Jste zde

Bosch vyvíjí logistickou platformu na AWS

Jedním z vystavovatelů na letošním veletrhu Hannover Messe 2022 bude i společnost Bosh. Jednou z jejich aktuálních největších výzev je vývoj softwarové logistické cloudové platformy s využitím Amazon Web Services (AWS).

Nová logistická cloudová platforma na Hannover Messe 2022

Bosch a poskytovatel cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) se sídlem v USA se snaží zlepšit efektivitu a udržitelnost v odvětví dopravy a logistiky. Jejich plánem je nabídnout logistickým společnostem a speditérům po celém světě rychlý a snadný přístup k digitálním službám prostřednictvím platformy poháněné AWS. Do budoucna má nabízet podporu pro témata od využití kapacit vozového parku užitkových vozidel, přes sledování toků zboží, až po zpracování objednávek a to vše z jednoho zdroje. Za tímto účelem nyní společnosti Bosch a AWS vstoupily do strategické spolupráce. Bosch bude zodpovědný za vývoj a provoz logistické platformy, jejímž jádrem je tržiště pro digitální služby, zatímco AWS přispěje svou komplexní cloudovou nabídkou a odbornými znalostmi. Platforma umožní hladkou interakci mezi různými službami a daty, což umožní dopravním a logistickým společnostem mnohem více těžit z příležitostí digitalizace, aniž by musely zakládat vlastní IT projekty náročné na zdroje a náklady. Tržiště bude také otevřeno všem poskytovatelům digitálních logistických služeb. Průmysl a spotřebitelé budou mít z iniciativy prospěch například díky větší spolehlivosti a transparentnosti při doručování zboží a balíků. Společnosti plánují představit předběžnou verzi logistické platformy na veletrhu Hannover Messe s uvedením pro Evropu, Indii a USA na konec roku 2022.

Vyšší efektivita díky vyšší digitalizaci

„Odvětví dopravy a logistiky je páteří globální ekonomiky. V nadcházejících letech bude muset nést neustále rostoucí objemy přepravy zboží a komodit a současně snižovat svou uhlíkovou stopu. Ve spolupráci s AWS s tím chceme logistickému průmyslu pomoci. Naším cílem je posunout jeho digitalizaci kupředu,“ říká Sandeep Nelamangala, výkonný ředitel Bosch Limited a výkonný sponzor obchodu s logistickými platformami ve společnosti Bosch. „Vývoj funkcí hyperpropojené dopravy je jednou z nejsložitějších technických výzev naší doby. Proto spolupracujeme s průkopníkem na trhu, jako je Bosch, abychom zvládli tyto jedinečné výzvy,“ řekla Kathrin Renz, viceprezidentka pro rozvoj podnikání a průmysl, AWS. „Digitální trh umožní logistickým zákazníkům rychle přeměnit jejich podnikání na plně digitální end-to-end hodnotový řetězec. Zákazníci budou těžit z nástrojů, rámců a modulů, které nabízíme pro digitalizaci, a navíc zlepší udržitelnost jejich přepravních procesů.“

Roky trvající boom a konec v nedohlednu

Odvětví dopravy a logistiky zažívá boom již léta. Během pandemie Covid-19 zaznamenaly online objednávky a doručování balíků další prudký nárůst, což dalo odvětví další podporu. Do roku 2030 poroste celosvětová přeprava zboží o více než 40 procent a do roku 2050 se očekává, že toto číslo přesáhne dokonce 145 procent. Tento růst naráží na trh, který je globálně velmi roztříštěný a zároveň se potýká s různými oblastmi neefektivity. Několik faktů to ilustruje. Více než 95 procent společností působících v tomto odvětví po celém světě jsou malé a střední podniky. Přibližně devět z deseti společností provozuje méně než pět vozidel. Většina speditérů stále organizuje své každodenní podnikání ručně nebo pomocí řady nesouvisejících počítačových programů. Navíc podle statistiky přepravy zboží německého spolkového ministerstva pro digitalizaci a dopravu je více než 150 milionů jízd prázdných, což představuje více než 6,5 miliardy prázdných kilometrů ročně nebo více než 160 000 zbytečných jízd kolem země. To těžce zatěžuje nejen snahy o ochranu klimatu, ale i již tak problematický nedostatek řidičů. Spolkový svaz pro nákladní dopravu, logistiku a likvidaci odhaduje, že jen v Německu chybí 60 000 až 80 000 řidičů a situace je na celém světě čím dál vyhrocenější.

Mnoho výzev - jedno řešení

Cílem společnosti Bosch je prostřednictvím své logistické platformy poskytnout klíčové řešení mnoha výzev, kterým čelí odvětví dopravy a logistiky. Výhodou této platformy je, že vytvoří celý ekosystém a softwarové prostředí, ve kterém si dopravci a speditéři mohou vybírat, rezervovat a provádět služby různých poskytovatelů, aby vyhovovaly jejich specifickým potřebám. Platforma také umožňuje snadnou integraci aplikací, které jsou již relevantní pro trh, například v systémech řízení dopravy. Díky sdílenému využívání dat, která jsou dostupná prostřednictvím telematických systémů v užitkových vozidlech, například z fleet managementu, je také možné propojit a umožnit souhru mezi různými službami z různých oblastí.

 

Odkazy:

 

Hodnocení článku: