Jste zde

5 osý měřící systém REVO a lineární pravítka Fortis

Renishaw představí výhody 5osého měřicího systému REVO pro automobilový průmysl při výrobě komponent elektromobilů na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Jako novinka bude uvedena bezkontaktní nástrojová sonda NC4+blue s modrým laserem a také řada uzavřených lineárních odměřovacích pravítek FORTiS.

 

 

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Společnost dodává výrobky a služby pro mnoho různých aplikací, od výroby proudových motorů a větrných turbín, až po stomatologii a neurochirurgii. Vedoucí postavení má také v oblasti aditivní výroby (3D tisk z kovových prášků).

Multisenzorový 5osý měřicí systém Revo

Systém REVO používá měřicí technologii synchronizovaného pohybu 5 řízených os, která při velmi vysokých rychlostech CMM minimalizuje dynamické efekty setrvačných hmot stroje. Zatímco hmoty měřicího stroje se pohybují pomalu v lineárních osách, lehká hlava REVO-2 vykonává rychlé rotační pohyby. K hlavě patří i unikátní snímací sonda citlivá na velikost přítlaku, která dále zvyšuje přesnost a výkon měření. A navíc je systém řešen jako variabilní stavebnice výměnných modulů, které lze snadno měnit v jednoduchém levném zásobníku.

Více informací na https://www.renishaw.cz/cs/5osy-odmerovaci-system-revo--10438

Uzavřené optické snímače

Konstrukce pravítek FORTiS vychází z osvědčených snímačů RESOLUTE a jejím významným rysem je vysoká odolnost vůči vniknutí kapalných i pevných kontaminantů. Těleso pravítek tvoří extrudované pouzdro s podélně upevněnými, do sebe zapadajícími břitovými těsněními a utěsněnými koncovkami. Čtecí hlava snímače je s pohyblivou částí lineární osy obráběcího stroje spojena ocelovou planžetou, která se pohybuje mezi břitovými těsněními po délce snímače. Lineární pohyb osy stroje způsobí relativní pohyb čtecí hlavy podél absolutní stupnice měřítka, aniž by docházelo k mechanickému kontaktu.

Zákazníci si mohou vybrat ze dvou typů extrudovaných profilů, aby vyhovovaly daným prostorovým požadavkům. Lineární pravítko FORTiS-S je odměřovací systém standardních rozměrů, dodávaný v délkách od 140 mm do 3040 mm. Montážní otvory v tělese pravítka umožňují snadnou instalaci a přímou záměnu za existující odměřovací systémy. Pravítka FORTiS-N, dodávaná v délkách měření od 70 mm do 2040 mm mají kompaktní profil užšího průřezu a umožňují montáž odměřování do omezeného prostoru. Tento model lze upevnit přímo k obrobenému povrchu prostřednictvím dvou montážních otvorů v koncových krytkách nebo pomocí montážní lišty, která zajišťuje vyšší tuhost.

Nový uzavřený absolutní snímač FORTiS je výsledkem mnohaletého výzkumu a vývoje ve společnosti Renishaw. Vyniká mimořádnou opakovatelností, sníženou hysterezí a vynikající přesností díky inovativní bezkontaktní konstrukci, která nevyžaduje použití vodicího vozíku uvnitř pravítka.

Absolutní pravítka FORTiS jsou navíc vybavena integrovanými, speciálně navrženými a vyladěnými tlumiči vibrací, které poskytují špičkovou odolnost vůči vibracím až do hodnoty 30 g a posouvají tak limity, jakých mohou uzavřené snímače dosáhnout.

Výhody absolutních pravítek FORTiS

Absolutní pravítka FORTiS mají robustní konstrukci, odolnou v širokém rozsahu mechanickým rázům a vibracím. Všechna pravítka FORTiS-S a FORTiS-N, instalovaná s montážní lištou, jsou dimenzovaná na zatížení až 30 g. To je zárukou spolehlivého měření i v nejnáročnějších dynamických podmínkách.

Kromě extrudovaného pouzdra jsou snímače FORTiS chráněny proti znečištění ještě další úrovní utěsnění. Čtecí hlava (která se pohybuje uvnitř zatěsněného pouzdra) je sama o sobě utěsněna na stupeň krytí IP67, zamezující kontaminaci kapalinami, třískami a dalšími nečistotami. Zdokonalené utěsnění pouzdra pravítka FORTiS navíc zmenšuje spotřebu stlačeného vzduchu, snižuje provozní náklady a prodlužuje životnost systému.

Pravítka FORTiS jsou kompatibilní s řadou komunikačních protokolů včetně BiSS C, BiSS Safety, Siemens DRIVE-CLiQ, FANUC, Mitsubishi a Panasonic. Připojovací rozměry pravítek zaručují montážní kompatibilitu s celou řadou alternativních současných i starších systémů.

Pro instalaci pravítek FORTiS není, na rozdíl od obvyklých metod, nutné žádné diagnostické zařízení. Patentovaná nastavovací LED dioda a pečlivě navržené instalační příslušenství jsou zárukou pro správnou a intuitivní instalaci na první pokus, která je podstatně rychlejší než u mnoha konvenčních systémů, a to i ve stísněných prostorech.

Pro zvýšenou funkčnost lze pomocí standardního USB konektoru připojit Advanced Diagnostic Tool ADTa-100 k počítači se spuštěným softwarem Renishaw ADT View. Intuitivní software nabízí přístup k vyspělým diagnostickým informacím, včetně klíčových výkonových parametrů snímače, například hodnotě intenzity signálu po délce osy. Záznam instalačních dat lze uložit pro budoucí referenci výrobce i uživatelů stroje.

Systémy absolutních snímačů FORTiS, kompletně vyráběné společností Renishaw, mají osvědčení CE a jsou podrobovány přísným procesům kontroly kvality certifikovaných dle ISO 9001:2015. Navíc s globální prodejní a technickou podporou.

Další informace o nových uzavřených lineárních snímačích FORTiS společnosti Renishaw najdete na stránkách www.renishaw.cz/fortis

Vysoce přesné laserové systémy ustavování nástrojů

Fixní systémy NC4

Osvědčený systém NC4 společnosti Renishaw je vhodný pro všechny typy obráběcích center a dodává se v široké škále pevných délek a konfigurací. Všechny tyto systémy jsou standardně vybaveny integrovanou ofukovací tryskou, umožňující přesné a spolehlivé měření nástrojů.

Systémy Renishaw NC4+ Blue, které jsou jako první v průmyslové oblasti vybaveny technologií modrého laseru a zdokonalenou optikou, se dodávají s provozním odstupem až 85 mm a poskytují skokovou změnu v přesnosti měření nástrojů. Osvědčené průmyslové standardy jsou zárukou, že součásti mohou být obráběny přesněji a efektivněji než kdykoli předtím.

Samostatné systémy NC4

Samostatné systémy Renishaw nabízejí stejná měření na stroji a detekci poškozených nástrojů jako jejich fixní protějšky. Uživatelé mohou tyto systémy nastavit v řadě konfigurací v závislosti na aplikaci, což jim poskytuje plnou všestrannost. Samostatné systémy se dodávají s provozním odstupem až 5 m.

Více informací na https://www.renishaw.cz/cs/vysoce-presne-laserove-systemy-ustavovani-nastroju--6099

 

Mezinárodní strojírenský veletrh bude důležitý pro restart ekonomiky a průmyslu. Jedná se o nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Většinu návštěvníků tvoří odborná veřejnost, přičemž 80 % z nich rozhoduje nebo spolurozhoduje o investicích a nákupech ve firmách. Řádná uzávěrka přihlášek pro vystavovatele je 30. června 2021. V letošním roce navíc došlo k upravení podmínek účasti tak, aby byla pro vystavovatele minimalizována rizika spojená s aktuální situací.

Brány Mezinárodního strojírenského veletrhu se opět otevřou v listopadu letošního roku.. Inovativní průmyslové technologie budou k vidění od 8. do 12. 11. 2021 na výstavišti v Brně.

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon bvvmapcz.pdf1.68 MB
Hodnocení článku: