Jste zde

MQTT-flex: jednoduchá konfigurace MQTT zařízení NETIO 4

Chytré zásuvky a napájecí jednotky NETIO nabízí celou řadu protokolů pro integraci se softwarovými aplikacemi. Rozšíření MQTT Flex ukazuje, jak je možné konfiguraci zjednodušit.

Zařízení rodiny NETIO 4x podporují standardní MQTT rozhraní. To je ale velmi obecné a umožňuje definovat datové struktury různými způsoby. To komplikuje zpracování dat na straně serveru – brokeru, ale zároveň také plné využití funkcí zařízení.

Nová zařízení NETIO 4X, jako PowerCable MQTT má proto vlastní strukturu zpráv MQTT-flex, která umožňuje detailně konfigurovat zprávy pro přenos, ale zároveň udržet konzistentní strukturu (Topic/Payload) a podmínky pro zasílání zpráv (pravidelně, při změně hodnoty o x, atd.). Rozšíření MQTT-flex je na straně zařízení. Z hlediska brokeru je to standardní protokol MQTT.

Standardní MQTT

MQTT(Message Queuing Telemetry Transport) je M2M protokol k výměně zpráv. Často se používá pro IoT aplikace a pro komunikaci s Cloudem, protože zařízení se aktivně připojuje na server. Protokol nativně podporuje ssl zabezpečení. 

Protokol MQTT se stává velmi populárním, ale různá zařízení podporují různou strukturu dat a pravidla odesílání zpráv. To komplikuje centrální zpracování dat na serveru. NETIO proto umožňuje zákaznickou strukturu zpráv pomocí flex rozšíření.

Jednoduchá integrace pomocí MQTT-flex

NETIO zásuvky lze integrovat do systému pomocí rozhraní otevřeného API. Příkladem může být Integrace s DevicePilot - analytickým, vizualizačním a automatizačním nástrojem pro IoT.

Inteligentní napájecí zásuvky NETIO mohou být integrovány do cloudové služby DevicePilot díky Open API. Integrace založená na MQTT s produkty PowerCable využívá zabezpečenou komunikaci.
Prostřednictvím cloudové služby DevicePilot je snadné vytvořit jeden řídicí panel s více zařízeními a zobrazit tak údaje o spotřebě energie a stavech jejich napájecích výstupů.

Stejně jednoduchá je integrace s s obecnou mobilní aplikací (MQTT Dash) prostřednictvím hostovaného brokeru, jako je HiveMQ.Data jsou zobrazena a napájecí výstup ovládán pomocí mobilní aplikace přes MQTT protokol. Výhodou tohoto řešení je, že si uživatel může vytvořit aplikační panel přesně podle svých potřeb. Také nejste vázáni na lokální síť a můžete ovládat zásuvky NETIO odkudkoli.

Chytré zásuvky a PDU najdete na obchod.hw.cz:  https://obchod.hw.cz/eshop/chytra-zasuvka-netio-4c-kompaktni-pdu-na-110-230v-se-ctyrmi-ovladanymi-vystupy

https://www.netio-products.com/en/application-notes/an40-getting-started-with-powercable-mqtt-flex-via-hivemq-mqtt-broker-to-mobile-app 
https://wiki.netio-products.com/index.php?title=MQTT-flex

Hodnocení článku: