Jste zde

Přesné měření polohy a vzdálenosti v náročném prostředí

Snímač na bázi vířivých proudů eddyNCDT 3005 od firmy Micro-Epsilon je nový systém navržen pro rychlé a precizní přesné měření změny vzdálenosti a polohy. Díky odolnosti proti tlaku, teplotě a díky kompaktnímu provedení je určen pro použití v těžkém průmyslovém prostředí. Tlak, vysoká teplota, nečistoty a olej neovlivňují přesnost měření.

Snímač EddyNCDT 3005

EddyNCDT 3005 je kompaktní a výkonný snímač na bázi vířivých proud pro rychlé a vysoce přesné měření polohy. Systém se skládá z robustní řídící jednotky, snímače a integrovaného kabelu. Z výroby je kalibrován pro feromagnetické i neferomagnetické materiály. Snímač je spolu s řídící jednotkou teplotně kompenzovaný. Může být dosaženo vysoké přesnosti měření i při kolísavé teplotě. Snímače jsou určeny pro okolní teplotu až. +125°C, na přání až do teploty +180°C. Kompletní měřicí systém je odolný proti tlaku do 10 bar. Je ideální pro integraci do strojů.

Systém eddyNCDT 3005 má zabudovanou teplotní kompenzaci a to jak ve snímací hlavě, tak i v kompaktní řídící jednotce. Díky tomu je měření přesné i při měnící se nebo vysoké teplotě okolí. V běžném provedení pracuje snímač do okolní teploty +125°C, na přání pro teplotu okolí až +180°C. Samotný senzor, kabel i vyhodnocovací elektronika je odolná proti tlaku do 10 barů.

Spolu s integrovaným snímačem eddyNCDT 3001 M12, je systém eddyNCDT 3005 na bázi vířivých proudů novou vstupní třídou snímačů pro měření polohy. Robustnost, přesnost, odolnost vůči špíně a olejům, různé měřící rozsahy a výborný poměr ceny a výkonu činí ze systému eddyNCDT 3005 správnou volbu pro opakované aplikace a pro výrobce strojů a zařízení.

Použití

EddyNCDT 3005 má velmi snadné použití a díky vysoké přesnosti měření nabízí vynikající poměr cena/výkon. Z tohoto důvodu je senzor ideální pro aplikace, jako je OEM integrace a konstrukce strojů. Hodí se zejména tam, kde jsou přítomny nečistoty, tlak, olej a vysoké teploty. Při odběru většího množství, mohou být senzory přizpůsobeny specifickým přáním zákazníka.

Princip vířivých proudů (Eddy current)

Princip vířivých proudů se použivá v aplikacích měření na elektricky vodivých materiálech, které mají feromagnetické i neferomagnetické vlastnosti. Vysokofrekvenční střídavý proud prochází skrze cívku vestavěnou v pouzdře snímače. Elektromagnetické pole cívky indukuje vířivé proudy ve vodivém měřeném materiálu detekovaného objektu, což následně změní elektrickou impedanci cívky. Změna její impedance vytváří elektrický signál úměrný vzdálenosti detekovaného objektu od cívky (čela) snímače.

Základní technická data (dle údajů výrobce):

  • Měřící rozsah: 1 / 2 / 3 / 6 mm.
  • Rozlišení: 0,05 %  měřícího rozsahu.
  • Linearita: +/- 0,25 % měřícího rozsahu.
  • Frekvenční odezva: 5 kHz.
  • Připojeni: 5pin. kruh konektor M12.
  • Napájení: 12 až 32 VDC.
  • Výstupní napětí: 0,5 až 9,5V
  • Krytí: IP67.

 

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon eddyncdt-3005.pdf604.34 KB
Hodnocení článku: