Jste zde

ETS6 pro KNX konfiguraci již s možností cloudové licence

KNX Association vydala ETS6 v6.0.6, která obsahuje několik vylepšení. Mezi ně patří funkce porovnání projektů a cloudová licence.

Cloudová licence ETS 6 není verzí ETS v cloudu, ale nový způsob licencování a aktivace ETS. To znamená, že namísto použití USB dongle k aktivaci a používání ETS6 si KNX integrátor může zvolit cloudové licencování pomocí internetového připojení.

Cloudová licence řeší potřebu nezávislosti USB klíčů a umožňuje snadnější přepínání mezi počítači (uživateli ETS aplikace). V dnešní době, kdy je nedostatek polovodičů, tak řeší také tuto problematiku. Cloudová licence je ideální pro integrátory, kteří používají například tablet, kde nejsou k dispozici USB porty, ale je dostupný internet. Cloudová licence je výhodná také v případě, kdy má jeden uživatel více počítačů, například v kanceláři a na staveništi.

Stejně jako dříve je vyžadována jedna licence na uživatele. Cloudové licencování vyžaduje trvalé připojení k internetu, zatímco licencování pomocí dongle vyžaduje, aby byl ETS USB dongle trvale připojen k počítači. Je nutné podotknout, že oba typy licencí jsou nezávislé na počítači.

Jak již bylo zmíněno, KNX organizace nabízí dva typy licencování ETS6:

 1. Cloudová licence ETS6 :
  je vytvořeno připojení ke cloudu KNX pro aktivaci a používání ETS6 aplikace na jakémkoli počítači (je nutné trvalé připojení k internetu )
 2. Licence založená na ETS6 dongle: pro práci a aktivaci ETS6 aplikace na jakémkoli PC - je vyžadován připojený hardwarový USB dongle
   

Pro jednu objednanou licenci ETS6 si lze vybrat pouze jeden typ licence, takže vámi objednaná licence je buď cloudová NEBO založená na hardwarovém klíči. Pokud chcete oba typy licencí, musíte si objednat dvě licence ETS6: jednu cloudovou ETS6 a jednu licenci založenou na hardwarovém klíči ETS6. Výsledkem jsou dva různé typy licencí pro dva uživatelé. Proto je nutné před objednáním zvážit, která licence je pro Vás vhodná. Je třeba mít na paměti dvě jednoduchá pravidla:

 • Pokud zvolíte cloudovou licenci ETS6, MŮŽETE ji později přepnout na licenci založenou na hardwarovém klíči , ale jakmile je klíč aktivován, NEMŮŽETE přepnout zpět na cloudovou licenci
 • Pokud zvolíte licenci založenou na hardwarovém klíči ETS6 a aktivujete hardwarový klíč, NEMŮŽETE jej již přepnout na cloudovou licenci

Pokud tedy vlastníte licenci založenou na USB dongle a přejete si cloudovou licenci ETS6, musíte si zakoupit další licenci ETS6.

Cloudová licence

Pokaždé, když budete chtít používat ETS6 software na jakémkoli PC, budete požádán o vyplnění KNX přihlašovacích údajů. Pokud potřebujete pracovat na jiném počítači, nejprve se musíte odhlásit ze své aktuální aplikace ETS, musíte zavřít ETS6 na tomto počítači a až pak na jiném pc spustit ETS aplikaci a opět vyplnit své přihlašovací údaje.

Postup je tedy následující:

 • Otevřete ETS6 na jakémkoli počítači
 • Zadejte své přihlašovací údaje MyKNX pro otevření ETS aplikace
 • KNX-cloud ověří platnost licence ETS6
 • Po ověření je ETS aplikace spuštěna

Pokud změníte počítač:

 • Nejprve se odhlaste ze své předchozí spuštěné aplikace a zavřete ETS6
 • Otevřete ETS6 aplikaci a zadejte své přihlašovací údaje MyKNX na druhém počítači
 • KNX-cloud ověří platnost licence ETS6
 • Po ověření je ETS aplikace spuštěna

Licence založená na hardwarovém klíči:

Abyste mohli pracovat na jakémkoli počítači s licencí založenou na hardwarovém klíči, potřebujete vždy připojit hardwarový klíč ETS. Jinak se ETS aplikace spustí v demo verzi, kde můžete pracovat s maximálně KNX zařízeními. Pokud jste zvolili tento typ licence, je vám účtován poplatek ve výši 60 EUR. Jakmile obdržíte tento hardwarový klíč, bude nutné jej nejprve aktivovat. Zde je podrobná návod: ETS6-instalace-licence-aktivace.

Pokud potřebujete přejít z cloudové licence na licenci založenou na hardwarovém klíči, musíte kontaktovat info@knx.org, kde uvedete číslo cloudové licence a po zaplacení 60 EUR, a pak stačí vyčkat, než Vám přijde ETS dongle.

Závěr:

Jak je vidět, licencování ve světě KNX není zrovna jednoduchou záležitostí. Samotné zavedení cloudové licence, ale beru jako pozitivní přístup, i když to má několik ne příliš komfortních vlastností (viz přechod na jiné pc a nutnost odhlášení z předchozího pc). Nicméně si myslím, že tato funkce je dalším krokem k ETS verzi, která již bude běžet přímo v cloudu a uživatel se jen přihlásí pomocí svého účtu.

ETS6 v6.0.6 je k dispozici od srpna 2022. Pro zakoupení licence a zobrazení nejnovějších nabídek přejděte na svůj osobní účet u knx organizace: my.knx.org .

Více informací ohledně cloudové licence nebo licence pomocí donglu navštivte následující link: https://support.knx.org/hc/en-us/articles/6864779568018-ETS6-Cloud-based-or-Dongle-based-license-type

Hodnocení článku: