Ares 12 LTE & HW Portal pro snadné měření prostředí
Ares 12 LTE je skvělá jednotka pro cloudové měření parametrů prostředí, protože umožňuje prostřednictvím klasické datové SIM karty a 4G/LTE měření a okamžitý přenos dat do cloudového serveru HWPortal.cz. Následně lze z jakéhokoliv telefonu buď pomocí web prohlížeče nebo instalované aplikace "HWg Monitor" sledovat nejen aktuální hodnoty, ale v grafu i historii měření a tak nejen kontrolovat, zda je v daném měřeném prostoru vše v pořádku, ale i zjišťovat vývoj teploty, vlhkosti, tlaku, TVOC, CO2 či úroveň osvětlení v čase a tak i porovnávat rozdíly - například rozdíly den / noc, jaro / léto / podzim / zima, slunečná / zatažená obloha, suché / vlhké počasí apod.
Výhodou jednotky Ares 12 je právě možnost zcela samostatného nezávislého napojení na internet přes SIM kartu bez nutnosti mít nějakou lokální WiFi síť připojenou k internetu. Měřicí krabičku s připojenými senzory tak lze prakticky umístit kdekoliv v místnosti v dosahu klasické elektrické zásuvky pro napájení. Nicméně Ares 12 má v sobě vestavěný i malý akumulátor, který je schopen i na několik hodin zajistit měření i v případě výpadku hlavního napájení. Libovolnou sadu digitálních HWgroup 1-Wire senzorů je pak možné snadno připojit jen zasunutím konektoru do jednotky. Nakonec je nutné jen přišroubovat externí 4G/LTE vysílací anténu a umístit na vhodné místo s možným příjmem 4G/LTE signálu (to lze otestovat běžným mobilním telefonem - na požadovaném místě by měl indikovat alespoň 1 čárku 4G signálu). Nic dalšího není potřeba.
Kovová modrá krabička jednotky Ares 12 je odolná proti poškození a zároveň nevypadá špatně ani na místech, kde bude volně viditelná. Lze ji jen položit na rovnou plochu, či i přes upevňovací otvory připevnit i na stěnu, nebo pomocí doplňkového držáku na DIN lištu ji lze umístit i do nějaké skříně / rozvaděče. 4G/LTE externí anténa se připojuje přes konektor, takže ji lze snadno protáhnout i průchodkami zejména při montáži do nějakého kovového rozvaděče, kdy anténa musí být umístěná externě. Magnetický držák antény ji umožňuje snadno "nacvaknout" na plochu i samotné železné stříkané skříně.
Napájení se provádí přiloženým externím AC/DC napáječem, ale protože napájení jednotky je 10 až 30 V DC, lze ji napojit i na nějaký jiný zdroj nebo případně solární panel s bateriovým zálohováním. Navíc samotná jednotka v sobě má malou zálohovací baterii, která je schopna zabezpečit kontinuitu měření, přičemž data si v sobě ukládá a následně je odešle až po dostupnosti standardního externího napájení.
Jako SIM kartu lze použít libovolný tarif libovolného operátora umožňující přenos dat. Běžné množství přenesených dat je v řádu jen stovek MB, takže i předplacený balíček nebo paušální tarif na nějaké to vyzkoušení plně postačí. I datový limit (FUP) jen na 1 GB bezpečně vyjde minimálně na 1 měsíc trvalého provozu. V případě paušálů pak dnes již prakticky každý tarif (i ten nejlevnější) poskytuje alespoň 1 GB dat měsíčně, což tedy na běžný provoz jednotky Ares 12 LTE dostačuje. Není tedy nutné se bát nějakých velkých nákladů na provoz.
Měření přes Ares 12 LTE tedy lze využít kdekoliv, kde lze jednotku připojit na napájení 230 V AC nebo 12 V DC (tedy klasická zásuvka nebo autozásuvka), tedy například na chalupách, chatách, v karavanech, v garáži, ve stáji, ve skladu apod.
Základní provozní kit jednotky Ares 12 LTE i s napáječem a 4G/LTE anténou a CO2 senzor - Home box s příkladem upevnění na stěně.
Příklad použití - Jak se mění úroveň CO2 v místnosti se spícími lidmi a mazlíčky?
Jednou ze zajímavých aplikací ideálních právě pro Ares 12 LTE je snadné měření hodnot CO2 na různých místech, například v různých místnostech domu či bytu. Výhoda je, že Ares 12 krabičku s napojeným CO2 senzorem (typ Senzor CO2 - Home box) lze snadno přenést kamkoliv. Já jsem jej například umístil do ložnice, protože mě zajímalo dlouhodobé zaznamenávání a následně zkoumání průběhu úrovní CO2 v závislosti na větrání, tj. uzavření oken i dveří z ložnice do dalších místností, množství spících lidí apod.
Ukázka dlouhodobých grafů měření CO2 v ložnici - vlevo: květen s velmi omezeným větráním během spaní (někdy hodnoty CO2 dosahovaly i přes 2 500 ppm), vpravo: červen s lepším větráním během nocí (od poloviny června s trvale pootevřeným oknem -> hodnoty CO2 pouze max. 800 ppm) .
Naměřené grafy jsou velmi zajímavé, protože ve výsledku doporučená (přívětivá) hodnota koncentrace CO2 cca 1 500 ppm může být překročena v ložnici během spánku i několikrát. Konkrétně hodnoty k ránu mohou dosahovat až cca 5 000 ppm, což jsou stavy, které rozhodně již nejsou zdraví prospěšné. Tento stav může klidně nastat i v místnosti s jen jednou spící osobou, pokud není během noci zajištěn žádný způsob větrání. CO2 je totiž těžší než vzduch, koncentruje se tedy u podlahy a i již jen alespoň pootevřené dveře (například do chodby) mohou velmi pomoci.
Ukázka detailního vykreslení průběhu hodnot koncentrace CO2 během typické noci bez pootevřeného okna nebo alespoň dveří na chodbu - hodnota během noci vystoupala z 392 ppm (zcela ideálně vyvětraná místnost) až na 2635 ppm (velmi velmi vydýchaná místnost). Ráno po vyvětrání hodnota opět klesla na cca 390 - 400 ppm.
Naopak, když je během spánku zajištěné správné větrání pomocí pootevřené okna (při vhodných venkovních teplotách), nebo alespoň pootevřených dveřích do chodby, jsou i k ránu hodnoty koncentrace CO2 poměrně přijatelné, což se může projevit i na celkově lepší kvalitě spánku, který může být hlubší a klidnější. Navíc pokud máte ve stejné místnosti nějakého domácího mazlíčka a ten navíc spí na zemi, pak se může lepší větrání a nižší koncentrace CO2 projevit i na jeho klidnějším spaní.
Příklad vlivu kvalitního větrání na koncentraci CO2 během spánku během června: první polovina června jen s omezeným větráním (hodnoty dosahovaly až 1500 ppm), v polovině června pak ložnice byla neobydlená (hodnoty několik dní okolo 400 ppm) a druhá polovina června již s trvalým pootevřeným oknem během spaní (hodnoty trvale výrazně pod 800 ppm.)
Hlavní možnosti jednotky Ares 12 LTE:
Seznam dostupných / připojitelných senzorů:
1-Wire senzory teplot a vlhkostí: |
1-Wire UNI senzory pro měření dalších veličin či rozšíření vstupů: |
Závěr
Bezdrátové sledování hodnoty koncentrace CO2 s možností si zpětně prohlédnout naměřené hodnoty během minulých dnů, týdnů i měsíců pěkně v grafech umožňuje dobře posoudit, jakou metodu větrání zvolit, resp. vyzkoušet si postupně, jaká metoda je ve vašem pokoji či ložnici ideální a tu pak pravidelně dodržovat. Je pak možné, že nižší úrovně koncentrace zejména k ránu může i významně vylepšit kvalitu spánku či dokonce i problémy se spánkem, zejména, když se vám stává, že se ráno zbytečně brzy probouzíte nebo pořád převalujete.
Nicméně s jednotkami Ares 12 lze provádět i mnoho dalších vzdálených měření a následně provádět vyhodnocení i zobrazení aktuálních i historických hodnot v grafech. Také umožňuje automatizovat sledování prostředí se zasíláním alarmových hlášení, pokud hodnoty některé měřené veličiny vyběhnou mimo přednastavené limity a rozsahy. Pro každou aplikaci pak lze zvolit vhodné typy senzorů. Vše najdete v internetovém obchodě HW serveru - https://obchod.hw.cz/eshop.
Odkazy:
- Webové stránky výrobce jednotky Ares 12 LTE: https://www.hw-group.com/cs/zarizeni/ares-12-lte
- Webové stránky HW obchodu, kde lze jednotku zakoupit: https://obchod.hw.cz/eshop/ares-12-lte-bezdratovy-teplomer-se-zaloznim-zdrojem/
- Webové stránky HW obchodu, kde lze zakoupit kompatibilní senzor CO2: https://obchod.hw.cz/eshop/senzor-co2-1wire-uni-home-box/