Jste zde

Průmyslové detektory kovů pro většinu aplikací

Německá společnost Mesutronic jej již dlouholetý specialista na vývoj a výrobu průmyslových detektorů kovů. Za mnoho let vyvinula provedení pro většinu průmyslových aplikací. S jejím sortimentem bude možné se blíže seznámit na nadcházejícím veletrhu MSV 2021.

Kdo je Mesutronic ?

Německá firma MESUTRONIC Gerätebau GmbH již více než 25 let vyrábí inovativní technologii detekce kovů pro průmyslové aplikace, které pomáhají chránit vaše výrobní stroje a nakonec i uživatele a zákazníky před nežádoucími cizími tělesy. Firma nabízí zákazníkům po celém světě sofistikované detektory kovů, odlučovače kovů a rentgenové inspekční systémy v výrobních segmentech potravin, léčiv, hygieny, plastů, textilu, dřeva a těžby přicházíme s celou řadou produktů, které vám pomohou chránit vaše výrobní stroje a nakonec i vaše zákazníky před nežádoucími cizími tělesy.

Průmyslové detektory kovů

Průmyslové detektor kovů jsou obecně řečeno zařízení, které využívají elektromagnetické pole pro vyhledávání nežádoucí přítomnosti kovů / kovových částic v nejrůznějších produktech. Obvykle jde o zařízení, kterými prochází na přítomnost kovu kontrolované produkty přepravované na dopravnících nebo potrubním či šachtovým systémem (horizontálně i vertikálně). Detektory kovů pak na základě vyhodnocení změny jimi generovaného magnetického pole hlásí přítomnost přítomnosti kovu v produktu. Na řídící výstupy detektoru připojené separační zařízení pak dokáže kovem kontaminovaný produkt vyřadit a do k tomu určené separační nádoby nebo na k tomu určený dopravník a tím ochránit koncového spotřebitele nebo zařízení v dalším procesu výroby, které by mohlo být přítomností kovu poškozeno.

Průmyslové detektory kovů tak primárně slouží ke kontrole jakosti a kvality produktu, ať již jde o potraviny, chemické, kosmetické či farmaceutické výrobky nebo různé spotřební produkty či výrobní materiály.

Obecně lze celý sortiment detektorů kovů Mesutronic rozdělit do dvou základních kategorií:

 • Malé nerezové detektory kovů pro lehký průmysl (potravinářský, chemický, kosmetický, farmaceutický apod.)
 • Velké ocelové detektory kovů pro těžký průmysl (kamenolomy, dřevozpracující průmysl, uhelné elektrárny a doly, zpracování biomasy, výroba stavebních materiálů a produktu apod.)

Nerezové detektory kovů pro lehký průmysl

 Provedení jejich skříně a komponent je z nerezové oceli a svým provedením i stupněm krytí splňují požadavky na provoz a údržbu ve velmi čistých hygienických nebo naopak velmi znečištěných náročných potravinářských, chemických a farmaceutických provozech. Tyto detektory se pak také pro dosažení maximálního vyhledávacího účinky osazeny velmi citlivou měřící elektronikou schopnou vyhledat částice různých kovů již od velikostí desetin milimetru.

Společnost Mesutronic v tomto směru nabízí provedení:

 • Horizontální detektory kovů se čtvercovým / obdélníkovým průchodem pro dopravníkové systémy - např. typy METRON 05 CI, METRON 07 CI nebo celá dopravníková sestava TRANSTRON.

 • Horizontální detektory kovů s kruhovým průchodem pro tlakové potrubní přepravní systémy - např. typy PIPELINE 07 O, PIPELANE 05.

 • Vertikální průpadové detektor kovů pro potrubní či šachtové přepravní systémy sypkých produktů - např. typy METRON 05 CR, QUICKTRON 09 RH HyQ Clean, METRON 07 PowerLine nebo METRON 07 FlatLine.

 • Speciální provedení - například typ PHARMATRON 07 HQ pro kontrolu kovu v tabletách, či typ MEATLINE 07 pro masný průmysl.

 

Velké detektory kovů pro těžký průmysl

Detektory kovů pro těžký průmysl typu dolů, uhelných elektráren, zpracování a řezání kmenů či biomasy nebo velkých gumárenských výrobků, jsou konstruovány s ohledem na velkou mechanickou odolnost a velký detekční průchod při zachování velmi vysoké spolehlivosti provozu i dostatečné vyhledávací citlivosti.

S ohledem na nižší požadavky na čištění a hygienické požadavky jsou tyto detektory konstruovány s ocelovými stříkanými skříněmi.

Společnost Mesutronic v tomto směru nabízí provedení:

 • Horizontální rozebíratelný detektor kovů pro pásové dopravníky, kde při montáži nenutné rozpojovat dopravní pás - typ METRON 05 D

 • Horizontální detektor kovů se čtvercovým, obdélníkovým či osmibokým průchodem - např. typy METRON 05 C, METRON 05 CO, TRANSTRON HL

 • Horizontální ploché podpásové detekční desky pro přímo montáž pod dopravní pás - např. typy METRON 03 SL, METRON 05 S

 • Horizontální kruhové detektory kovů pro potrubní pneumatické systémy - např. typy METRON 05 PowerLine, HIGH SPEED TEXREJECT

 • Vertikální průpadové detektory kovů pro sypké materiály - např. typy QUICKTRON 05 A, QUICKTRON 03 E, QUICKTRON 03 R

Závěr

Možnosti a provedení detektorů kovů Mesutronic můžete osobně konzultovat na blížícím se Mezinárodním strojírenském veletrhu MSV 2021 na brněnském výstavišti BVV od 8. do 12.11. 2021.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby a také cirkulární ekonomika. V roce 2021 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím. Více na https://www.bvv.cz/msv/.

Odkazy:

Hodnocení článku: