Jste zde

Katastrofy v chladícím boxu: špatná teplota, otevřené dveře i vypnuté napájení

Škola v USA přišla o laboratorní vzorky za 20 let, když uklízeč vypnul mrazák. Karolinský institut ve Švédsku ztratil vzorky, které sbíral od pacientů přes 30 let. Může se to stát i vám, může jít o váš výzkum nebo drahé chlazené zboží. My víme, jak tomu můžete předejít a zabránit.

Nedávná událost ve Švédsku připomněla, jak důležité je mít přehled o chladících zařízeních nejen přes jejich technologii, ale také přes nezávislý systém. Na první pohled se může zdát, že je vše v pořádku, o to horší mohou být ale následky, když se zjistí, že to tak není.

Nezávislý dohled chladícího zařízení by tak určitě zachránil vzorky švédského Karolinského institutu, jejichž cenu je obtížné vyčíslit. Obsahovaly totiž cennou historii sběru za 30 let. Stačilo přitom zařízení za pár stovek Eur, které by včas poslalo SMS nebo e-mail zodpovědným technikům, kteří by se i o vánocích jistě postarali o nápravu.

Podobnou zprávu přinesla ČTK na konci června z USA, kde uklízeč na vysoké škole v americkém státě New York nechtěně zničil laboratorní vzorky shromažďované přes 20 let, když po zaslechnutí "otravného alarmu" vypnul napájení mrazicího boxu. Uvádí to nedávno podaná žaloba školy, o níž informují americká média. Žalující strana požaduje po úklidové firmě minimálně milion dolarů (21,5 milionu Kč), což podle ní odpovídá nákladům na zopakování zmařeného výzkumu.

Zpráva dále přináší poměrně detailní popis událostí. V mrazáku na soukromé vysoké škole Rensselaer Polytechnic Institute sídlícím nedaleko newyorské metropole Albany byly uložené buněčné kultury a další vzorky, které byly skladovány při teplotě minus 80 stupňů Celsia. Kvůli poruše v září 2020 teplota v úložišti stoupla na minus 78 stupňů, což spustilo upozornění v podobě pravidelného pípání, popisuje žaloba. Pracovníci laboratoře nicméně vyhodnotili, že vzorky lze do opravy v mrazáku nechat, a připevnili na něj vzkaz, že zařízení nesmí být vypnuto a že pípání lze i bez toho zablokovat.

Uklízeč, najatý firmou Daigle Cleaning Systems se však těmito pokyny neřídil, uvedl právní zástupce školy. Tři dny po poruše zaslechl zvuky, které v pozdější výpovědi označil za "otravný alarm" a vypnul jistič na přívodu elektřiny do laboratoře. Následující den vědci našli mrazák vypnutý a většinu vzorků se jim nepodařilo zachránit. Teplota v mrazáku podle žaloby stoupla na minus 32 stupňů. Polytechnický institut nežaluje samotného uklízeče, nýbrž úklidovou firmu, která podle školy porušila smlouvu nedbalostí při školení daného pracovníka. Podle žaloby firma svým nezodpovědným počínáním zmařila výzkum fotosyntézy, který mohl být "průlomový" pro rozvoj solárních technologií. V součtu odškodného a právních výdajů požaduje škola více než milion dolarů.

Uvedený případ dobře ilustruje, že technika a lidský faktor dokážou společně napáchat výrazné škody. Laboratorní vzorky přitom nejsou jediným typem komodit, které lze tímto způsobem nenávratně poškodit. Řada farmaceutických preparátů vyžaduje při skladování přesné teplotní podmínky a mimořádná odchylka znamená odpis celé skladované dávky. Podobně citlivé na teplotu jsou i luxusní potraviny, jako mořské plody, lahůdky nebo cukrářské výrobky. Odchylka teploty u nich znamená propad jakosti nebo dokonce úplné znehodnocení. Vedle samotného produktu se případné ztráta promítá i do reputace dodavatele, protože v řadě případů není schopen dodat nasmlouvané zboží nebo splnit celou zakázku. Podobným nešťastným událostem lze poměrně dobře předcházet a jak ukazuje příklad v úvodu, pípající alarm na to nestačí.

Nejprve je potřeba zaměřit pozornost na to, kdo a jak je informován. Pípání chladícího boxu sice obtěžuje všechny kolemjdoucí, ale není zárukou, že se o něm dozví osoba, odpovědná za skladované věci a dostatečně erudovaná pro to, aby dokázala rozhodnout o tom, jak situaci řešit.  Výstražná informace z alarmu se tedy musí doručit ke správné osobě, ať už je kdekoli ve vedlejší kanceláři, budově nebo o víkendu doma. To vše splňuje odeslání výstražné zprávy prostřednictvím mailu nebo SMS, případně obou najednou.

Stejně důležité je i vymezení situací, kdy je alarm odeslán. Pouhá změna teploty o dva stupně je sice důležitá, pro správné rozhodnutí jsou ale potřeba další informace. Klesá teplota dále? Nezůstaly otevřené dveře? Funguje chladící zařízení? Je zapnuté napájení? Všechny tyto informace odpovědné osobě přinášejí to nejdůležitější: přehled a čas na rozhodnutí. Jsou situace, kdy se vše vyřeší za dvě minuty, jindy řešení počká do druhého dne, v jiných případech zachrání vzorky nebo zboží jen okamžitý a správný zásah.

Obr medical set

To vše lze zajistit pomocí nezávislého zařízení, které pomůže monitorovat stav chladícího boxu nebo více boxů najednou. Například Medical Set A12, složený z dataloggeru Ares12 a několika senzorů dokáže zároveň hlídat vnitřní teplotu chladícího boxu, správné zavření dveří i stav napájení. V případě, kdy stav kteréhokoli senzoru překročí nastavené limity, je odeslán alarm prostřednictvím prozvonění telefonu SMS nebo e-mailu. Systém může informovat zároveň až 5 uživatelů.

V kombinaci s cloudovou aplikací HWportal je možné také pravidelně sledovat stav chladícího boxu přes web nebo mobilní aplikací.

Technologii pro zdravotnictví jsme se věnovali podrobně také v článku Sledování teploty chladících boxů ve zdravotnictví, kde je dohled teploty v lednicích a skladech spojen také s požadavkem dokumentace a podléhá kontrolám.  Podobně je dohled nad chladícím řetězcem sledován také v obchodě a logistice potravin.

https://obchod.hw.cz/eshop/produkty/category/skladovani-leciv-dohled-nad-teplotou 
https://obchod.hw.cz/eshop/gms-sms-datalogger-pro-dohled-lednic-medical-set-a12/

https://www.ctk.cz/

Hodnocení článku: