Jste zde

TEST - Detektor kvality vzduchu Huma HI-150

Huma-i HI-150 je kompaktní kontrolor kvality vzduchu, který lze snadno nosit v kabelce nebo kapse a kdekoliv zkontrolovat aktuální stav. Nezáleží na tom, zda je to kancelář, úřad, kočárek s dítětem, kabina automobilu, přepravní prostor MHD, autobusu či vlaku.

K čemu je zařízení Huma-i HI-150?

Zařízení Huma-i HI-150 korejské společnosti HUMA je proti dříve prezentovanému "stolnímu" provedení HI-300 (viz článek TEST - Huma-i smart HI-300 Indoor Air Quality Monitor) doslova kapesní provedení měřiče kvality vzduchu určené pro snadné přenášení a krátkodobé měření kdekoliv, kde se zrovna budete vyskytovat.  Je tedy ideální jak pro krátkodobé  kancelářské měření / monitorování celkové kvality vzduchu v místnosti i například si ho můžete vzít do auta a tam zjišťovat kvalitu vzduchu například při několikahodinových jizdách. Zařízení měří mimo teploty a vlhkosti vzduchu i zejména koncentrace CO2 , celkové koncentrace organických těkavých látek TVOC a dokonce i velmi málo obvyklé koncentrace prachových částic PM a to rovnou ve dvou  úrovních jejich velikosti do 2,5 µm (PM2.5) a do 10 µm (PM10). Měření koncentrace PM10, tedy větších prachových části o velikosti do 10 µm jsou zajímavé pro detekce množství prachu v prostoru, zatímco koncentrace malých částic PM2.5 jsou zejména citlivé na jemný polétavý prach nebo u automobilového provozu například na nespálené částice z výfuků špatně fungujících naftových motorů.

Měřené hodnoty jsou průběžně zobrazovány na vestavěném malém a jednoduchém maticovém LED displeji. Zde nejsou hodnoty přenášeny přes WiFi či jiné bezdrátové připojení do cloudové služby či do telefonu, jako například u připojení Huma-i smart HI-300. Je tedy klasicky nutné sledovat hodnoty na displeji, respektive přepínat jedním společným ovládacím tlačítkem v cyklickém menu zobrazení. Nicméně velmi kompaktní malinké tvary pouzdra, rychlá reakce a měření už chvilku po zapnutí a bezproblémový provoz na vnitřní vestavěný akumulátor se snadným dobíjením přes MicroUSB konektor dělá z Huma-i smart HI-150 velmi příjemné přenosné monitorovací měřidlo pro jakékoliv místo.

Provedení zařízení Huma-i HI-150

Zařízení Huma-i smart HI-150 black, jak zní jeho celé označení,  je po designové stránce velmi pěkně provedené pro snadné přenášení vložením do kabelky, příručního zavazadla či klidně i do kapsy bundy či saka. Jeho celočerné matné a na omak houževnaté pouzdro s rozměry pouze 91 x 41 x 37 mm  a tvarem blížící se válci, je na snadné přenášení jako dělaný. Navíc jej výrobce v balení doplňuje nasazovacím gumovým návlekem a přenášecím poutkem, podobně jako například pouzdra a poutka na fotoaparáty. Současně však tři podélné "seseknuté" plochy umožňují jeho stabilní položení na jakoukoliv rovnou plochu. Mimo přenášení je tedy měřáček vhodný i pro dočasné monitorování například na pracovním stole během práce na počítači. Pro krátkodobé měření "v terénu" , tj. při běhu jen na baterii, je HI-150 vybaveno automatickým vypnutím po 10 minutách bez stlačení tlačítku přepínání displeje. Každý stisk tlačítka přepnutí zobrazení však časovač znovu prodlouží na dalších 10 minut. Nicméně pokud jej postavíte na stůl a připojíte do něj externí napájecí  microUSB adaptér, tak je časovač neaktivní a tedy zařízení zůstane běžet trvale. To lze využít například právě při dočasném použití v kanceláři, či v automobilu pro průběžné monitorování během dlouhé jízdy. Nicméně v tomto režimu by nemělo zařízení být používáno trvale, tedy napříkald několik dní v kuse. Na to není primárně určeno.

S krátkodobým měřením pak souvisí i osazení zařízení poměrně dost výkoným větráčkem, který se po zapnutí měření stiskem a podržením tlačítka se symbolem napájení okamžitě zapne a běží celou dobu měření. Zařízení tedy není bezhlučné, jako například stolní provedení HI-300 (viz článek Huma-i smart HI-300) bez větráku, ale jeho použitím zase zařízení velmi rychle po zapnutí začne téměř okamžitě (po několika desítkách sekund) zobrazovat měřené hodnoty, které hned odpovídají realitě. To je upravdu velmi zajímavá a užitečná vlastnost, protože běžné měřící zařízení kvality vzduchu je nutné po zapnutí nechat alespoň několik desítek minut "kalibrovat", někdy je to i v řádu mnoha hodin (jako napříkald právě u stolního provedení Huma-i HI-300). Pro uvedený větráček je na jedné boční straně vstupní "nasávací otvor vzduchu" a na zadní delší straně otvor pro odchod vzduchu od senzorů.

Na opačné "krátké" boční straně pouzdra, než je mřížka vstupu vzduchu, se nachází zmíněný microUSB konektor po připojení napáječe pro provoz i dobíjení vnitřního akumulátoru. Napájecí adaptér není sice v balení přiložen, ale vzhledem k malé spotřebě zařízení do 500 mA, lze prakticky použít jakýkoliv MicroUSB napájecí adaptér pro chytrý mobilní telefon.

Na jedné z rovných ploch se pak nachází maticový LED displej a jedna RGB indikační LED dioda indikující svojí barvou přímo aktuální stav kvality vzduchu v podobě AQI indexu. Displej zde sice nereprezentuje úplný High-Tech superjemný OLED nebo TFT známý například z nejnovějších chytrých hodinek, nicméně svému účelu zobrazení hodnot a stavu kvality vzduchu je plně dostačující. Pomocí společného tlačítka zapnutí / vypnutí zařízení (dlouhým stiskem) a ovládání se jeho opakovaným stiskem přepíná celkem 6 zobrazovacích režimů. Dva stavy zobrazují obrázek "smajlíka" smějícího se bez roušky nebo v režimu s rouškou podle aktuálního indexu AQI nebo úrovně VOC (Total VOC) a ostatní zobrazení pak zobrazují buď číslené naměřené hodnoty  nebo jejich úrovně ve sloupcovém grafu s indikací Good/Moderate/Poor/Unhealthy (tedy Dobrá/Vyhovující/Špatná/Nezdravá). Opakovaným stiskem tlačítka se přechází v menu mezi zobrazeními cyklicky pořád dokola.

Z pohledu měření pak Huma-i HI-150 zobrazuje následující parametry:

 • Index celkové kvality vzduchu AQI.
 • Koncentraci oragnických těkavých látek VOC - přesněji řečeno celkovou koncetraci TVOC.
 • Přibližnou úroveň koncentrace CO2 - měřenou však jako tzv. CO2ekv, tedy jako ekvivalent z hodnoty VOC (H2).
 • Ultra jemný prach PM2.5 (prachové částice do 2,5 µm).
 • Jemný prach PM10 (prachové částice do 10 µm).

Jinak Huma-i HI-150 není vybaveno žádnou vestavěnou datovou komunikací, ani pamětí ukládání naměřených hodnot (datalogging), takže není označeno přídavkem "Smart" jako zařízení Huma HI-300. Čistě slouží opravdu jen jako aktuální lokální detektor pro kamžitou kontrolu stavu vzduchu. Na druhou stranu v jednoduchosti je krása a použití "v terénu" není zbytečně zesložiťováno nějakým nastavením komunikace. Prostě se zařízení zapne, zkontrolují hodnoty, vypne a může se jít dál...

Ukázky cyklické změny zobrazení po každém krátkém stisku horního tlačítka se symbolem napájení.

Kvalita a přesnost měření

Kvalitu a přesnost měření jsem porovnával se stacinárním zařízením Huma-i smart HI-300 a pak senzory pro TVOC a CO2 Sensirion SCD30 a SGP30 připojenými přes 1-Wire sběrnici na měřící jednotku HWgroup Poseidon2 (viz Senzor kvality ovzduší - Senzor enviromental 1Wire-UNI Home box a Senzor CO2 1Wire-UNI - Home box). Hned od začátku jsou vynikající opravdu velmi rychlé reakce měření, jak po zapnutí zařízení, tak při náhlé změně kvality vzduchu v okolí například otevřením lahve perlivé sodovky (skoková změna koncentrace CO2), aplikací desinfekce (skoková změna koncentrace VOC) či zvířením prachu (skoková změna koncentrace PM částic). Ve všech těchto případech byla reakce přenosného Huma-i HI-150 nejrychlejší, s největší pravděpodobností díky použití aktivního věktráku, který vzduchu rychle nahání k senzorům. Tamkjde zejména u stacinárním zařízením Huma-i smart HI-300 je nutné vyčkat na relevantní ustálení hodnot i několik desítek minut, v případě malého Huma-i HI-150 se měřené hodnoty stabilizují cca do 1 minuty. 

Ustálené hodnoty VOC a PM2.5 zhruba stejně měří u Huma-i HI-150 i Huma-i smart HI-300, i když Huma-i HI-150 má tendenci udávat o cca 0,05 až 0,100 nižší koncentrace VOC (lepší čísla) než senzor Sensirion SGP30 napojený na jednotku HWgroup Poseidon i než Huma-i smart HI-300. Měření koncentrace CO2 se pak porovnává obtížně, protože Huma-i HI-150 nezobrazuje přímo hodnotu v ppm, ale jen status "Good/Moderate/Poor/Unhealthy" a sloupcový graf. Jeho sloupec však je prakticky na "nule", když Huma-i smart HI-300 i HWgroup Poseidon2 měří hodnoty okolo 600 ppm. Je to dáno tím, že Huma-i smart HI-300 i senzor Sensirion u zařízení HWgroup Poseidon2 je specializovaný právě jen na měření koncentrace CO2, zatímco v případě zařízení Huma-i HI-150 se měří jen tzv. CO2ekv v rámci senzoru TVOC, tedy se přímo nedetekují molekuly plynu oxidu uhličitého, ale jen se jeho koncentrace přepočítává z koncentrace vodíku H2. A toto měření zejména selhává právě v případě nízkých koncentrací a také je z logiky věci více ovlivňováno výkyvy přítomnosti TVOC látek. Ale nicméně pro základní orientaci úrovně množství CO2  v řádu +/- 100 ppm je to dostačující.

Výhodou plně bateriového napájení Huma-i HI-150, v porovnání s Huma-i smart HI-300, je zejmnéna přesnější měření teploty. Měření realtivní vhkosti je v rámci tradičně uváděných nepřesností +/- 5%.   

Základní technické parametry (dle údajů výrobce):

 • Označení: Huma-i black HI-150
 • Popis: Přenosný monitor kvality vzduchu v místnosti (Indoor Air Quality Monitor)
 • Měřené veličiny a jejich rozsahy:
  • Index kvality vzduchu AQI: 0 až 500
   • 0 až 50 = stav vynikající kvality = modrá LED indikace,
   • 51 až 100 = stav vyhovující kvality = zelená LED indikace,
   • 101 až 200 = stav špatné kvality = žlutá LED indikace,
   • 201 až 500 = nezdravý vzduch = červená LED indikace.
  • Teplota: -30 až +100°C
  • Vlhkost: 0 až 99%
  • Koncentrace CO2 (jako CO2ekv z VOC): 400 až 10 000 ppm, rozlišení 1 ppm (číselné hodnoty se však na displeji nezobrazují).
  • Koncentrace TVOC: 0 až 10 000 ppm, rozlišení 0,001 ppm
  • Koncentrace prachových částic:
   • PM2.5 (o velikosti do 2,5 µm): 0 až 500 µg/m3, rozlišení 1µg/m3
   • PM10 (o velikosti do 10 µm): 0 až 500 µg/m3, rozlišení 1µg/m3
 • Zobrazení: integrovaný LED displej s indikační RGB LED.
 • Ovládací prostředky: tlačítko zapbut/vypunutí a přepínání zobrazení veličin na displeji.
 • Napájení:
  • Napájecím adaptérem 240 VAC / 5 VDC přes microUSB kabel.
  • Integrovaná Li-polymer baterie, výdrž na cca 60 min. měření.
 • Provozní teplota: 0 až 40 °C
 • Provedení pouzdra: plastové matné s krytím IP20 (určeno pro domácí / kancelářské prostředí)
 • Rozměry: 91 x 41 x 37 mm
 • Hmotnost: 60 g

Tabulka měřících rozsahů a jim odpovídající barevná indikace indexu AQI.

Závěr

Zařízení Huma-i HI-150 je také velmi zajímavý přenosný měřič kvality vzduchu. I když Huma-i HI-150 není vybaveno žádnou vestavěnou datovou komunikací, ani pamětí ukládání naměřených hodnot (datalogging), jako aktuální lokální detektor pro kamžitou kontrolu stavu vzduchu je zcela vyhovující. V jednoduchosti je krása a zde se prostě jen zařízení zapne, zkontrolují hodnoty, vypne a může se jít dál. Výhoda pak je, že navíc měří i koncentrace prachových částic PM10, které již lépe odpovídají výskytu běžného prachu v místnostech.

Zařízení je možné zakoupit přímo v HW shopu, konkrétně přímo na odkazu Detektor kvality ovzduší Huma-i HI150 - outdoor CO2, VOC, PM, T/H.

Odkazy:

Hodnocení článku: