Jste zde

TEST - NETIO Cloud pro sledování spotřeby a ovládání zásuvek 230V

Snadné a přesto zabezpečené ovládání 230V zásuvek z mobilu či notebooku ať jste kdekoliv? To je možné se zásuvkami NETIO připojenými přes internet na NETIO Cloud. Snadné zprovoznění a přesto šifrovaná komunikace a zaheslovaný přístup na cloud zajišťuje dobrou ochranu proti zneužití.

Elektronicky ovládané 230 V zásuvky NETIO je nově možné připojit na internetový NETIO firemní cloud se šifrovanou komunikací a zabezpečeným přístupem a ovládat zásuvky i sledovat spotřebu flexibilně z počítače, tabletu i mobilu odkudkoliv na světě. Z praktického pohledu tak si zakoupíte elektronickou zásuvku NETIO, čímž získáte i volný credit na její připojení a provoz na NETIO Cloudu, k němuž se snadno připojíte snadno přes Vaše internetové připojení a jednoduchou registraci. A již můžete zásuvku či zásuvky ovládat sledovat i ovládat na dálku z Vašeho telefonu. Nic není nutné instalovat ani programovat. Jednodušší už to být nemůže.

Co poskytuje NETIO Cloud?

NETIO Cloud na webu https://cloud.netio-products.com/ umožňuje přes internet připojit následující elektronické zásuvky Netio:

NETIO Cloud umožňuje prostřednictvím těchto zařízení přes web vypnout / zapnout nebo restartovat jakékoliv elektrické zařízení napájené z napájecích výstupů NETIO zařízení. Všechny výstupy pro vzdálené ovládání desítek a stovek elektrických výstupů  jsou vidět na jedné společné obrazovce zcela přehledně a intuitivně. Už jste někdy museli jet hodinu tam a hodinu zpátky jenom proto, abyste provedli RESET nekomunikujícího počítače či serveru? Ušetřete čas s Cloudem Netio. Počet NETIO zařízení připojených do Cloudu není omezen.

Pro všechny výstupní NETIO zásuvky se navíc zobrazuje aktuální stav počítadla energie v kWh, které výstupem protekla, takže lze snadno každý den nebo v průběhu dne sledovat spotřebu napájených spotřebičů. Víte například kolik Váš počítač spotřebuje elektřiny během dne, když je jen v spícím režimu? Nebo kolik energie spotřebuje Vaše lednička? Počítadlo spotřeby energie každé zásuvky lze kdykoliv vymazat na nulu a tak spotřebu měřit od konkrétní definované doby.

Služba Netio Cloud je sice placená, ale každý zákazník získává s každým NETIO zařízením tzv. "Uvítací kredit“, který umožňuje zakoupené zařízení provozovat na Netio Cloudu pro zhruba 3 roky zcela zdarma. Tento "Uvítací kredit" se načte automaticky po prvním připojení zařízení k Vašemu účtu. Služba přestává fungovat, když kredit na uživatelském účtu klesne na 0 kreditů. Služba však několikrát upozorní uživatele na příliš nízkou hodnotu kreditu a kredit je možné koupit u NETIO distributorů nebo na online shopu společnosti NETIO products.

NETIO Cloud je služba výrobce s dobrým zabezpečením, na kterou se můžete spolehnout. Komunikace Cloudu s jednotlivými NETIO zařízeními probíhá prostřednictvím MQTT komunikace se spolehlivým TLS zabezpečení. Primární i záložní server služby jsou umístěny v Evropě, tedy chráněné z pohledu zneužití dat přísnými zákony EU.

Jak si NETIO Cloud zdarma vyzkoušet bez Netio zařízení?

NETIO Cloud lze si snadno zdarma a nezávazně "ošahat" prostřednictvím DEMO přístupu. Stačí do libovolného webového prohlížeče vložit webovou adresu https://cloud.netio-products.com/  a na zobrazené přihlašovací stránce vložit login / heslo „demo@netio.eu“ / „demodemo“. Pak se již zobrazí některá ukázková připojená zařízení výrobce a lze se tedy podívat, jak bude ovládací stránka vypadat i s Vašimi zakoupenými zařízeními.

 

Demonstrační stránka NETIO Cloudu pro přihlášení s demo účtem „demo@netio.eu“ / „demodemo“.

TEST napojení zásuvek na NETIO Cloud

Pro úspěšné napojení některého z výše uvedených podporovaných Netio zásuvek. Je samozřejmě nejdříve nutné Netio zařízení napojit na Vaši lokální LAN síť a přes bránu (router / modem) i na internet a vhodně nastavit její komunikační parametry.

V mém případě jsem měl k dispozice 4 zásuvkové NETIO PowerPDU 4C napojený přes ethernetový kabel s konektory RJ-45 přímo na WiFi router od O2, přes který bylo tedy Netio napojené i na internet. V mém případě jsem si v Netio zařízení nastavil pevnou IP adresu, ale lze samozřejmě zvolit DHCP službu a nechat přidělení všech komunikačních parametrů na WIFI routeru.

Pokud chcete napojit nějaké starší Netio zařízení, nemusíte záložku "Cloud" na ovládacích stránkách zařízení Netio vidět. Pak je nutné nejdříve provést aktualizaci jeho softwaru (firmware), aby se na webových stránkách zařízení objevila nová záložka "Cloud", kde se aktivuje právě funkce připojení na NETIO Cloud. Aktualizaci firmwaru Netio zařízení je jednoduchá a stačí pouze na webových stránkách zařízení v záložce "Nastavení/Firmware " kliknout na "Zkontrolovat aktualizace" a následně potvrdit stažení a nahrání aktualizace. Přehrání nového firmwaru probíhá zcela automaticky.

 

Příklady webových stránek v zařízení NETIO (zde konkrétně NETIO PowerPDU 4C): úvodní stránka ovládání zásuvek (obr. vlevo) a stránka nastavení LAN komunikace (obr. vpravo).

Pak už jen stačí na ovládacích webových stránkách zařízení Netio, v mém případě tedy NETIO Power PDU 4C, otevřít záložku "Cloud" a tam zatrhnutím "Enable NETIO Cloud" aktivovat funkci Netio Cloud. Zde se pak "odkryje" políčko "Registration Token" pro vložení registračního-párovacího kódu. Ten se získá na webových stránkách Netio Cloudu po kliknutí na položku "PŘIDAT ZAŘÍZENÍ".   

   

Úvodní přihlašovací stránka NETIO Cloudu (obr. vlevo) a následná stránka pro přihlášení prvního Netio zařízení (obr. vpravo).

Pokud však je to Vaše první připojení k Netio Cloudu, je nejdříve nutné provést vytvoření účtu na úvodní stránce https://cloud.netio-products.com/ . Pro českou verzi je nutné na přihlašovací stránce dole vybrat českou vlaječku místo anglické. Následně po přihlášení se objeví hlavní ovládací stránka cloudu. Zde již tedy můžete kliknout na položku "PŘIDAT ZAŘÍZENÍ"  a objeví se malé okno s kódem "REGISTRAČNÍ TOKEN" pro Vaše připojované Netio zařízení. Tento kódu stačí kliknutím na ikonu vedle kódu zkopírovat do schránky (klávesy CTRL+C samozřejmě fungují také) a tento kód vložit na stránkách Netio zařízení právě do okénka "Registration Token" a kliknout na tlačítko "Add Device".

Příklad "Cloud" nastavovací stránky v zařízení NETIO: vložení registračního / párovacího kódu "REGISTRAČNÍ TOKEN" zkopírovaného z NETIO Cloudu do zařízení NETIO (obr. vlevo) a následné úspěšné napojení ukazuje výpis LOG souboru (obr. vpravo).

A následně již uvidíte zařízení na Netio Cloud webu, jeho stav, aktuální stav počítadla spotřeby a hlavně se Vám načte zdarma kredit, která byl před připojením Netio zařízení nulový. Teď již je možné odkudkoliv z mobilu či PC přes internet pro Vašem přihlášení na Netio Cloud jednotlivé zásuvky zapnout či vypnout a kontrolovat spotřebu.

Zaregistrované nové zařízení NETIO PowerPDU 4C se objevilo na NETIO Cloudu a také se načetl volný kredit.

Příklad základní ovládací stránky NETIO Cloud se zobrazeným stavem Netio zásuvek PowerPDU 4C po úspěšné registraci.

Závěr

NETIO Cloud tedy umožňuje velmi snadné vzdálené ovládání bez jakýkoliv složitých instalací nějakého softwaru do PC nebo telefonu a bez nějakých znalostí programování či IT nastavování.

Mimo jen ovládání Netio zásuvek, lze NETIO Cloud využít i "pro vyšší" účely, jako hotový plně šifrovaný a zabezpečený MQTT broker a napojit se na něj libovolným MQTT klientem a v režimu Subscriber číst stavy zařízení v nějaké externí řídící aplikaci a ukládat je například do databázového systému nebo také Netio zásuvky ze stejné externí řídící aplikace MQTT klientem v režimu Publisher ovládat.

Na tuto vyšší úroveň, kterou asi běžný uživatel nevyužije, ale již IT technik ji zcela jistě přivítá, se podíváme v dalším článku.

Odkazy:

Hodnocení článku: