Jste zde

Velmi malé průmyslové PC Phoenix Contact VL3 UPC

Velmi malý nový průmyslový počítač (tzv. Box PC) o velikosti pouze 10 x 10 x 5 cm s upevněním na DIN i plochu začala nabízet společnost Phoenix Contact. Podporován je OS Win IoT a zajímavá je i možnost rozšíření o 4G/LTE komunikační modul se slotem pro SIM pro přímé datové napojení PC např. na cloudové systémy.

Phoenix Contact, společnost s dlouholetými zkušenostmi se sídlem v německém Blombergu, vyvíjí a vyrábí především komponenty a systémy v oblasti elektrotechniky, elektroniky a automatizace. Jejich sortiment také zahrnuje zajímavá krabicová průmyslová PC (tzv. BPC = Box PC), která jsou vhodná pro širokou škálu automatizačních úloh – od jednoduchého získávání dat až po komplexní IoT a edge aplikace.

Aktuálně nejnovější řadou je BPC VL3 UPC, která jsou výrobcem optimalizována pro zvláště kompaktní zařízení s náročnými požadavky edge computingu v distribuovaných rozvaděčích. Tomu odpovídají zejména velmi kompaktní rozměry a také možnost rozšíření PC o 4G/LTE část pro přímý přenos dat například do cloudu nebo pro vzdálený přístup přes internet.

Mechanické provedení

Počítač BPC VL3 UPC se vyznačuje velmi malými a kompaktními rozměry malého PLC (základní rozměry 100 mm x 100 x 50 mm) a může být instalován na DIN lištu nebo na desku či stěnu pomocí montážních držáků. Materiál pouzdra je hliník v podoblasti pasivního chladiče a pak ocelový plech. Základní stupeň krytí je IP30 a počítač může být provozován ve velmi širokém rozsahu teplot -20 °C až 60 °C. PC je i certifikovaný na provozní vibrace až 1 g (dle normy ČSN EN 60068-2-6).

Základní pouzdro PC však lze rozšířit o doplňkovou část, která umožňuje realizovat kompletní bezdrátovou komunikaci 4G/LTE (vč. konektorů pro připojení externích antén pro umístění mimo samotný rozvaděč) nebo pro další dva dodatečné ethernetové porty RJ-45.

Pro připojení napájení v rozsahu 12 -24 V DC slouží vyjímatelná pružinová Push-in svorkovnicepro vodiče 0,2 až 1,5 mm2.

Ukázka základního provedení BPC VL3 UPC s uchycením na DIN lištu.

Hardwarová výbava

Pro BPC VL3 UPC jsou na výběr jsou dva různé procesory Intel Atom z řady Intel X6000 (Intel Atom® x6211E 1,3 GHz), buď jako dvoujádrový nebo čtyřjádrový, které poskytují dobrý výkon pro aplikace a přitom co nejnižší spotřebu energie. CPU pak doplňuje 2 až 8 GB DDR4 RAM, Non-Volatile Memory Express (NVMe) úložiště dat o velikosti 30 až 120 GB, které lze navíc doplnit M.2 SSD diskem o velikosti až 480 GB.

Pro připojení HMI či displeje s vysokým rozlišením s možností multi-streamu je základní systém vybaven rozhraním DisplayPort 1.4. Pro potřeby datové komunikace s okolím je PC již v základu vybaveno dvěma RJ-45 porty Gigabit Ethernetu (10/100/1000 MBit/s) a dvěma vysokorychlostními rozhraními USB 3.1 (USB 3.1 gen. 1 – typ A). Součástí může být i WiFi bezdrátové komunikační rozhraní (WLAN 802.11 a/b/g/n/AC) s dvěma konektory pro připojení externích antén. Počítač lze navíc doplnit dvěma sériovými rozhraními RS-232, RS-422, nebo RS-485.

Základního výbava BPC VL3 UPC.

Doplněk základního pouzdra v podobě WiFi bezdrátové komunikace s konektory pro externí antény.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, řadu VL3 UPC lze také rozšířit o dva doplňkové moduly. Jedna možnost obsahuje dva další porty Gigabit Ethernet a rozhraní M.2 pro rozšíření velkokapacitní paměti. Druhou možností je 4G/LTE modem, jehož součástí je i M.2 rozhraní pro rozšíření paměti. Modul je také připraven pro budoucí 5G modemy a je tedy připraven na budoucnost.

Doplněk v podobě bezdrátové komunikace 4G/LTE (v budoucnu pak bude k dispizici i 5G).

Podporované OS

Základní podpora počítače je aktuálně OS Windows 10 IoT LTSC 2021 X64. Po něj je i na stránkách výrobce k dispozici volně ke stažení kompletní doplňující balíček všech potřebných ovladačů a podpůrných utilit.

Navíc lze mít v PC předinstalovaný software VISU+ HMI RT pro realizaci vestavěného vizualizačního serveru / kokpitu s rozlišením až 4K.

Požadavkům na široké možnosti nastavení již vychází vstříc i vestavěný BIOS, který ve své konfiguraci umožňuje velmi detailně nastavit i monitorovat parametry většiny částí hardwaru a rozhraní.

Základní parametry a rozměry

Odkazy:

Phoenix Contact představí své novinky také na veletrhu AMPER 2024. Veletrh AMPER 2024 s podtitulem Smart&Connected World se zaměří na chytré technologie. Tématy budou mimo jiné elektroenergetika, fotovoltaika, elektroinstalace, systémy řízení a zabezpečení budov, osvětlovací technika, pohony a napájení, elektromobilita nebo smart city. Navštivte Brno 19.-21.3. 2024. www.amper.cz

Hodnocení článku: