Jste zde

Rychlé malé kompaktní PLC - YASKAWA VIPA MICRO PLC

Velmi zajímavou novinkou v nabídce společnosti VIPA Controls je výpočetně výkonné a velikostí malé PLC vyvinuté již pod společností YASKAWA, která je v ČR známá hlavně jako výrobce široké škály kvalitních frekvenčních měničů.

Jednou z hlavních novinek roku 2016 z pohledu německé společnosti VIPA GmbH, která je známá již více než 30 let jako výrobce širokého sortimentu PLC podobající se PLC Siemens a využívající i stejný způsob programování, je plné oficiální začlenění do celosvětově rozšiřující se skupiny společnosti YASKAVA. Ta je u nás známá hlavně jako dodavatel frekvenčních měničů a řídících jednotek pro pohony divize “YASKAWA Drives Motion”. Přesněji napsáno, od minulého roku 2016 je VIPA oficiálně částí divize YASKAWA Europe GmbH a budou nově její výrobky prezentovány jako "YASKAWA VIPA Controls" a doplní tak již zmíněnou divizi “YASKAWA Drives Motion” a divizi výroby robotů “YASKAWA Robotics”.

Druhou z hlavních novinek je představení nové řady velmi malých kompaktních, ale velice výkonných programovatelných automatů YASKAVA VIPA MICRO PLC, představené oficiálně na podzim 2016 na výstavě SPS IPC Drives 2016, a která se aktuálně pouští do prodeje. Dle informací výrobce PLC MICRO nabízí maximální výkon v nejmenší instalační velikosti na trhu a jsou dle tradice všech dosavadních VIPA PLC plně programovatelné nejen počítačovým softwarem VIPA SPEED 7, ale také známým Siemens softwarem TIA Portal. Minimální velikost instalace otevírá zcela novou plánovací koncepci pro širokou škálu aplikací.

YASKAWA VIPA Micro PLC

Podle vyjádření výrobce mají nové automaty MICRO PLC představovat novou úroveň v oblasti programovatelných kompaktních automatů. Tato řada PLC byla navržena jako samostatně použitelné řídící zařízení (stand-alone PLC) vyznačující se moderním designem a malými zástavbovými rozměry současně s poskytováním vysokého výpočetního výkonu a krátkých prováděcích cyklů. V dosavadní nabídce PLC VIPA by měla z pohledu zástavbové velikosti plně nahradit nejmenší řadu VIPA 100V, nicméně výkonem se zaměřuje daleko výše. Z mého pohledu průmyslového vývojáře jde samozřejmě zmenšování provedení PLC jednoznačný krok kupředu, protože v současné době se setkávám se stále zvyšujícím se tlakem na zmenšování rozměrů skříní řídících jednotek, pro požadavcích na výrazně rychlejší běh a zpracování signálů. Z pohledu výkonů vs. rozměrů současné spotřební elektroniky je občas stále u mnoha výrobců průmyslových komponent zarážející velikost zástavbových rozměrů jejich výrobků.

Označení MICRO PLC bylo výrobcem záměrně zmíněno, aby byla zvýrazněna celková velká kompaktnost, když se šířkou CPU jednotek menší než 72 mmm je až o 50% menší než typická běžná PLC označovaná jako "micro".

Přes malé rozměry CPU jednotek je jejich funkce plně založena na SPEED7 technologii s vysokým taktováním a tím rychlostí zpracování programu. Také vysoká je komunikační frekvence základní sběrnice (backplane bus) komunikace s přídavnými I/O moduly, kterými lze samozřejmě základní CPU jednotku rozšířit. V základní konfiguraci má CPU k dispozici 64 kB pracovní paměti, kterou lze rozšířit až na 128 kB prostřednictvím rozšiřujících karet VIPA Set Card (VSC), přičemž celá tato paměť je plně tzv. napěťově nezávislá (fully remanent memory), tedy její obsah při vypnutí napájení nevymaže a přitom nemusí být zálohované žádným akumulátorem či baterií, jejíž úroveň nabití je nutné hlídat a po nějakém čase (několika letech) vyměňovat. Všechny zaznamenané, nastavené či naměřené hodnoty jsou tedy v PLC neustále přítomny i při jakékoliv manipulaci s ním.

Základní CPU jednotka může mít až 30 integrovaných vstupů a výstupů v konfiguraci 16 digitálních dvoustavových vstupů, 12 spínaných tranzistorových výstupů a 2 analogových vstupů. Dále je možné ji rozšířit připojením až 8 rozšiřujícími připojovacími I/O moduly se 16 digitálními (dvoustavovými) vstupy - 16DI, 16 digitálními (spínanými) výstupy - 16DO, kombinovanými moduly 16DIO a 8 výstupovými reléovými moduly - 8DO relay. Celkem tak v extrému lze získat automatizační jednotky s až 158 vstupy a výstupy. Připojovací svorky jsou z jednotky vyjímatelné a v pružinovém provedení pro montáž bez nářadí a s vysokou odolností proti vibracím.

Použití všech vstupů a výstupů je indikováno přímo LED diodami pro snadnou přehlednost i při vysoké hustotě zapojení. Případně jako doplněk lze použít pro diagnostiku stavů každý smartphone či tablet, jestliže se PLC doplní o VIPA Controls Bluetooth modul.

Pro dnes velmi důležitou rychlou datovou komunikaci je v základu k dispozici integrovaný 2portový (RJ-45) Ethernet switch využitelný mimo programování, firmware update, ladění a diagnostiku PLC, také pro průmyslovou EtherNet/IP, MODBUS-TCP i PROFINET komunikaci, nebo pro klasický ethernetový přístup na webserver. Doplňkově pak lze PLC vybavit i dvěma RS485 rozhraními s podporou Siemens MPI protokolu nebo i Profibus-DP. Přídavné rozšiřující vlastnosti průmyslové komunikace je možné rozšířit opět prostřednictvím karet VIPA Set Card (VSC).

Základní vlastnosti VIPA Control MICRO PLC:

 • Provedení: samostatně fungující PLC.
 • Malé zástavbové rozměry
 • Rychlé zpracování programu technologií SPEED7
 • Rychlá propojovací sběrnice 48 MBit/s
 • Paměť:
  • 64 až 128 kB pracovní paměti
  • 128 kB programové paměti
 • Vstupy / výstupy v CPU jednotce:
  • 16 digitálních vstupů (z toho 4x čítací až 100 kHz)
  • 12 spínaných výstupů (z toho 2x rychlý PWM výstup)
  • 2 analogové vstupy 0-10V v CPU jednotce
  • možnost rozšíření až o 8 modulů DI/DO
 • Komunikační možnosti:
  • 2portový Ethernet switch (podpora EtherNet/IP, Modbus-TCP, Profibus),
  • možnost rozšíření o 2x RS485 (podpora MPI, Profibus-DP)
  • možnost rozšíření o Bluetooth komunikaci pro diagnostiku a vizualizaci
 • Programování:
  • Pomocí programu VIPA SPEED7 Studio nebo SIEMENS SIMATIC manager a SIEMENS TIA Portal
  • kompatibilní s jazykem Siemens STEP - podpora jazyků IL, LAD, FBD, SCL a GRAPH7

 

Odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Prajem pekný deň a prosím o zaslanie schémy zapojenia riadiacej jednotky Yaskawa wipa micro c vzhľadom na rekonštrukciu zariadenia a zároveň o vypracovanie cenovej ponuky na uvedenú jednotku,(16 DI/DO)

Také přeji pěkný den.

Zkuste se podívat na následující odkaz české společnosti REM-Technik, která například v ČR tyto PLC dodává. Mají tam ke stažení datasheety (produktové listy) i aktuální ceník -> https://www.rem-technik.cz/ridici-systemy/male-modularni-plc-micro/cpu-m...

PS: S firmou REM-Technik mám ohledně dodávek různých PLC dobré zkušenosti - všechny dodání i případné reklamace byly vždy bez problémů vyřešeny.