Jste zde

Nový flexibilní servomotor Simotic S-1FG1 a měnič Sinamics S120

Společnost Siemens rozšířila svoji rozsáhlou nabídku pohonů pro SERVO aplikace o převodový servomotor Simotics S-1FG1, který je optimálně seřízen pro provoz s měniči Sinamics S120. Kompletní integrace celého systému  do TIA zjednodušuje jeho konfiguraci a uvedení do provozu.

 

Motor Simotics S-1FG1

Mezi přednosti kompaktního převodového servomotoru Simotics S-1FG1 patří jeho vysoká účinnost a nízké torzní vibrace pro dosažení přesných a dynamických sekvencí pohybu.Tento systém servopohonů společnosti Siemens je vhodný pro celou řadu aplikací, např. pro tiskařské a balicí stroje, stroje pro skladování a vyhledávání zboží, dopravníkové systémy nebo dávkovací čerpadla. 

Převodovky jsou dodávány v následujících verzích:
 
 • s ozubenou převodovkou se šikmým ozubením,
 • s paralelním hřídelem,
 • kuželovým soukolím
 • spirálovým šnekovým soukolím až s 25 převody, podle druhu a rozměru soukolí
 
 
Spirálové ozubení zajišťuje velice tichý provoz kol převodovky a snižuje celkovou hlučnost. Malý průměr přípojného pastorku zasouvaného do hřídele motoru zajišťuje vysoký převodový poměr prvého převodového stupně, což znamená, že v některých případech lze místo třístupňové převodovky použít pouze převodovku dvoustupňovou.
 

Vzhledem k integrovaným funkcím a rozšiřitelnému počtu os je měničový systém Sinamics S120 vhodný pro aplikace řízení pohybu (Motion Control). Vysoce výkonné jednoosé a koordinované víceosé pohony s vektorovým nebo servo řízením umožňují realizaci individuálních řešení, která zvyšují produktivitu a flexibilitu. Nový způsob připojení umožňuje rychlou, snadnou a spolehlivou montáž a elektroinstalaci. Zvýšenou odolnost systému zajistí rovněž optimalizovaná konstrukce ochranného krytu a vylepšené tepelné oddělení výkonových polovodičů od elektroniky.

Řídicí jednotka provádí výpočty pro řízení výkonové části měniče a současně poskytuje rozhraní k nadřízenému systému, s nímž komunikuje isochronním, tedy velmi rychlým a časově přesným protokolem. Síťové moduly dodávají proud do stejnosměrného meziobvodu.

 • Smart Line Module – diodový můstek v napájecím směru, IGBT ve zpětném směru synchronizováno s napájecí sítí.
 • Active Line Module – diodový můstek v napájecím směru, IGBT ve zpětném směru řízené pulsně šířkovou modulací; sinusový odběr i rekuperace proudu s definovaným cos(φ).
 

Frekvenční měnič SINAMICS S120

Motorové moduly napájí připojený motor – existuje jednomotorová a dvoumotorová jednotka se jmenovitým proudem 3 až 200 A v provedení „booksize“ a výkonem 75 až 1200 kW ve vestavném provedení. Napájecí jednotky tak nabízí třikrát vyšší schopnost přetížení a možnost integrace připojovacího systému motoru do motorového modulu, což šetří prostor v ovládací skříni, a to na výšku i na šířku.
Elektronické opce / snímačové a I/O moduly k rozšíření funkčních možností, realizaci rychlých I/O, rozhraní pro enkodéry atd.
 
SINAMICS S120 AC pro sofistikované jednoosé aplikace
 •  Formát „blocksize“ (0.12–90 kW)
 •  Formát „Šasi“ (110–250 kW)
 •  Od 18.5 kW také veverzi s vodním chlazením
 •  Dle požadavků může být kombinován s ostatními formáty
SINAMICS S120 DC/AC jednotky pro sofistikované víceosé aplikace
 •  Formát „booksize kompakt“ (0.9–9.7 kW)
 •  Formát „booksize“ (1.6–107 kW)
 •  Formát „šasi“ (75–1200 kW)
 •  S vodním chlazením až do 1700 kW
 •  Vysoce kompaktní moduly pro pohon 2 os
SINAMICS S120 skříňové moduly s výkonem až 4,5 MW
 

Motion Connect

Prefabrikované signální a elektrické kabely Motion Connect představují snadný a spolehlivý způsob propojení jednotlivých komponent. Ty obsahují elektronické štítky s uvedením výkonu a motory jsou k nim připojeny pomocí rozhraní Drive-Cliq, což umožňuje rychlé zprovoznění systému. Tento systém servopohonů společnosti Siemens je vhodný pro celou řadu aplikací, např. pro tiskařské a balicí stroje, stroje pro skladování a vyhledávání zboží, dopravníkové systémy nebo dávkovací čerpadla.
 

 

  www.siemens.com

Přílohy: 
Hodnocení článku: