Že společnost TAKEX nedělá jen velká provedení optozávor, dokazují zástupci řady GN. Rozměry 26 x 10 x 15 mm vypadají ve skutečnosti ještě menší, než jako čísla na papíře. I malý propojovací eurokonektor M8 vypadá proti tomu dost veliký (viz obrázek vlevo).
Cenou za miniaturní rozměry je pak menší detekční rozsah, i když papírové hodnoty 0,03 až 1,30 m jsou v mnoha případech plně postačující (dále však zjistíte, že v praxi je dosah výrazně větší, i přes 2 metry).
Tak tento snímač jsem si měl před nedávnem možnost vyzkoušet a některé zajímavosti se dozvíte v následujících řádcích.
Základní parametry snímače
Reflexní optozávora s polarizačním filtrem TAKEX GN-M2RS-J je velmi malý snímač vhodný pro detekci přítomnosti jakýkoliv neprůhledných předmětů, včetně těch lesklých či přímo světlo odrážejících. Podobně jako v předchozích testech uvedené snímače SUNX CX-491-P a TAKEX NE2-M10R-J2, využívá jako zdroje světla červenou LED diodu. Zde konkrétně zářící na vlnové délce 640 nm.
K nastavení také slouží stejné ovládací a indikační prvky, tedy potenciometr pro nastavení citlivosti detekce (oranžové točítko), otočný přepínač pro volbu spínání na světlo nebo na tmu (bílé točítko) a dvě LED diody oznamující funkci snímače/sepnutí výstupu (oranžová LED) a stabilitu detekce (zelená LED). Při regulaci citlivosti se mění zesílení zesilovače přijímače a svítivost vysílací LED je stále stejná.
Reflexní optozávora TAKEX GN-M2RS-J i s ní dodávaná odrazka je dost malá (viz porovnání s pětikorunou).
Jako odrazná plocha snímače slouží malá odrazka K-71 s rozměry jen 42 x 23 mm, tedy v porovnání s čelní plochou snímače 26 x 10 mm je o něco větší. Odolné černé plastové pouzdro snímače, konkrétně z materiálu polybutylenetereftarat, pak dle mého názoru vydrží i velmi hrubé zacházení v těžkém průmyslu.
Spínaný výstup může být typu NPN nebo PNP, dle objednané verze. Tedy musíte si typ zvolit ještě před objednáním. Mimo výstupu detekce je vyveden i výstup stability kopírující indikaci zelené LED diody. Pro připojení s okolním světem slouží 4pinový konektor M8, kde k výše popsaným výstupů dále 2 vývody slouží pro přivedení napájení 12 až 24 V DC. Spotřeba snímače je max. 25 mA.
Zapojení výstupů optických snímačů TAKEX řady GN (vlevo NPN výstup, vpravo PNP výstup - níže zkoušený).
Základní parametry optických snímačů TAKEX řady GN:
Parametry optických snímačů TAKEX řady GN v nabídce pražské společnosti
OEM Automatic s.r.o.
Typ GNM2RS je níže zkoušená reflexní optozávora s polarizačním
filtrem.
Zajímavosti z praktického zkoušeníSnímač jsem připojil na stabilizovaný zdroj napětí 24 V a krátce vyzkoušel detekční schopnosti optozávory TAKEX GN-M2RS-J. Hned po zapnutí napájení mě trošku překvapila intenzita generovaného světla, který je větší než u dříve testovaných podobných snímačů SUNX CX-491-P a TAKEX NE2-M10R-J2. Výstupní čočkou zaostřené světlo vytváří při posvícení na bílý podklad je jasně viditelný světelný bod v podobě přesného červeného kolečka. Při ozáření plochy ze vzdálenosti 10 cm má kolečko světla průměr 8 mm. Výhodu takto výrazného světla je velmi snadné nasměrování optozávory na odrazku, protože bez problému vidíte na ní výrazný světelný bod. A to i na dost velké vzdálenosti. I když při vzdálenosti snímač – odrazka 25 cm a více je již světelná stopa větší než rozměry odrazky, nebrání to v praxi nasadit snímač i na detekční rozsah přes 2 m, tedy v praxi daleko větší vzdálenost, než udává výrobce pro použitou odrazku K-71 (max. 1,3 m). Z pohledu regulaci citlivosti jsem však byl trošku zklamán. Zvláště po překvapivě dobré zkušenosti s nastavením a detekcí většího snímače TAKEX GN-M2RS-J. Nejen, že potenciometr citlivosti nemá žádnou stupnici či risky, takže se docela špatně orientujete, ale prakticky v 0 až cca 40 % rozsahu natočení se nic neděje a snímač prakticky ani nezaznamená přítomnost odrazky, i když třeba jen 3 cm daleko. V rozsahu 40 až 60 % rozsahu je sice již odrazka vnímána, ale dosáhnout stabilní detekce je vcelku problematické. Od cca 75 až do 100 % rozsahu pak již optozávora pracuje bez problémů, ale praktický rozdíl při citlivosti 75 a 100% není znát. Takže funkce nastavení citlivosti zde není moc platná zvláště, když průhledné sklenice či PET lahve prakticky nejsou detekovatelné ani při funkčně hraničním nastavení 50%. Pravděpodobně je to způsobeno vysílaným intenzivním a docela úzkým svazkem světla, který průhledné materiály snadno "prosvítí", narozdíl od širokého a méně intenzivního světla snímače TAKEX NE2, které se například na stěně PET lahve více rozptýlí a méně se ho odrazí od odrazky. Na druhou stranu musím říct, že mimo průhledné předměty byly všechny neprůhledné objekty bezchybně detekovány, včetně leštěné nerezové oceli a i klasického „kosmetického“ zrcátka. Jen lehce průsvitné předměty také nebyly problém. Funkce polarizačního filtru je tedy bezchybná. To však bez problému zvládaly i předchozí zkoušené optozávory, přičemž TAKEX NE2 byl schopen zjistit i dost typů různých průhledných předmětů.
ZávěrReflexní optozávora TAKEX GN-M2RS-J je ve výsledku slušný snímač, jehož hlavními klady jsou opravdu malé rozměry a odolné provedení. Méně povedené stránky snímače je zmíněná horší funkce nastavení citlivosti a horší detekční schopnosti v porovnání s například větším kolegou TAKEX NE2-M10R-J2. Hlavně co se detekce průsvitných a průhledných předmětů týče. V případě neprůhledných objektů, včetně těch lesklých, jsou schopnosti stejné. |
|
Autor článku i fotografií: Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Stránky výrobce, společnosti TAKENAKA ELECTRONIC INDUSTRIAL CO. LTD. - www.takex-elec.co.jp
- Přímý odkaz na český pdf katalog společnosti OEM Automatic se sortimentem snímačů TAKEX - Katalog+stroje.pdf
- Odkaz na článek o testu optozávory SUNX CX-491-P - http://automatizace.hw.cz/test-optozavora-sunx-cx491p
- Odkaz na článek o testu optozávory TAKEX NE2-M10R-J2 - http://automatizace.hw.cz/test-optozavora-takex-ne2m10rj2
- Další články a testy o snímačích, PLC, komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz