Jste zde

HWg-Ares 12/14 – Měření, záznam a přenos hodnot přes GSM/GPRS i USB

Měřicí datový záznamník s GSM/GPRS a USB komunikací s označením HWg-Ares vhodný pro velmi široké spektrum domácích, obchodních i průmyslových aplikací. Ve spojení s bezplatným PC softwarem HWg-PDMS umožňuje velmi snadné zpracování naměřených hodnot přenesených z připojených senzorů pomocí bezdrátového GPRS přenosu nebo přímého USB připojení.

Na trhu je sice již poměrně dost různých zařízení umožňujících monitorování stavu nějakého zařízení přes mobilní síť GSM. Dost často však jde jen o „jednodušší“ zařízení pro zasílání informací pomocí SMS zpráv, případně online čtení stavů přes GPRS. Rozměrově malé zařízení HWg-Ares však spojuje GSM / GPRS komunikaci s funkcí datového záznamníku (tzv. Logger) a klasickým USB portem pro trvalé on-line nebo i jen občasné připojení, hlášení alarmových stavů, stahování hodnot a pro jednoduché nastavení a ovládání. Díky tomu je možné ho využít v širokém spektru různých aplikací, pro komunikaci s libovolným PC či nadřazeným průmyslovým HMI / SCADA systémem, pro přenos dat na web-server či pro samostatné monitorování, měření a záznam hodnot současně i z mnoha různých senzorů.

Možnosti připojení senzorů a komunikace jednotek HWg-Ares jsou opravdu široké.

Jednotka HWg-Ares vyniká velkou variabilitou připojení různých snímačů. Mimo možnost připojení libovolných snímačů s dvoustavovým spínaným výstupem (např. termostat, hydrostat, detektory přiblížení, hladiny, plamenů / kouře, otřesů, otevření dveří apod.) dovoluje připojit širokou škálu senzorů různých veličin se sériový rozhraním 1-Wire, jako jsou různé senzory teploty, vlhkosti, osvětlení, zaplavení, ale i senzory / převodníky elektrických veličin typu proud 0/4 - 20 mA a 0 - 30 A nebo napětí v rozsazích 0 – 15 V či 0 - 60 V. Jejich prostřednictvím lze pak napojit i libovolný snímač či měřicí zařízení se standardizovaným analogovým výstupem, jako jsou například měřiče vzdálenosti, elektronické váhy, senzory rychlosti apod. Protože rozhraní 1-Wire pracuje jako adresovaná sběrnice, lze na jeden port současně připojit hned několik senzorů. V případě jednotky "HWg-Ares 14" jich může být prostřednictvím dvou osazených 1-Wire RJ-11 konektorů připojeno až 14.

U všech připojených senzorů a snímačů pak dochází pravidelnému záznamu naměřených hodnot dle nastavených vzorkovacích časů a jejich ukládání do vnitřní paměti, do tzv. LOG souboru. Ten může obsahovat až 170 tisíc záznamů, což například znamená pro 3 připojené senzory a vzorkování stavu každých 5 minut kapacitu až na 200 dní.

Data z HWg-Ares lze přenášet bezdrátově přes GPRS pomocí zasílání e-mailů či přes HTTP protokol nebo je stahovat přes USB port.

LOG soubor je možné kdykoliv stáhnout např. do notebooku přímým napojením na HWg-Ares přes USB port nebo pak automaticky periodicky  odesílat prostřednictvím GPRS přes HTTP protokol (funkce HWg-Push) nebo jako přílohu e-mailem do libovolného počítače, kde si je může ke zpracování automaticky stáhnout program HWg-PDMS. To je software pro OS Windows pro sběr dat z IP senzorů po síti LAN nebo GSM/GPRS, který sbírá data a ukládá je do vnitřní databáze pro centrální vizualizaci dat. Služba na pozadí navíc může provádět periodický export vybraných hodnot do XML a MS Excel (více praktických informací najdete v článku TEST - Vizualizace měření v počítači se softwarem HWg-PDMS).

 

Počítačový program HWg-PDMS slouží ke snadnému příjmu a vyhodnocení dat přenášených z jednotek HWg-Ares.

Prakticky samozřejmostí je  podpora zasílání informací prostřednictvím SMS zpráv. V případě dvoustavových vstupů je možné při změně stavu odeslat SMS až na 5 telefonních čísel a jednotlivé stavy kontaktů dokonce i libovolně pojmenovat (například: nádrž plná / prázdná). Při výpadku napájení nebo hodnotě senzoru mimo rozsah jednotka prozvoní nastavené číslo a také odešle SMS nebo případně i Email na zadanou adresu (po GPRS). Text zprávy lze editovat pomocí maker. Také si lze pomocí SMS zprávy nebo prozvoněním kdykoliv vyžádat zaslání aktuálního stavu senzorů nebo zařízení.

Kdykoliv je možné pomocí zaslaní příkazu SMS zprávou získat informaci o stavu požadovaného senzoru či vstupu. Text odpovědi lze libovolně nadefinovat v nastavení jednotky HWg-Ares.

Nastavení jednotky HWg-Ares není vůbec komplikované. Prostě jen stačí „krabičku“ připojit k libovolnému počítači přes USB port, HWg-Ares se načte jako běžný USB univerzální disk, na němž najdete uložený soubor „ARESCONF.exe“. Ten pak stačí spustit a v otevřeném okně provést veškeré požadované nastavení. Není tedy nutné nic instalovat a můžete se tak připojit jakýmkoliv počítačem, který je zrovna po ruce.

Nastavení jednotky HWg-Ares se provádí prostřednictvím konfiguračního programu "AresConf". Po spuštění jsou hned k dispozici informace o stavech senzorů i binárních vstupů (obr. vlevo). Záložka "Sensors" umožňuje nastavit základní vlastnosti připojených 1-Wire senzorů.

Prostřednictvím záložek "SMS" a "E-mail" se snadno nastaví parametry pro odesílání alarmových mailů.

Záložka "Logger" umožňuje mimo jiné nastavení periody záznamu hodnot připojených senzorů.

Z pohledu napájení je jednotka sice určena pro trvalé napájení stejnosměrným napětí 10 až 30V, ale implementovaná interní Li-ION baterie dokáže zařízení napájet při jeho výpadku po dobu i několika hodin a to včetně napájení připojených senzorů. Samozřejmě konkrétní doba výdrže je dána počtem a spotřebou připojených senzorů.

Pro nasazení a zařazení do rozsáhlejších aplikacích je HWg-Ares připraven pro přenos dat IP (GPRS) do systémů 3. stran, tím že spolupracuje s web-portálem SensDesk a nebo prostřednictvím speciálního driveru i pro připojení do NMS.

Základní parametry jednotek HWg-Ares:

 • Přenos: GSM/GPRS Quad-Band 850/900/1800/1900 MHz
 • Nastavení sítě: dle vložené SIM karty do slotu (podpora PIN)
 • Připojovací vstupy:
  • 2x dvoustavový vstup pro připojení kontaktů (dvoustavové snímače a detektory)
  • 2x RJ-11 pro digitální senzory s výstupem 1-Wire UNI (max. 14)
 • SMS komunikace: základní ovládání, informace o stavech, alarmy
 • GPRS komunikace: přenos naměřených hodnot a všech stavů
 • USB komunikace: stažení naměřených hodnot a všech stavů, nastavení
 • Funkce Roaming: při detekci roaming GSM sítě deaktivuje GPRS
 • Interní paměť pro naměřené hodnoty: 2 MB = 170 000 záznamů
 • Diagnostika: detekce vnějšího napájení a stav baterie [%]
 • Hlášení alarmů (překročení rozsahů, diagnostika): e-mail, HWg-Push, SMS + prozvonění
 • Podpora komunikačních protokolů přes GPRS: SMTP, NTP, HWg Push (HTTP)
 • Autorizace: STARTTLS (Google SMTP)
 • Mechanické provedení: 76 x 93 x 28 mm - montáž na zeď nebo na DIN lištu
 • Napájení: 9-30 VDC, zálohované Li-ION baterií (výdrž cca 3 až 8 hod.)
 • Podpora pro programátory: HWg SDK
 • Podporovaný software:
  • HWg-PDMS: Logování, export dat do MS Excel, reporty
  • HWg-Push Nagios plugin
  • CapTemp 

 

Více informací o produktu najdete na obchod.hw.cz

Hodnocení článku: