Jste zde

Frekvenční měniče Lenze i550 s IO-Link a krytím IP66

Známý německý výrobce frekvenčních měničů Lenze začal nabízet nové provedení i550 již zahrnující IO-Link komunikaci a stupeň krytí IP66 pro přímé venkovní použití. Novinku bude možné vidět i na veletrhu AMPER 2020.

IO-Link si již nejen prorazila cestu masivního uplatnění nejen v oblasti průmyslových senzorů, ale na chuť ji již přicházejí výrobci v oblasti akčních členů, jakými jsou pneumatické systémy a elektropohony. Mezi zajímavé novinky v tomto směru patří další rozšíření úspěšné řady frekvenčních měničů i550 společnosti Lenze. Tyto a i další novinky z této rychle se rozvíjející oblasti komunikace a řízení průmyslové automatizace nejen společnosti Lenze si budete moci prakticky prohlédnou na novém ročníku tradičního veletrhu AMPER 2020 konaného v termínu 17.-20.3.2020.

Lenze frekvenční měniče řady i500

Frekvenční měniče Lenze řady i500, jejíž součástí jsou podskupiny zcela základních provedení i510 a více konfigurovatelných provedení i550, již několik představují zavedené výrobky v oblasti řízení asynchronních motorů a pohonů s rozsahem výkonů od 0,25 do 132 kW, které nabízejí velké množství variant jak z pohledu výkonového spektra, tak z pohledu možností průmyslové komunikace a řízení.

Řada i500 představuje velmi kvalitní měniče, které již dnes splňují normu EN 50598-2 o třídách účinnosti (IE), která má v budoucnu začít platit. Krátce shrnuto, k dispozici je spolehlivý a perspektivní pohon pro rozmanité aplikace.

Základní provedení frekvenčních měničů Lenze řady i500.

V běžné základním provedení pro instalaci dovnitř elektrických rozvaděčů a skříní se vyznačují stihlym designem a se hodí zejména pro aplikace v oblasti pohonů pro čerpadla a ventilátory, pohonů dopravníku, pohonů pojezdu, navíjecích pohonů, pohonů pro tvářecí procesy, pohonů nástrojů a zdvihacích pohonů. Modulární koncepce celé řady měničů i500 a zejména podřady i550 umožňuje snadno kombinovat různé výkonové části, řídící elektronické části, včetně různých průmyslových komunikačních sběrnic, tak i různé doplňky, jakými jsou například napájecí filtry, ovládací moduly (displej s klávesnicí, USB či WIFI připojovací modul pro nastavení a řízení z PC), brzdné rezistory a dokonce i certifikovaný bezpečností modul bezpečného zastavení pohonu.

Možnosti výbavy a možných doplňků frekvenčních měničů Lenze řady i500 (tj. i510 a i550).

Pomocí připojovacího USB nebo WiFi modulu lze všechny měniče řady i500 konfigurovat, diagnostikovat i za běhu odlaďovat a ovládat z PC s OS Windows prostřednictvím softwarového balíku pro frekvenční měniče Lenze EASY Starter. Ten je zdarma ke stažení na webu výrobce. Software je velmi kompletní a umožňuje klikacím systémem v dobře organizovaných grafických menu a záložkách provádět jak kompletní nastavení měniče (jeho řídících parametrů, chování měniče v různých situacích, funkce vstupů a výstupů), tak i zobrazení / diagnostiku chyb a  stavů jak dříve nastalých, tak aktuálních přenášených v reálném čase za běhu měniče. Až 6 dvoustavovým vstupů lze nejen každému vybrat a přiřadit konkrétní řídící funkce z nabízeného sortimentu možností  frekvenčního měniče pro ovládání tlačítky rozvaděče či z PLC (např. příprava, start, stop, brzda, volba rychlosti, směrů pohybu atd.), ale i je nakonfigurovat jako obecné řídící vstupy a pak prostřednictvím základních logických funkci uvnitř měniče jejich kombinací vytvořit i základní složitější řídící logiku. Například ve smyslu: zapni běh pohonu až když současně se aktivuje vstup DI2 a DI3 apod.

Software Lenze Easy Starter pro nastavení a diagnostiku frekvenčních měničů Lenze.

Základní vlastnosti frekvenčních měničů Lenze řady i550:

  • Kompaktní rozměry: nejmenší měnič je jen 60 mm široký a 130 mm hluboký.
  • Výkonové údaje:
    • 1-fázová síť AC 230 V: 0,25 až 2,2 kW,
    •  1/3-fázová síť AC 230 V: 0,25 až 5,5 kW,
    • 3-fázová síť AC 400 V: 0,37 až 132 kW.
  • Integrované funkce:
    • řízení podle charakteristiky U/f (lineární, kvadratická),
    • management brzdné energie,
    • funkce úspory energie "VFCeco".
  • Modulární diagnostika a inovativní možnosti interakce prostřednictvím WLAN zajišťují nejlepší časy při uvádění do provozu.
  • Integrované vstupy a výstupy:
    • Až 6x dvoustavový vstup 24VDC nastavitelný NPN / PNP pro řízení měniče (příprava, start, stop, brzda, volba rychlosti, směrů pohybu atd.),
    • Až 2x analogový vstup 0-10V pro řízení rychlosti (frekvence) a zrychlení (rozjezd, dojezd),
    • Až 2x spínané výstupy 24 VDC a relé výstupy pro indikaci stavu (chyba měniče, běží / stojí, příprava),
    • Až 2x analogový výstup 0-10V pro aktuální indikací rychlosti apod.
  • Komunikace:
    • CANopen,
    • EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus-TCP, PROFINET, POWERLINK,
    • PROFIBUS-DP. 
  • Aprobace: CE, UL, CSA, EAC, RoHS2, IE2 podle EN 50598-2 .
  • Nejvyšší třída účinnosti pro měniče frekvence s IE2 podle EN 50598-2 .
  • Profil zařízení CiA402: druhy provozu regulace rychlosti a regulace točivého momentu .
  • Bezpečnostní technika: bezpečně odpojený moment / Safe Torque Off (STO) .

Varianty frekvenčních měniů Lenze řady i500 - podřady i510 a i550.

Měniče Lenze i550 s IO-Link komunikací a IP66

Novinkou v sortimentů frekvenčních měničů řady i500 je nově decentralizovaná varianta s označením "i550 protec", která díky vysokému stupni krytí IP66 (tj. odolnost proti stříkající vodě a zcela proti prachu) a vestavěné IO-Link komunikaci umožňuje instalaci mimo rozvaděčové skříně přímo k místu umístění pohonu. Tedy je možné maximálně zkrátit propojovací napájecí kabel mezi měničem a pohonem a tím výrazně eliminovat vliv rušení na okolí, např. na okolní měřící systémy.

Vestavěné IO-link sériové komunikační rozhraní umožňuje u frekvenčních měničů i při nízkých nákladech na realizaci plně z PLC vzdáleně ovládat parametry a nastavení měniče prostřednictvím sady procesních a parametrizačních dat. Nízké náklady se odvíjejí jednak od možnosti použít běžnou stíněnou ovládací kabeláž pro IO-Link připojení a IO-Link brány či IO-Link karty pro PLC již se dnes pohybují jen v řádu jednotek tisíc Kč. Pokud však se tzv. IO-Link Master již v systému stroje nebo linky nachází pro potřeby napojení IO-Link senzorů, odpadají i tyto náklady. Prostě stačí IO-Link rozhraní měniče napojit na stejný IO-Link Master jednotku, jako senzory. Společnost Lenze je navíc jedna z prvních společností, která integrovala IO-Link již standardu v1.1, který umožňuje zcela automatickou výměnu dat (vysílání a příjem).

  Měniče Lenze i550 protec s krytím IP66 jsou nabízeny pro výkony pohonu až do 2,2 kW, případně při použití rozšíření až do 75 kW. I při zajištění hermetického krytí, které umožňuje nasazení i u zcela venkovních aplikací (např. pásových dopravníků, různých čerpadel, výtahů či zvedacích zařízení) bez dalších dodatečných krytek či opatření, si tyto měniče zachovávají velmi kompaktní rozměry. Například provedení pro výkon pohonu 0,75 kW má objem jen  3,1 dm³ , což je prakticky polovina velikosti konkurenčních provedení se stejným krytím.    

Závěr

Frekvenční měniče Lenze, i včetně nového provedení i550 protec, si společně i s dalšími výrobky Lenze můžete fyzicky prohlédnou na stánku českého zastoupení společnosti Lenze s.r.o. na letošním 28. Mezinárodním veletrhu elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení AMPER 2020 konaného ve dnech 17.-20.3.2020 na výstavišti BVV Brno.

Odkazy:

Hodnocení článku: