohou vysílat zprávy s hlasitostí až 110 dB.

Signalizátor má vestavěnou čtečku SD karet, přehrávač a zesilovač zvuku.

Hlasové signalizátory jsou k dispozici ve formě hlásné trouby (podstropní/nástěnné) a jako kompaktní reproduktory (hloubka 19,9 mm) instalované do otvoru v panelu. Pro svůj provoz vyžadují napájení napětím v rozsahu od 10,8 V do 26,4 nebo 35 V DC. V případě hlásných trub je stupeň krytí zařízení IP65, s tepelnou tolerancí od -20 °C do 50 °C, což znamená, že mohou být použity i venku.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Transfer Multisort Elektronik představí svá řešení také na veletrhu Amper 2023.
29. mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení se koná v Brně 21.-23.3.2023. 
www.amper.cz

Hodnocení článku: