Jste zde

Kolaborativní roboti Fanuc CRX-10i

Roboti FANUC řady CRX představují nejnovější řadu kolaborativních pomocníků, kteří nabízí extrémní spolehlivost a bezpečnost, snadné programování a možnost nasazení na všestranné aplikace. I o nich se můžete informovat na stánku Fanuc na MSV 2021 v Brně.

Roboti CRX-10iA/L

Kolaborativní roboti CRX-10iA je dokonalým řešením pro výrobce, kteří mají malé či nemají téměř žádné robotické zkušenosti.

Kobot CRX-10iA s užitečným zatížením 10 kg je dokonalým řešením pro výrobce, kteří nemají téměř žádné robotické zkušenosti. Řada CRX nabízí zcela nové programovací rozhraní s jednoduchou technologií drag and drop na pendantu s dotykovou obrazovkou. Snadnost programování ve spojení se renomovanou technologií FANUC, osvědčenou spolehlivostí a citlivou detekce kontaktů umožňuje modelu CRX-10iA bezpečně spolupracovat s lidmi v různých průmyslových a výrobních úlohách.

CRX-10i jsou dodávány ve dvou verzích: standardní model s dosahem 1249 milimetrů (typ CRX-10iA) a model s dlouhým ramenem s dosahem 1418 milimetrů (typ CRX-10iA/L). Provedení s dlouhým ramenem je navržen tak, aby mohl natáčet rameno přímo přes základnu. To mu například umožňuje sbírat části ze stolu před ním a přímým pohybem je umístit na stůl za sebou. Kromě paletizace je CRX-10iA ideální pro automatizaci celé řady úkolů, jako je šroubování, svařování, vychystávání dílů z polic nebo z dopravníků a jejich balení do krabic nebo zakládání surových dílů do CNC stroje a jejich vykládání.

Snadné použití CRX-10iA začíná instalací. Lehký a kompaktní design umožňuje snadnou integraci do jakékoli pracovní oblasti nebo stávajícího systému. Robota, který váží cca 40 kilogramů, lze společně s 20 kilogramový kontrolérem pohodlně přenášet ručně na místo použití a zde ho nastavit bez bez použití jeřábu nebo zvedacího zařízení. Navíc CRX řada využívá nejnovější kontrolér FANUC R-30iB Mini Plus, který umožňuje ještě větší úsporu místa. Klasické zásuvkové napájení 230 VAC umožňuje rychlé elektrické zprovoznění bez zvláštní úpravy elektroinstalace.

Základní parametry:

  • Dosah ramene:
    • 1249 (typ CRX-10iA)
    • 1418 mm (typ CRX-10iA/L)
  • Nosnost ramene: 10 kg
  • Mechanická hmotnost ramene: 39 kg
  • Průměr základny: 190 mm
  • Napájení: 230 VAC
  • Kontrolér: FANUC R-30iB Mini Plus

Vylepšená bezpečnost a odolnost

FANUC vývojáři věnovali zvláštní pozornost bezpečnosti tohoto lehkého robota. CRX-10iA se okamžitě přestane pohybovat již při velmi lehkém kontaktu s lidmi. Pokud narazí na tvrdý předmět, robot se od něj automaticky stáhne. Operátoři mohou také ručně odtlačit tři osy robota. Hladký a elegantní design poskytuje ochranu před sevřením, což z něj činí ideálního partnera pro výrobní pracovníky. CRX-10iA je certifikován podle bezpečnostní normy ISO 10218-1.

CRX-10iA také splňuje nejvyšší standardy kvality z hlediska spolehlivosti. Například splňuje náročnou průmyslovou normu IP67, která jí umožňuje zakládat a vykládat stroje, ve kterých je vlhkost. Ani velmi jemné částice prachu, jako například částice vyrobené leštěním, nejsou problémem. Řídicí jednotka a ovládací dotykový tablet jsou navrženy tak, aby splňovaly průmyslový standard IP54, a proto jsou také ideální pro použití v průmyslové výrobě.

Rychlost v závislosti na režimu

Aby byl robot co nejflexibilnější, může pracovat v kooperativním režimu s maximální rychlostí 1 000 milimetrů za sekundu a také samostatně stojící s rychlostí až 2 000 milimetrů za sekundu. Změna režimu je užitečná zvláště v noci nebo o víkendech, když robot může provádět úkoly sám bez toho, aby se v jeho okolí pohybovali lidé. Systém semaforu na robotu označuje aktivní režim. Další bezpečnostní senzory lze využít ke zpomalení rychlosti na povolenou rychlost, pokud se osoba dostane do dosahu robota.

Snadné programování

Kolaborativní roboti CRX se z pohledu snadného provozu také vyznačují velmí snadným programováním. Určíte provozní body a polohy pomocí průvodce funkcemi programování a jednoduchého drag & drop programování v uživatelském rozhraní na teach pendantu. Navíc po registraci se lze snadno podívat se na bezplatná online tréninková Fanuc videa pro roboty CRX, která ukazují snadnost použití a jednoduchost nastavení.

Všemu je plně přizpůsobený intuitivní dotykový panel, který má jasně rozložené uživatelské rozhraní s grafickými symboly právě pro snadné definování sekvence funkcí jen pomocí předtahování bloku stylem „drag and drop“ . To umožňuje i začátečníkům vytvářet pracovní programy v jednoduchých krocích. Aby se robot naučil požadované pohybové sekvence, může obsluha robot také ručně navést k příslušným bodům.

Profesionálové pak mohou změnit rozhraní pouhým stisknutím tlačítka a nechat zobrazit tradiční teach pendant displej nebo alternativně připojit iPendant. Díky Teach pendat režimu a iPendantu je pak možné i složité programování.

CRX příslušenství a aktualizace softwaru

Připojení nebo výměna periferních zařízení je snadné díky širokému výběru zařízení schválených společností FANUC. Dva připojovací porty na ose J6 nabízejí rychlé připojení a zaměnitelnost pro nástroje na konci ramene (EOAT), jako jsou uchopovače a kamery. Inteligentní funkce FANUC umožňují snadné připojení k senzorům síly, iRVision a dalším.

Další novinkou je, že zákazníci budou v budoucnu moci sami aktualizovat software FANUC robota a rozšířit jej o různé aktualizace aplikací. Pro přizpůsobení chapadel, senzorů nebo kamer poskytuje FANUC softwarové vývojářské sady, které umožňují rychlé a snadné připojení příslušenství třetích stran.

Osm let bez údržby

Zvláště působivá je dlouhá životnost modelu CRX-10iA. V průměru slibuje FANUC zákazníkům osm let bezúdržbového provozu. Během této doby nemusí být motory, redukce, senzory, kabely a maziva při správném používání vyměněny. Pro zákazníky to znamená jak velmi nízké celkové náklady na vlastnictví (TCO), tak minimální prostoje ve výrobě. Pokud je i přesto potřeba robota opravit, například z důvodu chybného naprogramování, lze snadno a rychle vyměnit potřebné díly díky jednoduše odnímatelnému krytu.

FANUC bude poskytovat stejnou vynikající a komplexní zákaznickou podporu pro CRX jako pro všechny své tradiční žluté roboty. Dva z nejdůležitějších principů společnosti jsou „Celoživotní údržba“ a „Servis na prvním místě“. To znamená, že společnost FANUC skladuje dostatečné množství náhradních dílů a to i u už ukončených produktů a nadále poskytuje servisní služby všem svým produktům, dokud je zákazníci používají. FANUC jako specialista na automatizaci udržuje rozsáhlou síť servisu a podpory po celém světě a udržuje 264 servisních míst ve 108 zemí.

Závěr

Kolaborativní roboty CRX i další výrobky si budete moci prohlédnout na stánku českého zastoupení Fanuc na blížícím se Mezinárodním strojírenském veletrhu MSV 2021 na brněnském výstavišti BVV od 8. do 11.11. 2021.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby a také cirkulární ekonomika. V roce 2021 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím. Více na https://www.bvv.cz/msv/.

Odkazy:

Hodnocení článku: