Jste zde

IO-Link s PLC Simatic, třetí část

V této části našeho seriálu o IO-Link sběrnici v PLC Simatic si ukážeme nastavení a kontrolu komunikace z prostředí TIA Portal V13 až do připojeného snímače.

V případě připojení snímače k IO-Link Master modulu je vhodné nějak vyzkoušet, jestli snímač správně komunikuje s modulem v sestavě PLC. V opačném případě si pak při psaní PLC programu ušetříte čas a nervy při bádání "proč to sakra nefunguje". Jednu z možností si ukážeme nyní, druhou spolu s dalším využitím IO-Linku, která nevyžaduje žádnou instalaci TIA a dalších nástrojů, později v některém dalším článku.

Momentálně nám stačí libovolný snímač (tady laserové měření vzdálenosti) s IO-Link rozhraním, který připojíme k našemu modulu SM 1278

 

Většina takových senzorů je připojena přes M12 konektor, náš pokusný disponuje jak IO-Link rozhraním tak analogovým výstupem, který využijeme později pro kontrolu.

 

Je nutno v HW konfiguraci poskládat sestavu PLC a SM 1278 a tuto konfiguraci nahrát do PLC. Zatím není nutný žádný PLC program, jen taková funkční konfigurace, aby šlo online spojení z TIA Portal.

Ve vlastnostech IO-Link Master modulu nás bude zajímat pro pozdější použití pouze identifikační číslo hardware, tedy 269.

 

Online připojení si samozřejmě překontrolujeme, bude jej totiž používat S7-PCT software pro parametrizaci SM 1278.

 

Jestliže jsme správně nahráli HW konfiguraci do PLC, zelená LED "DIAG" na modulu trvale svítí, druhá "C1" z prvního portu indikuje blikáním připojený snímač, jakmile později do modulu nahrajeme jeho parametry, začne také svítit trvale. 

 

Z TIA Portal spustíme software Port Configuration Tool a počkáme, až se vytvoří propojení TIA a S7-PCT. Trvá to déle, tak trpělivost.

 

Nástroj S7-PCT se otevře v novém okně. Jestliže si v něm nyní budeme chtít přidat libovolný podporovaný Master modul, tak v tomto seznamu nenajdeme náš SM 1278, ten zůstává součástí TIA Portal.

 

Přesně takto se nám vytvoří master modul SM 1278 v S7-PCT. Z hardwarového katalogu si na jednotlivé porty SM1278 přetáhneme myší náš snímač.

Jestliže se nejedná o Siemens produkt a v HW seznamu není, dostaneme jej do katalogu importem jeho IODD souboru.

 

Na první port modulu jsme vložili náš připojený laserový snímač měření vzdálenosti.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Přes známou ikonu PLC Simatic nahrajeme celou konfiguraci přímo do IO-Link master modulu SM 1278 přes PLC. Proto musí být k dispozici funkční konfigurace TIA a spojení na PLC.

Nahrávejte přes ikonu s jednou šipkou -  jen zvolený port, další nahraje kompletní konfiguraci a tady se software "ztratí", stále totiž něco hledá, když na ostatních portech není nic konfigurováno.

 

Úplně nejzajímavější a nejužitečnější funkce je online režim, kdy se připojíme přímo do snímače.

 

Teď můžeme, vlastně musíme, online procházet celý snímač, číst jeho hodnoty jak identifikační, tak nastavené nebo diagnostické. Samozřejmě vidíme i aktuální vzdálenost, neboť máme připojen snímač měření vzdálenosti. Můžeme také jakékoliv parametry (jistě že jen ty které jsou R/W) změnit. Musíme se ale přepnout zpět do offline, upravit nastavení a znovu jej nahrát do modulu. Takto si vyzkoušíme, jestli nám bude snímač vyhovovat a také zda změna některého parametru přinese to, co očekáváme.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Pokud Vás zajímá co se na tom jednom komunikačním drátě děje, tak asi toto. Po 2ms cyklech vždy taková série pulsů. Hlavně že tomu jak SM 1278 Master modul, tak náš snímač rozumí a domluví se.

 


Náš PLC Simatic S7-1200 and IO-Link komplet s PLC programem: http://youtu.be/CgXQCOmssqM

 


Závěr:

V tomto okamžiku je důležité si vyzkoušet funkci snímače, jestli nám bude vyhovovat pro naši aplikaci a hlavně, co všechno budeme chtít z PLC programu v jeho parametrech měnit, aby nám vyhovoval. Videa, které nabízejí jednotliví výrobci ukazují, jak se dá celý snímač přečíst a zobrazit na HMI panelu, což je sice pravda, ale v PLC programu to dá dost práce udělat, nemluvě o době zpracování Siemens firemního bloku PLC programu. Ten totiž čteme a zapisujeme do něj asynchronně, ale o tom až v dalším díle. Proto měníme jen ty parametry, které jsou nezbytné, nebo třeba neměníme vůbec žádné a budeme ze snímačů jen číst procesní data. To si ale ukážeme v dalším článku. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

IO_LINK_CALL blok pro PLC Simatic V13: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/82981502  

Software S7 Port Configuration Tool: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/32469496  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: