Jste zde

KNX SpaceLogic Switch&Blind od Schneider Electric

Schneider Electric disponuje širokým portfoliem KNX zařízení pro ovládání světel a žaluzií. Nyní přichází s revoluční koncepcí Master-Extension, která nahradí veškeré předešlé KNX produkty určené pro spínání světel a ovládání žaluzií. Zákazník již nemusí trávit dlouhý čas výběrem správného zařízení, a navíc ušetří čas a potřebné místo v rozvaděči.

KNX portfolio společnosti Schneider Electric obsahuje 20 zařízení pro spínání světel a 8 zařízení pro ovládání žaluzií a dvě tzv. kombo zařízení, které umožňují ovládat jak světla, tak i žaluzie. Z toho 15 zařízení nahradí právě SpaceLogic Switch&Blind. Jedná se o jeden Master, ke kterému lze připojit až dva Extensiony.  

SpaceLogic Switch&Blind

KNX zařízení jsou obvykle koncipována jako tzv. stand alone zařízení se 2, 4, 8 či 16 relátky. Schneider Electric zvolilo jiný koncept. K Master zařízení lze připojit pomocí Link Modulu až dva Extensiony. Díky tomu může zákazník získat 8, 16 nebo 24 relé. V ETS aplikaci se zákazník vybere typ kanálu - spínání světel nebo ovládání žaluzií. ETS aplikace se nahraje do Masteru, který si drží konfiguraci i připojených Extensionů. To má výhodu v tom, že pokud je nutné vyměnit Extension, nemusí se přehrávat konfigurace pomocí ETS aplikace, ale stačí zmáčknout na Masteru příslušné tlačítko a celá konfigurace Extensionu se provede. Koncepce Master-Extension má ještě jednu výhodu. Jelikož Master i Extension má velikost 4TE, dochází k úspoře času při vypočítání místa v rozvaděči.

Obr.1. 1 x Master a 2 x Extension SpaceLogic Switch&Blind

Vlastnosti SpaceLogic Switch&Blind

 • Univerzální funkce kombinující spínání světel a ovládání žaluzií a rolet
 • 8 kanálů každý s 16A (AC1), 10A (AX)
 • Odolnost vůči zapínacímu proudu až 800 A / 200 μs
 • 1 Master podporuje až 2 Extensiony
 • Master obsahuje ETS konfiguraci Extensionů
 • Snadné uvedení do provozu pomocí Express setting v ETS
 • Plně podporováno eConfigure
 • Až 16 scén na kanál
 • USB rozhraní pro aktualizaci firmwaru a diagnostiku
 • Intuitivní ruční ovládání a uživatelské rozhraní

  

Link Modul je k dispozici ve třech různých velikostech. Základní Link Modul je součástí dodávky Extensionu a slouží k propojení Masteru a Extensionu umístěných v rozvaděči vedle sebe. Pokud není možno umístit zařízení vedle sebe, lze použít prodloužený Cable Link o velikosti 30 cm nebo 150 cm.

Obr.2. Module Link, Cable link 30 cm a Cable link 150cm pro propojení Master / Extension

Při instalaci zařízení do rozvaděče často nastane situace, kdy je nutné odpojit KNX konektor. Jelikož v rozvaděči nebývá mnoho volného prostoru, je tato činnost problematická. Obvykle se musí použít plochý šroubovák a tento konektor podebrat a pákou vysunout. Schneider Electric v této řadě použil patentovaný mechanismus pro snadné vyjmutí KNX konektoru. Stačí zatáhnout za zelený držák a konektor se vysune bez pomocí jakéhokoli nástroje.

Obr.3. Patentovaná mechanická konstrukce pro vytažení konektoru KNX

Firmware update a diagnostika

SpaceLogic Switch&Blind Master je osazen USB konektorem, který slouží k diagnostice a aktualizaci firmware na Masteru i připojených Extensionech. K tomuto účelu slouží nástroj Device Firmware Update (DFU), který je schopen provést update i jiných zařízení z portfolia Schneider Electric. Při aktualizaci Masteru dochází zároveň k přenosu obrazu firmware pro Extensiony, i když nejsou fyzicky připojeny. Master je schopen aktualizovat FW v Extensionech, i když není připojený nástroj DFU. V diagnostice nalezneme informace o času provozu, počtu spínání jednotlivých kanálů, úrovně vnitřních napětí (24V pro ovládání relé, 3.3V pro procesor) a mnoho dalších údajů. Diagnostiku lze uložit do souboru, který následně slouží technické podpoře pro rychlé řešení vzniklých problémů.

 • Jeden nástroj pro aktualizaci a diagnostiku zařízení SpaceLogic KNX
 • Kybernetická bezpečnost aktualizace
 • Snadná instalace
 • Diagnostické funkce, které poskytují informace o provozu zařízení během životního cyklu

Obr.4. DFU nástroj pro aktualizaci a diagnostiku SpaceLogic Switch&Blind zařízení

Vývojové centrum Schneider Electric

Není všeobecně známo, že vývojové centrum Schneider Electric se nachází v Napajedlích ve Zlínském Kraji. Historie vývojového centra sahá do roku 2004, kde pod značkou Merten DE začal vývoj hardware i software KNX zařízení. V roce 2011 došlo ke koupi společnosti Merten DE právě Schneiderem Electric. Od té doby se vývojové centrum prosazuje v globálním měřítku a přebírá některé vývojové aktivity ostatních vývojových center ve světe. Proto se vedení Schneider Electric rozhodlo pro vývoj KNX SpaceLogic Switch&Blind právě zde. Jedná se o kompletní vývoj celého zařízení: software (DFU tool), firmware, hardware i mechanický design. Ikdyž se jedná o zařízení určené do rozvaděče, tak mechanický design produktu SpaceLogic Switch&Blind získalo ocenění World Design Guide.

Obr.5. Historie vývoje KNX zařízení ve vývojovém centru Napajedla

Seznam zařízení, které nahradí SpaceLogic Switch&Blind

Spínání světel
Ovládání žaluzií
Kombo-box Spínání světe / Ovládání žaluzií

Obr.6. Zařízení, které nahradí koncepce SpaceLogic Switch&Blind

Závěr

Schneider Electric začal modernizaci KNX produktů ve svém portfoliu. První se soustředil na nejpoužívanější funkce v automatizaci budov, a to je spínání světel a ovládání žaluzií. Tím to ale nekončí, jelikož chystá modernizaci KNX stmívačů. Prozradím jen, že se bude jednat o stejný koncept jako u Switch&Blind. S tím rozdílem, že ke KNX SpaceLogic Dimmer Master bude možné připojit až dva Extensiony typu stmívače nebo Switch&Blind, popřípadě jejich kombinaci. Tím se dokonale přizpůsobí dané aplikaci.    

 

Přílohy: 
Hodnocení článku: