Jste zde

Zajímavé použití robotiky ve prospěch obnovy přírody

Lze použít kolaborativní roboty pro zalesňování? Jak ukazuje pilotní projekt ABB Robotics, i toto je možné. ABB robot v něm automatizuje projekt znovuzalesňování Amazonky a tak demonstruje potenciál robotiky a cloudové technologie pro potřeby obnovy přírody.

ABB Robotics podporuje Junglekeepers v jejich misi chránit 55 000 akrů amazonského deštného pralesa a zvrátit odlesňování.

V první ukázce svého druhu ABB kobot YuMi za pomoci napájení ze solární energie a vzdáleného řízení automatizuje výsadbové úkoly v laboratoři v džungli, urychluje proces a umožňuje dobrovolníkům Junglekeeperů soustředit svůj drahocenný čas a zdroje na efektivnější práci. Takže zalesňování v Amazonii je rychlejší, efektivnější a škálovatelnější.

Kobot YuMi pomáhá

V laboratoři v džungli, která se nachází v odlehlé oblasti peruánské Amazonie, byl instalován cobot YuMi, který automatizuje základní úkoly v procesu výsadby semen, obvykle zcela manuální.

Kobot vykope v půdě díru, vhodí semeno, zhutní půdu navrchu a označí ji barevně odlišeným štítkem. YuMi umožňuje Junglekeeperům znovu osázet plochu o velikosti dvou fotbalových hřišť každý den v zónách vyžadujících opětovné zalesnění. Zároveň díky automatizaci tohoto úkolu mohou dobrovolníci Junglekeepers soustředit svůj drahocenný čas a zdroje na efektivnější práci, jako je hlídkování v oblasti s cílem odradit nelegální dřevorubce, vzdělávat místní obyvatele o ochraně deštného pralesa a vysazovat vzrostlé sazenice.

RobotStudio Cloud pro vzdálené ovládání

Projekt je zajímavý také tím, že za pomoci cloudové technologií ABB RobotStudio Cloud odborníci ABB fyzicky lokalizovaní ve městě Västerås ve Švédsku simulují, zdokonalují a nasazují robotické programování v reálném čase ze vzdálenosti 12 000 km. Tento vzdálený nový způsob programování umožňuje nové úrovně flexibility a okamžité zdokonalování, což vede k větší efektivitě a odolnosti a bez ztráty času na výsadbu. S více než 25 lety zkušeností s offline programováním nabízí RobotStudio nejlepší digitální technologii ve své třídě, která poskytuje až 99% přesnost mezi simulací a realitou. To umožňuje uživatelům zkrátit čas na testování robotických řešení o 50 procent a snížit prostoje výroby na nulu.

Vytvoření plně vzdálené a autonomní instalace kobotů také překonává potíže s hledáním lidí ochotných zůstat a pracovat ve vzdálené džungli. Po počáteční instalaci může YuMi provádět své úkoly autonomně, pouze s odstraňováním problémů podle potřeby. „V tuto chvíli jsme ztratili 20 procent celkové plochy amazonského deštného pralesa; bez dnešního použití technologie bude ochrana na mrtvém bodě,“ řekl Moshin Kazmi, spoluzakladatel Junglekeepers. „Mít Yumi na naší základně je skvělý způsob, jak vystavit naše rangery novým způsobům, jak dělat věci. Zrychluje a rozšiřuje naše operace a posouvá naše poslání.“

„Je velmi důležité mít kombinaci špičkové technologie a ochrany přírody. Existuje mnoho technologií, které můžeme použít k ochraně lesa, a tento robot může hodně pomoci k rychlejšímu zalesnění, ale musíme být velmi selektivní. Musíme ho použít v oblastech s velkým odlesňováním, abychom urychlili proces opětovné výsadby,“ řekl Dennis del Castillo Torres, ředitel výzkumu lesního hospodářství v peruánském Amazon Research Institute.

Závěr

Pilotní projekt ABB Robotics a americké neziskovou organizace Junglekeepers tak demonstruje možnosti, které může poskytovat spojení robotizace a cloudová technologie a podporuje svůj cíl přispět k udržitelné transformaci prostřednictvím inteligentních robotických a automatizačních řešení, která podpoří podniky při zvyšování produktivity, snižování odpadu a maximalizaci efektivity.

Již v roce 2022 spolupracovala ABB Robotics se sítí Parley Global Cleanup, neziskovou organizací sbírající mořský plastový odpad, na vytvoření personalizovaných designových předmětů, jako je recyklovaný nábytek, pomocí 3D aditivního tisku. V souladu s přáním Junglekeepers bude pilotní projekt v deštném pralese s RobotStudio Cloud a YuMi trvat přibližně šest týdnů (v květnu a červnu 2023). Po ukončení pilotního programu ABB prozkoumá možnosti pomoci Junglekeepers na širším základě a také prozkoumá další příležitosti pro svá robotická řešení a cloudové technologie, aby hrály ústřední roli v řízení udržitelné transformace.

ABB představí svá robotická řešení také na veletrhu EMO Hannover, který proběhne od 18. do 23.září. Pro čtenáře Hw.cz jsou připraveny elektronické vstupenky zdarma.

Odkazy

Hodnocení článku: