Jste zde

Zajímavé rozšiřující moduly pro PLC Fatek FBs

PLC společnosti Fatek nejsou stále příliš známá. Mnoho typů základních CPU jednotek lze zde rozšířit velmi širokým spektrem různých rozšiřujících modulů a to i takových, které někteří jiní výrobci PLC vůbec nenabízejí, například hlasový nebo vážní modul. Komunikace po ethernetu či web-server je také k dispozici a vše doplňuje možnost modulů bezdrátového propojení PLC mezi sebou nebo i s PC.

O PLC Fatek řady FBs, které v ČR prodává a zastupuje společnost SEA Praha s.r.o., již bylo na stránkách automatizace.hw.cz napsáno několik článků. Hlavně o funkci, vlastnostech a možnostech základních CPU jednotek (viz níže „Odkazy“). Jak výrobce FATEK, tak i SEA Praha však nelení a neustále pracují hlavně na rozšíření nabídky doplňkových modulů, které jsou často pro průmyslové stroje neméně důležitější nebo i důležitější než základní CPU jednotky. Výrobce například může poskytovat supervýkonné základní CPU jednotky, ale ty jsou v mnoha případech k ničemu, když neposkytují dostatečnou rozmanitost připojovacích rozhraní. Pojďme se tedy podívat, co je v tomto směru nového. Prakticky se pak můžete s těmito i dalšími výrobky z nabídky společnosti SEA Praha s.r.o. setkat na každoročním největším elektrotechnickém veletrhu v ČR AMPER 2013.

 

Komunikační moduly

Fatek měl vždy ke svým základním jednotkám PLC FBs, hned několik možností rozšíření v oblasti komunikačních modulů sériové komunikace, ať již šlo o RS-232, RS-422 či RS-485 rozhraní. V posledních letech při pasivním nástupu Ethernetové komunikace, však bylo nutné doplnit nabídku i o toto rozhraní. Než předělávat CPU jednotky či vyvíjet nové, kdy tuto cestu například zvolil OMRON, společnost FATEK se raději vydala cestou rozšíření počtu nabízených rozšiřujících modulů:

  • Moduly FAC-FBS-CM25E a FAC-FBS-CM55E s rozhraními RS-232/485 a ethernetem 10Base-T netypicky na šroubových svorkovnicích podporující síťový protokol TCP/IP s aplikačními protokoly FATEK a Modbus-TCP. Modul pracuje na principu převodu sériové komunikace na TCP/IP formát paketů při komunikační rychlosti až 230,4 Kbps v režimu Server i client.

  • Komunikační rozšiřující deska FBs-CBEH do slotu na CPU jednotce slouží nejen k přidání ethernetové LAN komunikace standardu 10/100Base-T s protokoly TCP/IP, ICMP, ARP, FATEK, Modbus/TCP, HTTP, DHCP, DNS, SNTP, SMTP, NetBIOS, ale také poskytuje WEB server s kapacitou 1,8 MB umožňující ovládání a provoz PLC prostřednictvím webového prohlížeče z libovolného PC. Zároveň dovoluje prostřednictvím speciálního softwaru vytvořit vlastní jednoduché stránky o velikosti až 100 obrazovek (stránek).

  • Bezdrátový modul GSM/CDA/GPRS s označením FAC-FBS-CMGSM využívá GSM síť pro přenos dat. Je použit GSM modul TC-65i JAVA OPEN CODE a má záložní baterii, která umožňuje zaslat SMS po výpadku napájení PLC a udrží modul v činnosti po tomto výpadku. Z pohledu komunikace poskytuje monitorování a dálkové ovládání pomocí SMS zpráv, kde zpracování příchozích a generování ochozích zpráv provádí PLC program, vytáčení datového spojení s centrální jednotkou PLC pro účely analýzy systému a ladění programů pomocí Winprolader PC SW a GPRS připojení internetu umožňuje pro TCP/IP spojení s centrální jednotkou PLC, spojení na PC s veřejnou IP adresou na internetu se otvírá od CMGSM k PC. Typickou aplikací je připojení CMGSM k základní jednotce automatu, která může být rozšířena pomocí rozšiřujících jednotek na požadovaný počet vstupů/výstupů omezený kapacitou jedné centrální jednotky PLC 255 vstupů a 255 výstupů.

  • Bezdrátový radiový modul FAC-FBs-CML je určený k bezdrátovému spojení dvou nebo více hlavních jednotek PLC FATEK řady FBs. Jedná se v podstatě o "bezdrátovou" náhradu RS485 spojení mezi PLC, z hlediska PLC se prakticky nic nemění. Využívá se i stejné komunikační funkce FUN151 CLINK mode 0 v master PLC. Modul pracuje na frekvenci 2,4 GHz a dosahu je na volném prostranství až 200 m (v budovách cca 20 m).

Speciální moduly

Pod tímto názvem se v nabídce nachází zajímavé moduly pro sice méně časté, ale o to obtížněji realizovatelné aplikace. Navíc v tomto směru může i méně známý výrobce PLC tzv. udělat díru do světa, když vyvine a nabídne modul, který většina ostatních výrobců nenabízí. V nabídce Fateku to například jsou:

  • Hlasový modul FBs-VOM umožňuje přehrávat do reproduktoru nebo na linkový výstup předpřipravené zvukové soubory, které jsou nahrané v 1Mbytové vnitřní flash paměti modulu FBs-VOM nebo z běžné Micro SD (Security Digital) karty, zasunuté do hlasového modulu Fbs-VOM. Hlasové soubory ve formátu wav Mono 8bit 8KHz se snadno připraví a na SD kartu nahrají na běžném PC. Případné nahrání zvukových souborů do vnitřní 1Mbytové paměti modulu FBs-VOM se provádí z SD karty, po zapnutí modulu a stisknutí předepsaných testovacích tlačítek.

  • Vážní modul FBS-1LC představuje 1kanálový měřící můstek s rozlišením 16bitů pro realizaci elektronických vah. Pro odfiltrování šumu se používá metoda klouzavého průměrování z volitelně 1 až 8 vzorků. Připojit lze tenzometrické snímače zatížení s citlivostí 2 mV/V, 5 mV/V, 10 mV/V a 20 mV/V a poskytuje při volitelné frekvenci vzorkování 10/25/30/60/80 Hz nelinearitu 0,01% z rozsahu při 25°C, teplotní drift nuly a zesílení 0,2 mikroV/°C a 10ppm/°C.

Teplotní vstupy

Velmi široká nabídka je pak i v oblasti modulů pro měření teploty různými typy a konstrukcemi senzorů:

  • Moduly FBs-xTC pro připojení 2, 6 či až 16 termočlánků s rozlišením na 0,1°C, přičemž je k dispozici i kombinovaný modul pro připojení 4 termočlánků s 2 univerzálními analogovými vstupy. Podporovaná jsou všechny běžné typy termočlánků: J (-200°C ... +1200°C), K (-190°C ... +1300°C), R (0°C ... +1800°C), S (0°C ... +1700°C), E (-190°C ... +1000°C), T (-190°C ... +380°C), B (350°C ... +1800°C), N (-200°C ... +1000°C).

  • Moduly FBs-xRTD pro měření pomocí 4, 6 nebo 16 odporových senzorů Pt-100 (-200°C ... +850°C) a Pt-1000 (-200°C ... +600°C) opět s rozlišením na 0,1°C.

  • Modul FBs-6NTC pro připojení 6 odporových termistorů NTC typů 2kOhm@25°C, 5kOhm@25°C, 10kOhm@25°C a 20kOhm@25°C, který poskytuje přesnost měření 1%.

Závěr

I když PLC řady FBs od společnosti FATEK nejsou v ČR příliš známá, mohu dle vlastní zkušenosti říct, že co se parametrů a možností rozšíření představují nadprůměr.  V kombinaci s dostatečně kvalitními CPU jednotkami, které mimochodem dost připomínají PLC Mithusbishi, a veškerým softwarem a manuály zdarma ke stažení, představují velmi zajímavou alternativu k PLC jiných i známých výrobců.  Prakticky se pak můžete s těmito i dalšími výrobky z nabídky společnosti SEA Praha s.r.o. setkat na každoročním největším elektrotechnickém veletrhu v ČR AMPER 2013.

Mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper 2013 se bude konat v termínu od 19. do 22. března 2013 opět na VÝSTAVIŠTI BRNO. Vše podstatné k následujícímu, v pořadí již 21. ročníku sledujte na stránkách HW serveru (http://www.hw.cz/amper) nebo též na http://www.amper.cz/.

Odkazy:

Hodnocení článku: