Jste zde

Siemens na MSV představí digitální budoucnost průmyslu

Siemens představí řešení pro celý životní cyklus produktu a výroby – od návrhu po servis. Těšit se můžete na českou premiéru prvního digitálně nativního CNC systému Sinumerik ONE v provedení pro výuku na unikátním obráběcím stroji určeném pro výuku na odborných školách. Nebude chybět cloudové řešení MindSphere v netradiční aplikaci: závodním motocyklu Honda CBR.

Součástí expozice bude také virtuální zprovoznění digitálních dvojčat obráběcích strojů tradičních českých výrobců TOSHULIN, Škoda Machine Tool a TOS Varnsdorf a digitální dvojče balicího stroje Viking Mašek. Nebudou chybět nejnovější trendy v oblasti aditivní výroby v podání Siemens Digital Industry Software, ukázka tisku z hliníkové slitiny části nosné konstrukce experimentálního vozidla. 

Pět kroků životního cyklu stroje a výrobku

Osou expozice bude pět pracovních stanic s ukázkou Siemens řešení pro každou část životního cyklu stroje a výrobku. Od samotného návrhu stroje nebo linky, přes jeho optimalizaci, vyprojektování, uvedení do provozu a následný servis. Těchto pět kroků bude Siemens prezentovat i v reálném nasazení v praxi – ať již u zákazníků nebo v českých výrobních závodech Siemens. Siemens je jednou z mála firem, která svými produkty a řešeními dokáže pomoci v jakékoliv fázi výroby, navíc nabízí řešení, které celý systém systematizuje, zastřešuje a napojuje na internet věcí: cloudový systém MindSphere.

Více informací na https://siemens.mindsphere.io/en

Česká premiéra prvního digitálně nativního CNC systému Sinumerik ONE – verze pro výuku

V české premiéře Siemens představí nový systém pro CNC stroje Sinumerik One, který představuje zcela novou generaci řídicích systémů pro obráběcí stroje. Oproti předchozím verzím obsahuje jeho řídicí jednotka již od samého počátku digitální dvojče – produkt je tak tzv. digitálně nativní. Sinumerik ONE bude představen jako součást obráběcího stroje, který slouží pro výuku CNC obrábění.

Více informací na https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/cnc-sinumerik/sinumerik-one.html

„Chytrá“ motorka a MindSphere

Siemens ve své expozici představí unikátně upravený závodní motocykl Honda CBR 600RR, na kterém demonstruje výhody využití cloudové platformy MindSphere. Ať už během tréninku nebo při závodě sbírají čidla informace z motorky a jejího okolí – GPS souřadnice, nadmořskou výšku, rychlost, teplotu zadní pneumatiky či náklon motorky. Ve výsledku pak jezdec může vidět své chyby a nedokonalosti a zapracovat na nich při další jízdě. V současné době testuje chytrou motorku Petra Fuchsíková, která se v evropských amatérských závodech řadí mezi špičku v ženském šampionátu jezdců bez licence.

 Více informací na https://new.siemens.com/global/en/company/stories/industry/cloud-motorsport-siemens.html

Virtuální zprovoznění a digitální dvojče

Přínosy virtuálního zprovoznění digitálních dvojčat demonstrují obráběcí stroje od firmy TOSHULIN, Škoda Machine Tool a TOS Varnsdorf. Představí se také digitální dvojče balicího stroje od společnosti Viking Mašek, který se fyzicky nachází v novém Aplikačním centru pro výrobní stroje Siemens v Praze. Reálný stroj je připojen na cloudovou platformu Siemens MindSphere a pomocí aplikace Simatic Machine Monitor lze přímo nahlédnout do výrobních dat stroje. Představeny budou i kinematické funkce v prostředí TIA Portal, a to na ukázce vizualizace kinematiky a možností programování a testů bez nutnosti reálného stroje.

Více informací na: https://new.siemens.com/global/en/products/automation/industry-software/automation-software/mindsphere-apps.html

Za vším hledej software – nové trendy aditivní výroby

Žádné z digitálních řešení by nemohlo fungovat bez kvalitního softwaru. Nedílnou součástí všech digitálních dvojčat strojních zařízení i samotné digitální výroby tak jsou řešení ze softwarového portfolia Siemens Digital Industries Software (dříve PLM Software), včetně nových technologií, jako je aditivní výroba – 3D tisk. Ta umožňuje oproti konvenční metodě obrábění vytvářet složité tvary, které jsou běžnými metodami nevyrobitelné. Aditivní výroba přináší inovativní přístupy k návrhu, optimalizaci a simulaci (topologická optimalizace, simulace proudění), které výrazně zrychlují proces návrhu, což přináší významnou úsporu materiálu. Výsledný produkt je tak lehčí a současně zachovává pevnostní předpoklady. Současně klesá hmotnost výrobku, jeho cena a časová náročnost jeho konstrukce. Expozice Siemens zahrnuje ukázky tisku z hliníkové slitiny části nosné konstrukce experimentálního vozidla a 3D tisku plastu.

Digitalizace v českých závodech Siemens

Řadu digitálních řešení zavedly i české výrobní závody Siemens. Digitální továrna není žádný abstraktní pojem, ale realita, ke které se mohou přiblížit v kterémkoliv stádiu vývoje. Mnoho českých výrobců již s digitalizací začalo, většinou však chybí páteřní systém, který by jednotlivá řešení propojil do jednoho celku a zajistil, aby spolu všechny dílčí systémy komunikovaly a spolupracovaly. Siemens představuje řešení této situace formou plánování a řízení výroby s MES a MOM systémy.

Servis strojů a dat

Oddělení Industry Services představí vlastní modulární aplikaci Condition Monitoring 2.0, která vznikla na základě požadavků zákazníků sledovat provozní stavy strojních zařízení. Letos přichází vylepšená o nové moduly a funkcionality – např. detailnější pohled na výrobní data a analýzu výroby. K modulům zajišťujícím sběr provozních dat, správu uživatelů a správu nástrojů nově přibude i modul pro monitoring spotřeby energií a jejich management.

Více informací na https://www.siemensanalyse.com/Homepage/Home

 

Mezinárodní strojírenský veletrh bude důležitý pro restart ekonomiky a průmyslu. Jedná se o nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Většinu návštěvníků tvoří odborná veřejnost, přičemž 80 % z nich rozhoduje nebo spolurozhoduje o investicích a nákupech ve firmách. Řádná uzávěrka přihlášek pro vystavovatele je 30. června 2021. V letošním roce navíc došlo k upravení podmínek účasti tak, aby byla pro vystavovatele minimalizována rizika spojená s aktuální situací.

Brány Mezinárodního strojírenského veletrhu se opět otevřou v listopadu letošního roku.. Inovativní průmyslové technologie budou k vidění od 8. do 12. 11. 2021 na výstavišti v Brně.

www.msvbrno.cz

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon bvvmapcz.pdf1.68 MB
Hodnocení článku: