Jste zde

Válcové optozávory - OMRON E3F2-R4B4

Při montáži jedné paletizační linky jsem narazil na optozávory OMRON E3F2-R4B4 s polarizačním filtrem ve válcových pouzdrech M18. Válcové provedení se snadněji montuje a snímače mají menší vyřazovací úhel.

Společnost OMRON má širokou nabídku i průmyslových optosnímačů. Jednou z univerzálních rodin pro detekci různých objektů pomocí světla je i řada E3F2. Hlavním charakteristickým znakem je zde umístění veškeré elektroniky do válcového pouzdra, tedy na první pohled vypadají tyto optické snímače podobně jako například indukční nebo kapacitní senzory. Na první pohled je však lze od nich odlišit průhledným čelem pro výstup a vstup světelného paprsku.

Válcové pouzdro se obvykle u optických snímačů příliš nepoužívá, protože zvláště u difusních či reflexních optozávor, kde čelo senzoru musí obsahovat zdroj i čidlo světla, není kulaté čelo válcového provedení příliš ideální. To se také obvykle projevuje menším vyzařovacím a tedy i snímacím úhlem proti kvádrovému pouzdru. Na druhou stranu je průmyslová montáž válcového pouzdra obvykle jednodušší, protože stačí třeba jen jeden otvor do plechu skříně stroje nebo lze použít jednotné držáky pro různé typy snímačů (indukční, kapacitní, ultrazvukové apod.). Pokud v některých aplikacích vadí délka válcového pouzdra ve směru detekce, ale přesto nechceme použít v tomto směrů úspornější kvádrové pouzdro, v nabídce OMRONu také existují „zalomená“ provedení, kde snímací čelo je otočeno o 90° (90° optic), tedy „ za roh“.

Podobně jako je tomu u ostatních výrobců, tato řada E3F2 zahrnuje hned několik typů optických snímačů z pohledu jejich funkce:

  • Jednocestné provedení - oddělený vysílač a přijímač - výhoda: největší snímací dosah, detekce lesklých objektů, nevýhoda: cena, složitější montáž

  • Reflexní provedení - sdružený vysílač / přijímač do jednoho pouzdra + odrazka - výhoda: cena, snímací dosah, detekce lesklých objektů, snadná instalace, nevýhoda: nutnost montáže odrazky, neschopnost detekovat průsvitné a průhledné předměty

  • Difuzní provedení - sdružený vysílač / přijímač do jednoho pouzdra (využívá odraz světla od objektu) - výhoda: snadná instalace, schopnost detekovat i průsvitné i některé průhledné objekty, není nutné montovat odrazku, nevýhody: malý dosah, špatná detekce lesklých předmětů, možný negativní vliv pozadí

Typy optických snímačů řady E3F2 v nabídce společnosti OMRON

Z výše uvedených typů jsem se mohl „na vlastní oči“ seznámit s reflexním provedením, tedy provedením, které detekuje přerušení paprsku odráženého od odrazky umístěné na protilehlé straně detekčního prostoru. Konkrétně s kovovým typem E3F2-R4B4.

Optozávora OMRON typ E3F2-R4B4

Uvedený typ tedy realizuje reflexní optozávoru s polarizačním filtrem umístěnou ve válcovém pouzdru se závitem M18, které může být buď z plastu (ABS) nebo pro mechanicky náročnější podmínky z kovu (niklovaná mosaz). Závit není po celé délce pouzdra, jak to bývá obvyklé například u indukčních snímačů OMRON, ale jen v cca 1/2 délky. Ta zde činí cca 65 mm. Druhá polovina pouzdra totiž obsahuje dvě indikační LED diody detekce a správného provozu (stability) a hlavně potenciometr pro nastavení detekční citlivosti. Ten zahrnuje dost široký rozsah a jeho reakce se blíží lineárnímu průběhu, takže lze potřebnou citlivost nastavit docela přesně.

Z pohledu elektrického zapojení senzoru, zde jde o snímač s klasickým třívodičovým zapojením a jednoduchým tranzistorovým spínaným výstupem typu PNP umožňujícím při napájení stejnosměrným napětím do 30 V spínat proudy do velikosti 100 mA. Tedy dostatek pro připojení na vstup PLC či různé vyhodnocovací elektroniky. Pro přímé spouštění nějakého dalšího systému je nutné provést oddělení například relátkem. Režim spínání na světlo či na tmu se definuje přivedením napětím na vstup 2 (viz níže na schéma zapojení). Fyzicky je v nabídce klasicky jak provedení s pevným kabelem, tak provedení s Eurokonektorem, které sice zvětšuje rozměry samotného snímače, ale jeho výhoda spočívá ve snadné výměně případně vadného snímače bez potřeby hýbat s kabelem. Toto servisní technici později zvláště ocení.

Blokové elektrické schéma zapojení snímače OMRON E3F2-R4B4

Charakteristiky snímače OMRON E3F2-R4B4: vlevo - závislost zisku na vzdálenosti a typu použité odrazky, vpravo - snímací charakteristika v závislosti na typu odrazky.

 

Parametry snímače OMRON typ E3F2-R4B4:

  • Snímací režim: Reflexní optozávora s polarizačním filtrem
  • Napájení: 10 až 30 VDC / max. 30 mA
  • Detekční vzdálenost: 0,1 až 4 m (s odrazkou E39-R1S)
  • Zdroj světla: červená LED (660 nm)
  • Indikace: červená LED (detekce) / zelená LED (stabilita)
  • Citlivost: nastavitelná potenciometrem
  • Možnosti spínání : na světlu či na tmu (dle zapojení výstupu)
  • Detekované předměty: neprůsvitné o velikosti min. 56 mm
  • Snímací úhel: 3° až 20°
  • Odezva: max. 1 ms
  • Odolnost proti okolnímu osvětlení:
    • umělé osvětlení max. 3000 lx
    • sluneční světlo max. 10000 lx
  • Výstup: spínací transistor (otevřený kolektor), max. proud 100 mA (zbytkové nap. max. 2 V)
  • Pouzdro: plastové (ABS) nebo kovové (niklovaná mosaz)
  • Provozní teplota: -25 až 55 °C
  • Krytí: IP67

 

Rozměry snímače OMRON E3F2-R4B4.

Fotografie reflexního optického snímače OMRON E3F2-R4B4 použitého pro sledování pohybu objektů velikosti 700x300x300 mm po dopravníkové lince.

Článek vytvořil: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

 

Hodnocení článku: