Jste zde

Spojení měniče SINAMICS G120C a software Starter přes USB

Naprostou novinku přináší nová verze softwarového nástroje STARTER pro komunikaci s měniči SINAMICS a to připojení přes USB.

Konečně již není potřeba převodník do měniče SINAMICS, sériový kabel a ještě emulátor COM portu v notebooku. Na veškeré zálohování a nastavování měniče pře software STARTER již stačí jen obyčejný USB kabel. Toto propojení funguje s měničem SINAMICS G120C a také s měničem SINAMICS G120 s FW 4.4. Takže jsme pro Vás tuhle variantu připojení vyzkoušeli prakticky, včetně přenášení parametrů na MMC kartu vloženou do měniče.

Než se Vám podaří realizovat tohle spojení online s G120C přes USB, bude nejprve nutno nainstalovat novou verzi 4.2 nástroje STARTER, tedy software pro nastavení pohonů SIEMENS, neboť jen ta má vložen ovladač S7USB nutný pro vytvoření takového spojení. No a samozřejmě mít samotný měnič G120C kompakt, nebo SINAMICS G120 s FW 4.4.

Sinamics a Starter přes USB

Instalace software STARTER si vyžaduje trochu času, neboť zabere klidně dvě hodiny i více, záleží na použitém HW. Nejprve instalátor odstraní starší verzi software, a po následném restartu se již rozběhne standardní instalace.

Zatím ještě každá nová verze instaluje STARTER znovu, ale od blízké další se již bude jednat již o klasický update podstatně menší velikosti.

Sinamics a Starter přes USB 

Můžeme nainstalovat i CFC editor DCC chartu, který ale vyžaduje novou licenci, takže si rozmyslete zda zatrhnout i tuto volbu, neboť v případě potřeby nebudete už muset CFC instalovat, stačí jen dohrát na disk licenci.

Je vidět, že požadavky na prostor na HDD jsou vysoké, stejně jako velikost instalačních souborů. Příčinou je to, že STARTER slouží pro nastavování všech pohonů Siemens, což se samozřejmě projeví na jeho velikosti.

Sinamics a Starter přes USB 

Ještě jednou při instalaci jsme upozorněni na novou verzi CFC editoru a licenci, abychom mohli editovat starší projekty s DCC chartem.

Sinamics a Starter přes USB

Bezmála po dvou hodinách je vše hotovo. STARTER verze 4.2 + HF1, což nám říká i kód 4.2.0.1 je řádně nainstalován.

Sinamics a Starter přes USB

Uděláme si nový projekt s novým měničem G120C a vyzkoušíme podporu spojení přes USB.

Sinamics a Starter přes USB

V komunikační interface je vidět přidaný ovladač S7USB. Je to novinka, většina z vás jej jistě ještě takhle ani neviděla.

Sinamics a Starter přes USB

Zvolíme si spojení podle námi preferované varianty již standardním postupem.

Sinamics a Starter přes USB

Nyní zbývá jen propojit notebook s měničem, stačí standardní USB kabel třeba z fotoaparátu, externího HDD, prostě aby pasoval micro USB konektor do měniče. Mně fungoval kabel od nějaké externí čtečky karet ze šuplíku.

 

 

Detail micro USB portu v měniči G120C 

Sinamics a Starter přes USB

Sinamics a Starter přes USB

Po prvním připojení měniče Windows detekují nový hardware a je ještě nutné nechat proběhnout automatickou instalaci.

Sinamics a Starter přes USB

Potom už stačí v nástroji STARTER jen vybrat "cílové zařízení" pro připojení a přístupový bod.

Sinamics a Starter přes USB

Známým způsobem se přepneme do on-line režimu, tedy spojíme se s měničem.

Sinamics a Starter přes USB

Vpravo dole hlavního okna vedle informace o aktivním online režimu, je vidět použitý interface, tedy S7USB.

Sinamics a Starter přes USB

Se softwarem STARTER pak již pracujeme známým způsobem jak v online tak i v offline režimu.

Sinamics a Starter přes USB

G120C i nové řídící jednotky G120 nabízejí i možnost kopírovat parametry na MMC nebo SD paměťovou kartu. Jen je vhodné si nejprve ověřit, že s konkrétní paměťovou kartou měnič bude umět spolupracovat.

Sinamics a Starter přes USB

V manuálu výrobce uvádí plnou podporu originálních MMC karet SIEMENS 6SL3254-0AM00-0AA0, karty ostatních výrobců nemusí podporovat všechny funkce, například download.

Sinamics a Starter přes USB

Zálohovat data na kartu a obnovit nastavení z karty je možné provádět automaticky vždy po zapnutí měniče a také manuálně v případě potřeby. Ovládání z software STARTER, nebo pomocí ovládacího panelu. Každé zálohování a opačný proces vyžaduje trochu jiný postup, proto je třeba si přečíst patřičnou část v návodu.

Sinamics a Starter přes USB

Měnič pracuje s paměťovým médiem podobně jako operační systém a není dobré kartu vyjmout bez předchozího úkonu, tedy "Safety remove memory card". Tohle můžeme opět provést jak přes software, tak s pomocí ovládacího panelu.

Sinamics a Starter přes USB

Zrovna jedna z variant práce s paměťovou kartou v měniči G120C. Zkoušel jsem běžnou MMC kartu Kingston 1GB, také pro zajímavost i MMC kartu z PLC SIMATIC, ale tu systém striktně odmítl jako neznámou, je totiž trochu jinak naformátována.

Sinamics a Starter přes USB

 

Závěr:

Novinek v měniči G120C je velké množství, psali jsme o některých v minulém článku. Ruku v ruce s novými funkcemi  měničů musí jít i parametrizační software STARTER, který je potřeba mít minimálně ve verzi 4.2.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Kontakt, informace, podpora, dotazy: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=321f03c010&ctxp=support_kontakt

Vše o měniči G120C: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=321f03c010&ctxp=home

Video ukázka funkcí měniče G120C: http://www.youtube.com/watch?v=mhL24v3P2Nk 

Předchozí článek o vlastnostech G120C: http://automatizace.hw.cz/novy-menic-sinamics-g120c-kompakt

Program STARTER pro parametrizaci měničů SINAMICS: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=6417b3eeeb&ctxp=home 

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: