Jste zde

Frekvenční měniče BFI s krytím IP66 pro montáž bez rozvaděče

Ne každý frekvenční měnič musí být uzavřen ve skříni nebo umístěn jen v čistých prostorách. Měniče Beijer BFI jsou nabízeny i v prachotěsném a voděodolném provedení s IP66 a můžete je vidět na veletrhu MSV 2019.

Standard v oblasti frekvenčních měničů bývá, že se musí pro zajištění dostatečného krytí, tj. ochrany proti prachu a vodě. Existují však i provedení, které vestavbu do skříně nepotřebují a je možné je přímo namontovat na panel nebo stěnu i ve velmi prašné nebo mokrém prostředí, tj. s krytím IP66. Takové frekvenční měniče například nabízí švédská společnost Beijer Electronics.

Měniče Beijer BFI E3 s krytím IP66

Frekvenční měniče řady BFI E3 nabízejí standardní řešení, které je vhodné pro klasické pohonné aplikace, kombinující inovativní technologii, spolehlivost, robustní provedení a snadné použití. Prachotěsné provedení a odolnost proti stříkající vodě je dostupné u měničů s krytím IP66, přičemž je možné instalovat měnič přímo na stěnu. Naopak základní typ IP20 je vhodný pro montáž do elektro rozvaděčů, neboť zajistí dodatečné krytí pro stroje a zařízení.

Obě provedení se vyrábějí ve výkonovém rozmezí 0,75 kW až 22 kW a lze je provozovat při okolní teplotě až 50 °C. Přetížitelnost měničů je 150 % po dobu 60 s a až 175 % po dobu 2 s. Všechny měniče již mají standardně integrovaný odrušovací vstupní filtr s možností vypnutí filtru, vektorové řízení pro vysoký točivý moment při nízkých otáčkách motoru a režim Fire mode slouží pro měniče v budovách s klimatizací. Též všechny provedení se vyznačují intuitivním ovládáním pomocí vestavěné parametrizační jednotky a předpřipraveným tovární nastavení parametrů pro mnoho aplikací. Ve standardní výbavě je i průmyslová komunikace Modbus RTU a CAN open.

Jako doplňkové příslušenství lze například přikoupit brzdný tranzistor s vestavěným odporem, Bluetooth rozhraní pro přenos parametrů nebo tzv. Smartstick pro přenos parametrů měniče pomocí RJ45 konektoru.

Příklady použití měničů BFI řady E3:

 • Plnění lahví
 • Čerpání znečištěné vody
 • HVAC odvětví
 • Dopravníky
 • Balící technika
 • Potravinářský průmysl
 • Dřevoobrábění

Měniče Beijer BFI H3 s krytím IP55 a IP66

Řada frekvenčních měničů H3 je, na rozdíl od univerzální řady E3, primárně určena pro oblast vzduchotechniky, ventilátorů, čističek odpadních vod a čerpadel s výkonem 0,75 kW až 11 kW. Ale i zde k dispozici prachotěsné provedení s odolností proti stříkající vodě s krytím IP55 nebo IP66, takže je možné instalovat měnič i přímo na stěnu.

Měniče H3 se vyznačují vysoce účinným provozem pohonu díky automatická optimalizaci při poklesu zatížení, řízení chladícího ventilátor podle teploty měniče, vysoká PWM spínací frekvenci až 32kHz a vestavěnému sleep režim při provozu s PID regulací.

Zajímavou funkcí je i vestavěné PLC pro různá řešení méně složitých regulačních aplikací a praktické jsou odnímatelná svorkovnice. V aplikacích regulace ventilátorů nebo čerpadel lze využít vestavěný PID regulátor a možnost řízení kaskády hlavního a až čtyř pomocných čerpadel. K dispozici je opět jako i v řadě E3 režim Fire mode pro měniče v budovách s klimatizací.

Nastavení parametrů a kontrolovat provoz lze provádět přes méně obvyklý OLED displej, který bez problémů dobře pracuje i při chladných teplotách až -10°C a poskytuje velký pozorovací úhel i za zhoršených světelných podmínek. Ovládací menu je vícejazyčné. Ale také lze kompletní nastavení měniče i programování vnitřního PLC provádět  pomocí PC softwaru a Optisticku.

Jako doplněk lze zvolit komunikační modul pro většinu používaných průmyslových sběrnic:  DeviceNet, EtherCat, Profibus DP, ProfiNet, Modbus TCP, CC-Link, Ethernet IP.

Mezi další možné doplňky pak patří například: vstupní třífázová vyhlazovací tlumivka,  motorový výstupní filtr pro dlouhé kabely, dva reléové výstupy, další tři relé výstupy pro HVAC provoz, izolovaný RS485 USB adaptér, Bluetooth rozhraní pro přenos parametrů nebo Smartstick pro přenos parametrů měniče pomocí RJ45 konektoru.

Příklady použití měničů BFI řady H3:

 • Ventilátory a čerpadla
 • HVAC aplikace
 • Aplikace inteligentních budov
 • Čerpání čisté a znečištěné vody
 • Komínové ventilátory
 • Automotive průmysl (lakovny)
 • Přečerpávací stanice

 

Závěr

S frekvenčními měniči Beijer BFI řady E3 i H3 s IP66 můžete osobně seznámit na blížícím se Mezinárodním strojírenském veletrhu MSV 2019 na stánku společnosti AUTOCONT CONTROL SYSTEMS spol. s r.o.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. V roce 2019 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím. https://www.bvv.cz/msv/msv-2019.

Odkazy:

Hodnocení článku: