Jste zde

Optické třídiče sypkých materiálů a produktů

Optické třídění podle tvaru či barvy je nejšetrnější automatizovanou metodou čištění sypkých materiálů, přičemž umožňují získávat homogenní produkt o čistotě 99,9 % a snížit výrobní náklady. Na MSV 2021 si lze prohlédnou například zařízení CSort firmy JELÍNEK-TRADING spol. s r.o.

Proč používat optické třídiče?

Při třídění materiálu prostřednictvím optických třídičů, není kontrolovaný / tříděný materiál (např. obilí) vystaven mechanickému zpracování, promývání či kalibraci, kvůli nimž by mohlo dojít k poškození produkce. Optické barevné třídiče umožňují získávat homogenní produkt o čistotě 99,9 %, který se vyznačuje vysokou spotřebitelskou kvalitou. Stále více výrobců zemědělské produkce využívá třídění pomocí optických třídičů. Umožňuje totiž snížit výrobní náklady.

Optické třídiče CSort jsou vhodné pro třídění mnoha druhů sypkých materiálů, např. obilí, luštěnin, olejnatých kultur, semen, bobulových plodů, zeleniny, ořechů, solí.

Třídič využívá univerzální oboustranná koryta, kde strana s úzkými žlaby je určena pro třídění drobnozrnných produktů. Každé vyřazené zrnko je nasměrováno přímo do středu proudu příslušné trysky, díky čemuž je vyloučeno riziko, že by nevhodné zrnko mohlo zůstat v proudu s vyhovujícím produktem. V případě třídění velkých objektů se naopak používá rovná strana koryta s maximálním výkonem.

Na straně zdroje světla se využívají speciálně vyvinuté diodové osvětlení s světelnými diodami s životností přes 80 000 hodin zajišťuje stabilní kvalitu třídění po celou dobu používání zařízení. Díky kombinaci 4 základních barev osvětlení a obrazovek na pozadí je možné dosáhnout mnohem lepší kvality třídění složených a slabě kontrastních produktů v porovnání s tradičními osvětlovacími systémy. Nastavení a změny osvětlení se provádějí na ovládacím panelu během několika sekund a nevyžadují zásah do konstrukce zařízení.

Na straně příjmu světla se pak využívají Smart CDD kamery společností Kodak, Toshiba nebo Nikon. Vysoce citlivé CCD matrice s rozlišením 2 048 pixelů zobrazují tříděný produkt do nejmenších detailů, díky čemuž je zajištěna přesnější analýza, a tedy i kvalita třídění. Variabilní systém nastavení algoritmu třídění analyzuje defekty o velikosti od 0,13 mm.

Řada optických třídičů SmartSort

Zařízení SmartSort je určeno pro třídění širokého spektra sypkých produktů nejen podle barev, ale také podle tvaru a textury. Díky použití neuronových algoritmů pro analýzu tříděných objektů je možné řešit úlohy, které se dříve považovaly za neřešitelné, například třídit pruhovaná slunečnicová semínka, rozinky s ocáskem i bez, pšenici podle sklovitosti apod. Při použití neuronového algoritmu se předpokládá, že program je schopen naučit se identifikovat souhrn nejsložitějších kritérií pro popis tříděných objektů, jako je sytost zbarvení produktu nebo vady, forma, velikost, pestrost, kropenatost apod.

Intuitivní nabídka ovládacího panelu s jednoduchým uživatelským rozhraním a vysokým stupněm vizualizace usnadňuje práci obsluhy stroje. Stroj se spouští jediným dotykem.

Inteligentní systém ovládání externího zařízení automaticky řídí provozní režimy zařízení pomocí připojitelných čidel a adaptivně se přizpůsobuje změnám úrovně produktu v podávacím zásobníku. Optický třídič je také možné připojit k automatizovanému podnikovému řídicímu systému za účelem zajištění vzdáleného řízení a kontroly základních provozních režimů.

Zařízení SmartSort samo reguluje provozní tlak trysek podle hodnot nastavených na ovládacím panelu. Při přepínání mezi třídicími programy dochází k automatické změně tlaku bez nutnosti zásahu člověka.

Řada optických třídičů ZORKIY

Optický třídič ZORKIY odpovídající všem současným požadavkům na třídiče a vyznačuje se moderní elektronickou součástkovou základnou, know-how v oblasti algoritmů zpracování videa, pneumatickými jednotkami nové generace a moderními technologiemi obrábění kovů.

K snímání obrazu pro vyhodnocení se využívá 2 048 pixelová CCD kamera japonské výroby s rozlišením 0,13 mm. CCD kamery Toshiba totiž umožňují dosáhnout lepší kvality a zobrazit tříděný materiál do nejmenších detailů, a tím zajistit kvalitní analýzu produktu a přesnější třídění. Díky rozmanitosti vybavení barevného třídiče kamerami je možné optimálně vybrat potřebnou sadu kontrolních kamer v závislosti na tom, jakou úlohu má třídění plnit. Při pořízení zařízení i s tím nejzákladnějším vybavením je pak možné kdykoli modernizovat na NIR a bichromatickou konfiguraci. Maximálně však 4 kamery na 1 sekci.

Dotyková obrazovka počítačové sestavy s úhlopříčkou 15,6 palců zobrazuje veškeré funkční parametry a analyzovaný signál. Speciální funkce umožňují promítat na obrazovku a analyzovat videa nebo fotografie tříděných částic produktu.

Díky vzduchovým tryskám o šířce 4,5 mm je zajištěno přesné odfoukávání vyřazené velkozrnné i drobnozrnné produkce při zachování minimálních ztrát. Ejektory jsou nainstalovány přímo v tryskové jednotce, díky čemuž se vyřazený produkt odstraňuje rychleji. Zaručené množství spínání ejektorů je 500 milionů cyklů při provozní rychlosti. Konstrukce trysek zajišťuje nízkou spotřebu vzduchu.

Závěr

Optické barevné třídiče v ČR dodává a zastupuje montáží i servisem společnost JELÍNEK-TRADING spol. s r.o. S jejich širokou nabídkou dodávaných výrobků se pak můžete seznámit na nadcházejícím Mezinárodním strojírenském veletrhu na BVV výstavišti od 8.11.2021.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby a také cirkulární ekonomika. V roce 2021 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím. Více na https://www.bvv.cz/msv/.

Odkazy:

Hodnocení článku: