Jste zde

Panel PC s OS Windows a softwarem Movicon

Na blížícím se veletrhu HANNOVER MESSE 2023 bude možné navštívit stánek společnosti YASKAWA, kde se půjde prakticky seznámit i s panelovými počítači s OS Windows a runtime vývojovým a vizualizačním softwarem Movicon

Panelové počítače pro průmysl

Panelové počítače, tedy zařízení kombinující počítač a HMI panel / displej do jednoho kompaktního zařízení, poskytují vysokou flexibilitu, protože odpadají požadavky na kabelová propojování počítačů a HMI, a kompaktní zapouzdření umožňuje snadnější celkovou montáž. Tato vlastnost je výhodná nejen pro obchodní a kancelářské aplikace, ale také pro průmyslové použití s tím, jak rostou požadavky na použití průmyslových počítačů. A to včetně použití operačního systému Windows, který už proniká i do dalších průmyslových řídicích DCS či PLC jednotek.

Panel PC s krytím IP65 a vybavené moderními univerzálními i specializovanými softwary (jako např. Node-Red, Grafana apod.) s využití programovacích skriptů JavaScript a Python s knihovnami pro umělou inteligenci / deep learning se tak stávají velmi užitečné pro veškeré ovládací a monitorování úkoly i zpracování dat. Mohou současně pracovat jako ovládací i vizualizační systémy s velkou kapacitní dotykovou obrazovkou i jako flexibilní edge kontroléry připojené na cloudové aplikace. A proto panelové počítače již vyrábějí i známí výrobci průmyslových komponent a řídicí techniky - například i společnost Yaskawa.

Panelové PC YASKAWA

Nové panelové počítače YASKAWA Panel PC PPC0xx vybavené čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron J1900 quad core @2 GHz, 8 GB RAM pracovní paměti a 64 GB SSD operační a uživatelské paměti jsou navrženy pro náročné řídicí a provozní úlohy, které vyžadují více výkonné CPU a více paměti, než mají standardní ovládací panely (HMI). Kombinace průmyslového PC s nejmodernějšími výkonovými funkcemi a dotykovým panelem s optimálními možnostmi zobrazení dostupné ve verzích 10,1", 15,6" a 21,5" s rozlišením FullHD umožňuje uživateli soustředit vysoký výkon na co nejmenším prostoru. Panely mají také mnoho užitečných rozhraní.

Nové Panel PC PPC0xx jsou vybaveny operačním systémem Windows 10 IoT Enterprise a doplněné specializovaným Yaskawa softwarem jako například vizualizačním systémem Movicon 11.6 Runtime - 128 I/Os. Ten poskytuje společné vývojové prostředí pro HMI, SCADA, SoftLogic funkce i analýzu dat pro lepší optimalizaci a nasazení v průmyslových aplikacích. A to i do stávajících instalací a systémů. Flexibilita prostřednictvím knihoven a ovladačů poskytuje plně otevřené a pohodlné připojení jak k různým řídicím systémům a automatizačním prostředím třetích stran, tak i přímou podporu a hladké napojení s komponenty Yaskawa, jako je například PLC řada VIPA MICRO.

Mezi základní komunikační rozhraní pak patří LAN / Ethernet (10/100/1000), USB 3.0, USB 2.0, sériové rozhraní RS-232/422/485 a i audio výstup. Rozhraní Mini PCI Express podporuje rozšíření o různé sběrnicové karty od různých výrobců, jako je například Hilscher. Tak lze do panelového počítače snadno integrovat fyzická komunikační rozhraní průmyslových sběrnic, jako například Profibus-DP, DeviceNet, CANopen, EtherCAT, IO-Link apod.

Pro rozšíření datového úložného prostoru slouží integrovaný slot pro CFast karty, tedy nejnovější provedení rychlých odolných paměťových Compact Flash karet.

Základní parametry panelových PC YASKAWA PPC0xx.

Vizualizační systém Movicon

S panelovými PC YASKAWA pak blízce souvisí i již zmíněný runtime vizualizační software Movicon. Ten představuje bezpečné a spolehlivé softwarové řešení pro všechny, kteří potřebují vyvíjet a provozovat vizualizaci aplikací a dat, která by měla být dostupná i pro mobilní technologie. Movicon v sobě využívá speciální XML platformu „XMLInside“, díky které nabízí společné vývojové prostředí pro HMI, SCADA, SoftLogic funkce i analýzu dat. Navíc sází na otevřené standardy, jako jsou webové služby, SVG, OPC-UA, SQL, ODBC, .NET a Java pro aplikace dostupné pomocí webového klienta. Díky tomu je Movicon vhodný pro aplikace průmyslové automatizace, vzdálené údržby a automatizace budov. I když je Movicon produktem společnosti YASKAWA, jde o univerzální platformu, která je zcela hardwarově i na OS nezávislá. Lze ji tedy koupit a použít i na jiných průmyslových panelových PC. To umožňuje škálovatelný vývoj aplikací od nejmenšího až po velké systémy s architekturou s redundantním klientem/serverem.

Mezi zajímavé funkce Moviconu patří například komplexní grafická knihovna, která umožňuje snadné realizace vizualizací dat a grafických animací. Mezi ně například patří 16 animačních funkcí pro objekty zahrnující například pohyb, funkce průhlednosti, barvy, barevné výplně, editace textů atd. Upravitelná vektorová grafika podporuje rozložení až do 32 oddělených vrstev (layers) a tzv. "Alias Parameter Management" pro snadné spárování grafických prvků a animací s jednotlivými proměnnými, jejichž hodnoty se mají vizualizovat. Různě lze zpracovávat a řídit i ukládání dat do dataloggerů s objektovou správou. Automatické ODBC (Open Database Connectivity) funkce slouží pro snadné napojení na archivy v relačních databázích a podporují i databáze pro alternativní záznam v kódovaném formátu pro textové a XML soubory. Automatickou kontrolu receptur na základě relačních databází nebo textových souborů, vlastní konfigurovatelné receptury a tvoření grafického uživatelského ovládacího prostředí (Front-end) lze realizovat i jen několika kliknutími.

Podporovaná je průmyslová konektivita prostřednictvím integrovaného I/O řadiče. Ten podporuje komunikační protokoly OPC UA, DA a XML DA (certifikována OPC kompatibilita) a data jsou v reálném čase ukládána přímo do databáze nebo sdílené paměti. Snadný import dat a tagů lze provádět z PLC programů či různých řídicích systémů prostřednictvím CSV nebo EXCEL tabulek.

Základní vlastnosti platformy / softwaru Movicon:

 • Editor vektorové grafiky s výkonnou a přehlednou knihovnou symbolů.
 • Komplexní knihovna I/O ovladačů.
 • Možnost importu proměnných z PLC.
 • Efektivní správa alarmů.
 • Vícejazyčná jazyková podpora.
 • Sběr poruchových a provozních dat.
 • Archivace procesních dat s trendovými křivkami.
 • Rozsáhlá knihovna ovladačů.
 • Škálovatelnost projektu základních systémů Movicon na platformu Movicon SCADA.
 • Bezpečná a komplexní správa uživatelů.
 • Vzdálená správa pro plánování projektů a vzdálenou údržbu.
 • Vzdálený přístup je možný přes standardního VNC klienta.
 • Integrované LAN síťové rozhraní Ethernet TCP/IP.
 • Integrovaná IL logika (STEP5/STEP7).
 • Možnost použití také v kombinaci s mnoha ovladači jiných výrobců.

Závěr

Výrobce YASKAWA představí své produkty také letos na veletrhu HANNOVER MESSE. Veletrh HANNOVER MESSE nabízí ucelený obraz technologických možností pro průmysl dneška i zítřka – od digitalizace složitých výrobních procesů a využití vodíku k provozu celých výrobních zařízení až po použití softwaru k evidenci a snižování emisí CO2 - viz stránky výstavy na www.hannovermesse.de/en/.

Odkazy:

Hodnocení článku: