Jste zde

Exoskeletony – opravdová pomoc při práci

V budoucnu budou v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci hrát významnou roli podpůrné systémy. Nemusí se jednat jen o manipulaci s těžkými břemeny, ale své uplatnění najdou i při výrobě miniaturních zařízení. Navíc exoskeletony zvyšují bezpečnost na pracovišti.

Mezi významné stálé hosty EMO v Hannoveru patří vědci, kteří nejen prezentují své nápady, ale inspirují vystavovatele k jejich práci a inovaci. Mezi návštěvníky patří prof. Jens P. Wulfsberg, který vyvíjí interdisciplinární systémy technické podpory pro výrobu na univerzitě Federálních ozbrojených sil v Hamburku v laboratoři výrobní techniky(LaFT).

Nejedná se o vývoj zbraní, ale jedná se o vývoj exoskeletonů. Ergonomické pomůcky Smart Assist jsou vyvíjeny v LaFT.Již bylo vyvinuto více než 20 různých exoskeletonů - od ortézy kotníku až po svalové rukavice. Exoskeletony by měly být cenově dostupné, přenosné a lehké. Cílem exoskeletálních systémů je pomoci snížit zranění na pracovišti. Systémy jsou navrženy tak, aby omezily svalovou zátěž při určité činnosti.

Usnadnění práce

Jeden z prvních úkolů přišel od závodu Airbus v Hamburku, který chtěl zmírnit fyzické namáhání svých zaměstnanců. První funkční modely byly testovány již v roce 2016. Hlavní důraz byl kladen na prevenci, tj. Snížení počtu nemocenských dní, které byly způsobeny nadměrnou fyzickou zátěží. Vytvoření takového systému bylo zpočátku obtížné, protože nikdo neměl představu, jak začít. Tým se na úkol postavil pragmatickým způsobem a vyvinul první komponenty, které byly testovány přímo na místě. Komponenty jsou modulární, a tím lze vytvořit systém přímo na míru. V suterénu univerzity se nachází speciální hřiště, kde si vědci mohou své modely přímo vyzkoušet. V plánu je vytvořit speciální oblečení, které zbavují nositele nutnost nést váhu břemene v určitých polohách. Pneumatika, elektromotory nebo speciální slitiny, které se deformují při použití elektrického napětí lze použít jako pohony.

Přijetí veřejnosti hraje důležitou roli

Na exoskeletony existují různé reakce lidí. Někteří je vítají, ale někteří je vnímají jako chladné a nepřirozené. Tyto reakce hrají roli zejména v systémech, jako je Lucy. Pokud dotyčný zvedne ruce, Lucy zasyčí a pneumatika se zapojí do podpory váhy. Člověk se cítí silnější a silnější, že může déle držet těžké předměty v různých polohách. Lucy je typický aktivní systém, který je nasazen pouze pro specifické aplikace. Může být individuálně nastaven tak, aby se aktivoval pouze v určitých polohách s individuálně nastavitelnými úrovněmi síly. Proč jen v určitých polohách? Protože úplné převzetí všech prací by mělo za následek oslabení svalstva, a to není účelem podpůrných systémů.

Monitorovaní pracovní činnosti

Aby bylo možné vyvinout praktické systémy, je nutné znát typické pracovní procesy, které se snímají pomocí senzorů a tzv. 3D systémů pro zachycení pohybu. To umožňuje vidět, kolik svalové námahy se podílí na určitých pohybech. Pak se provede ten samý pohyb s exoskeletem, aby se zjistilo, jakou podporu exoskeleton poskytuje uživateli. V praktických měřeních prováděných v automobilové výrobě, jako je například Ford, se dosáhlo u těžkých nástrojů odlehčení 50%. Systém lze přizpůsobit pro specifické aplikace, jako je vrtání, broušení nebo frézování. V budoucnu budou inteligentní exoskeletoni pravděpodobně schopni přímo detekovat míru individuálního napětí ve svalstvu prostřednictvím senzorů a odpovídajícím způsobem přizpůsobit úroveň podpory. Metoda však také vyvolává otázky týkající se etiky. Co chceme a co můžeme monitorovat. Je přijatelné sledovat zaměstnance tímto způsobem?

Nemusí se jednat jen o zvedání těžkého břemene. Výzkumníci v Hamburku vyvinuly podávací jednotku se dvěma stupni volnosti poháněnou dvěma piezoelektrickými pohony (rozsah pojezdu: 1,6 mm x 3,5 mm , přesnost: 1 µm). Je určen pro použití při stavbě malých obráběcích strojů potřebných pro "mikroprodukci". Například při výrobě velmi malých součástí v lékařské technice nebo v hodinářském průmyslu.

EMO Hannover 2019

V budoucnu budou v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci hrát významnou roli podpůrné systémy. Jak již bylo napsáno, nejedná se jen o manipulaci těžkých břemen, ale také pomáhá při výrobě miniaturních zařízení. Navíc exoskeletony zvyšují bezpečnost na pracovišti. Společnost LaFT již ve svém programu DFG SPP1476 provedla výzkum „malých obráběcích strojů pro mikroprodukci “. Domovská stránka EMO v současné době uvádí 20 výrobců v kategorii" mikromechanická centra ". Mezi tyto výrobce patří GF Machining, Hermle, Kern, Kummer, stroje Schaublin, Sodick Willemin-Macodel a Yasda.

Rezervujte si vstupenku na veletrh zdarma!

 

 

Hodnocení článku: