Jste zde

Flexibilní senzorika procesních veličin a její aplikace

Moderní senzory by měli být co nejvíce univerzální se snadno vyměnitelnými díly, aby bylo možné například k jednotné základní zobrazovací jednotce snadno přimontovat různé měřící rozhraní a moduly. Pak lze stejnou řadu senzorů použití ve velmi širokém spektru aplikací.

Moderní senzory se vyznačují snadnou montáží i snadnou manipulací a ovládáním. Toho se výrobci snaží docílit implementací konceptu intuitivního ovládání pro celou řadu či škálu senzorů různých veličin. Modulární procesní připojení pak umožňuje zákaznicky specifické kombinace frontendu, senzorové jednotky a backendu v krátkých dodacích lhůtách.

Tyto vlastnosti má i rodina senzorů Turck Fluid+. Ta například zahrnuje snímače průtoku FS+, teploty TS+, tlaku PS+ i hladiny LS+. Všechna tato zařízení přitom sdílejí společnou konstrukční filozofii, což je výhodné pro mnoho aplikací.

Měření hladiny pro nanášení barev ponorem

Katodické ponorné lázně se využívají pro nanášení barev jako účinné a dlouhodobé ochrany proti korozi a také pro atraktivní vzhled dílů. K úplnému ponoření obrobku připojeného k dopravnímu pásu do potahovacího média je třeba zajistit, aby byl dopravní pás namontován ve správné výšce. Současně musí být zajištěna správná hladina naplnění nátěrového média v nádrži. Protože ponorné senzory lze v procesu kataforézy kvůli silným proudům použít jen omezeně, uživatelé zde obvykle měří hladiny bezdotykově. Zde však spojení dopravníku a další infrastruktury mezi snímačem hladiny a ponornou lázní mohou vést k nežádoucím signálům a tedy nesprávným měřením hladiny ponorné lázně.

Radarové senzory hladin a vzdáleností Turck LRS+ však mohou spolehlivě maskovat rušivé impulsy z kovových nosičů nebo samotného ponořeného předmětu (např. karosérie automobilu) pomocí modifikace křivky radarového signálu. Ta se zobrazuje v reálném čase prostřednictvím konfiguračního softwaru založeného na prohlížeči.

Optimalizace robotického nanášení lepidla

Dokonalá viskozita lepidla může být určena jeho teplotou. Aby se zabránilo nanesení příliš velkého nebo příliš malého množství lepidla, musí tak být teplota média udržována v ideálním rozmezí. Za tímto účelem se sudy s lepidlem zahřejí tak, aby po vyprázdnění jednoho lepicího bubnu byl další již připraven k použití v ideálním teplotním rozsahu. Zde senzory TS+ monitorují teplotu a přenášejí naměřené hodnoty do regulátoru přes IO-Link. Senzory tlaku PS+ s proplachovací membránou pak regulují funkci dávkovací trysky spolehlivým hlídáním tlaku. Protože na tomto senzoru se žádná adhezivní média nemohou usazovat a ucpat tak tlakový kanál, je to cenově výhodná alternativa k drahým průtokovým senzorům.

Sledování chladicího okruhu na svařovacích svorkách

Bodové svařování dílů automobilových karoserií někdy vytváří vysoké teploty, proti kterým je třeba svařovací svorky chránit pomocí dostatečného chlazení. Pro zajištění přesného a vysoce kvalitního svařování provádějí snímače průtoku FS+ dvě kontroly: monitorují přívod i zpětný tok chladicího média a včas detekují hrozící přehřátí svorek. Odolný senzor FS+ pracuje na kalorimetrickém principu, sleduje teplotu média i průtok. Díky rozhraní IO-Link je také možné senzor vzdáleně učit, ovládat nebo číst data, např. z řídicí místnosti. Kromě toho paměť max. a min. hodnot je ideální pro preventivní údržbu.

Měření procesního tlaku na nůžkových plošinách

Hydraulické nůžkové zvedáky pro zvedání a polohování těžkých obrobků kladou náročné požadavky na tlaková čidla hydraulických válců. Na začátku zdvihu totiž mohou vznikat tlaky až 400 barů. Robustní tlakové senzory Turck PS+ se však dodávají také s kovovým měřicím článkem PS510, který nabízí odolnost až sedminásobku jmenovitého tlaku a zajišťuje hermetickou těsnost i v případě přetížení.

Kontrola hladiny v centrálním mazacím systému

Domazávání správným množstvím maziva vhodným pro danou aplikaci ve správných intervalech je v průmyslu předpokladem pro optimální výkon stroje a maximální životnost. Automatické centrální mazací systémy zásobují několik míst prostřednictvím jediného systému, přičemž mazivo je dopravováno, dávkováno a distribuováno z centrální nádrže přes řídicí systém. Nepřetržité sledování hladiny maziva v nádrži je tedy nezbytné.

Obvykle jsou ve srovnatelných aplikacích limitní úrovně monitorovány speciálními kapacitními senzory. Pokud se však používá větší nádoba, je preferována detekce výšky hladiny. Ale i hladinový senzor zde musí být necitlivý na přilnavá média. S měřicím rozsahem až 1,3 metru je ultrazvukový senzor LUS+ s IO-Link ideální pro použití i ve středně velkých nádržích. Díky otáčivé snímací hlavě jej lze na zařízení flexibilně namontovat a krytí IP69K jej umožňuje používat i v nejdrsnějších prostředích.

Společné znaky senzorů Turck Fluid+

Mezi hlavní znaky moderních senzorů dnes patří kapacitní dotykové ovládání, robustní pouzdro z nerezové oceli, bezešvé těsnění pro třídu ochrany až IP69K a také snadné ovládání pomocí gest. To obsahují i senzory Turck řad Fluid+. Jejich hlava je navíc otočná o 340 stupňů, což umožňuje optimální umístění. 2barevný displej indikuje kritické hodnoty změnou barvy na červenou. Modulární procesní připojení senzorové jednotky s různými principy měření pak umožňuje komponenty kombinovat. Pro rychlé uvedení do provozu lze využít automatickou detekci typu výstupů (NPN/PNP nebo proudový/ napěťový signál), IODD IO-Link konfigurátor nebo funkci Quick-Teach. Sensor-to-cloud režim pak poskytuje přímou integraci do Turck Cloud Solutions bez programování. Navzdory této uniformitě rodiny má však každý typ senzorů i své vhodné specifické vlastnosti pro jejich co nejjednodušší použití.

Závěr

Společnost Turck představí své produkty také na veletrhu HANNOVER MESSE 2023. Veletrh HANNOVER MESSE nabízí ucelený obraz technologických možností pro průmysl dneška i zítřka – od digitalizace složitých výrobních procesů a využití vodíku k provozu celých výrobních zařízení až po použití softwaru k evidenci a snižování emisí CO2. Viz stránky výstavy na www.hannovermesse.de/en/

Odkazy:

Hodnocení článku: