Jste zde

TEST - Jednoduchý externí displej pro PLC Millenium 3

Nejjednodušší možnost jak k PLC Millenium 3 společnosti Crouzet připojit externí ovládací panel (HMI, displej) je zakoupit HMI Crouzet Millenium. Není sice již nejnovější konstrukce a neposkytuje dotykovou obrazovku, ale stačí jej jen připojit k PLC a ukazuje se na něm to samé co na integrovaném displeji na PLC řady CD a XD. I tlačítka pracují stejně. Tedy neprogramujete zvlášť HMI panel, ale využívá se bloků pro zobrazení a snímání tlačítek v programovacím softwaru PLC Millenium 3. Použití je tedy triviální...

PLC Millenium 3 francouzské společnosti Crouzet se prodává jak v provedení bez ovládacího rozhraní, tak i v provedení s podsvětleným LCD displejem a tlačítky. Druhá varianta je díky malému cenovému rozdílu mezi oběma verzemi běžnější a používanější. Pro vytvoření základního ovládacího rozhraní dostačuje, jak jsem již psal v několika předchozích článcích o PLC Millenium 3. Jenže když je jednotka nainstalovaná na DIN liště uvnitř rozvaděče, není normálně na displej vidět a pro ovládání je nutné skříň otevřít.

V aplikacích, kde se parametry nastavují nebo kontrolují jen občas, například stylem "jednou za týden", toto řešení nevadí. Pokud ale je potřeba mít trvalý přehled o informacích nebo přístup k ovládacím tlačítkům pro rychlou změnu chování zařízení či systému, je nutné mít HMI v podobě panelu zasazeného do čela či dveří skříně. Pro tento účel existuje v nabídce Crouzet hned několik možností. Dá se říct, že nejjednodušší varianta se jmenuje "Crouzet Millenium (88 970 410)" a představuje jen takové "prodloužení displeje mimo samotné PLC". Totiž tento panel se nijak samostatně neprogramuje, ale prostě zobrazuje a chová se přesně stejně jako displej a tlačítka přímo na PLC, ke kterému se připojuje prostřednictvím sériového kabelu do stejného konektoru jako pro programování PLC. Protože však tento panel stejně funguje i pro verze Millenia bez integrovaného displeje, lze při jeho využití použít tuto levnější variantu PLC a tím alespoň trošku eliminovat dost vysokou částku na jeho pořízení...

Základní popis HMI Crouzet Millenium

Vestavný HMI panel Crouzet Millenium přímo slouží pro realizaci ovládání a zobrazení hodnot přímo vytvořeného v programu PLC Millenium 3 stejně, jako se provádí pro displej s tlačítky integrované ve verzích PLC označené jako CDxx či XDxx. Mimo ně však lze připojit i k PLC bez displeje, tedy k verzím CBxx, kde pracuje úplně stejně. Tento HMI panel se sám osobě nijak neprogramuje a prostě pro připojení k PLC prostřednictvím kabelu "programovacího" konektoru a po připojení napájení 24 VDC zobrazuje přesně to samé co je nebo co by bylo (dle verze PLC) na displeji PLC a tedy co je vytvořeno v programu PLC pomocí bloků displeje. I tlačítka na panelu mají přesně tu funkci, která je definovaná v programu PLC bez jakékoliv výjimky.

Z těchto informací je jasně patrné, že tento jednoduchý HMI panel je použitelný jen čistě s PLC Crouzet Millenium 3 a nelze ho připojit k jinému PLC jiného výrobce.

  

HMI panel Crouzet Millenium se snadno připojí k PLC a program zobrazení i čtení stisku tlačítek je součástí programu PLC.

Provedení HMI panelu

Panel celkových rozměrů 95 x 72 x 66 mm na první pohled nevypadá moc přitažlivě, co se kvality pouzdra provedení týče v porovnání s moderními HMI panely konkurence a vypovídá o již starší době konstrukce. Jeho pouzdro je z černého tvrdého lisovaného a mimo rámečku neopracovaného plastu a na pohled tak nevypadá moc "přitažlivě". Z praktického pohledu je však dostatečně odolný. Bílá tlačítka jsou membránová a displej je zcela totožného provedení jako displej integrovaný přímo do těl PLC řady CDxx a XDxx. Tedy 4-řádkový grafický LCD displej žlutě podsvícený a 6 tlačítek označených jako "A", "B", "+", "-", "ESC" a "OK".  Na zadní straně panelu se pak nachází jen zásuvný napájecí konektor se šroubovými svorkami (typ Phoenix) a klasický 9-vývodový CANON (D-SUB) konektor typu samice pro RS-232 s PLC. Samotný propojovací kabel, který je na druhé straně ukončený speciálním "konektorem" pro zasunutí a připojení do PLC, není součástí dodávky a pokud jej již nepoužíváte pro programování PLC (využíváte např. USB kabel, neo Bluetooth) je nutné jej přiobjednat.

Zadní strana HMI panelu obsahuje jen napájecí konektor a klasický RS-232 konektor pro připojení k PLC. Připojovací kabel však není součástí dodávky HMI a je nutné jej přiobjednat.  Je to stejný kabel, jakým se programuje i PLC.

Provoz HMI panelu

Ten je naopak velmi jednoduchý a sám osobě zcela triviální na zprovoznění. Prostě připojíte napájení a sériovou komunikaci s PLC a je to. Pokud jej připojujete k verzi s integrovaným displejem, na HMI panelu se zobrazí to samé, přičemž integrovaný displej zůstane normálně pracovat. Tedy v tomto případě máte dva paralelně stejně ukazující displeje i fungující tlačítka a není žádný problém, když jedno tlačítko zmáčknete na displeji a hned poté druhé tlačítko na PLC. V tomto směru to funguje bez problémů. V případě připojení k PLC Millenium bez integrovaného displeje již vůbec není co řešit, prostě panel se chová jak má. Není ani problém připojování a odpojování panelu za běhu PLC. Nic se nestane...

  

Na HMI panelu se po připojení k PLC Millenium 3 řady CD nebo XD (zde konkrétně CD20) zobrazuje to samé jako na displeji PLC. Program PLC reaguje současně na stisk tlačítek na HMI i přímo na PLC.

Závěr - cena panelu

To je asi největší problém. Cena cca 5000,- Kč bez DPH u firmy OEM Automatic s.r.o. za "jednoduchý kus malého displeje se 4 tlačítky", když dnes za stejnou cenu můžete mít 3,5" dotykový programovatelný barevný displej, je opravdu vysoká. Na druhou stranu prostě můžete tímto způsobem velmi snadno a velmi rychle realizovat vnější ovládání PLC bez žádného vývoje a učení programování další komponenty. Já konkrétně využívám pouze tam, kde PLC Millenium 3 řídím nějaké dopravníky z rozvaděče a zákazník prostě požaduje nějaké ovládání přímo na vrchu skříně. V tomto případě je již stejně ovládání či zobrazování informací vytvořeno na integrovaném displeji PLC, ale prostě "náš zákazník, náš pán" a prostě velmi rychle systém doplním / rozšířím o tento displej bez jakékoliv složité práce a jsou spokojeni všichni... Toto je asi jediné rozumné použití tohoto HMI panelu.

Užitečné odkazy k PLC a HMI Crouzet Millenium:

Odkazy na předchozí články o PLC Millenium 3:

Hodnocení článku: