Jste zde

Jednoduchý program řízení dopravníkové výhybky pro PLC Millenium3

Pro ty, co začínají s návrhem programů pro PLC Millenium3 od francouzské společnosti Crouzet, se může hodin ukázka jednoduchého prográmku pro řízení pneumatické výhybky dopravníku řadící za sebe produkty přicházející ze dvou směrů.

Pro ty, co začínají s návrhem programů pro PLC Millenium3 (více v článku PLC Crouzet Millenium 3 dospělo a umí toho více), se může hodin ukázka jednoduchého prográmku pro řízení pneumatické výhybky dopravníku řadící za sebe produkty přicházející ze dvou směrů.

Zadání:

Vytvořit řízení pneumatické výhybky spojovacího dopravníku a chodu obou příchozích dopravníků za účelem seřazení neorganizovaně přicházejících produktů ze dvou směrů.

Hardwarové provedení:

Z hardwarového pohledu bylo k této jednoduché úloze právě zvoleno jednoduché PLC Millenium3 od francouzské společnosti Crouzet ve 24 V verzi CD12 a tři reflexní optozávory s polarizačním filtrem TAKEX NE2-M10R-J2 - viz článek "TEST – Optozávora TAKEX NE2-M10R-J2".

Dvě optozávory jsou určeny pro připevnění na dva příchozí dopravníky pro monitorování příchozích produktů. Třetí optozávory slouží pro zjištění odchodu jednotlivých produktů z onoho výhybkového spojovacího dopravníku na další následující dopravník.

Výhybka je pak realizovaná jako mechanická, do boku se vyklápějící konstrukce jejíž pohyb je realizován pneumatickým pístem Festo poháněný stlačeným vzduchem a ovládaný elektromagnetickým ventilem řízený právě jedním z výstupů PLC.

Provedení softwaru:

Na následujícím obrázek je schéma celého programu v podobě funkčních bloků ve vývojovém a nahrávacím softwaru pro PLC. Jak je patrné, je docela jednoduchý:


Na levé straně jsou 3 vstupy od výše uvedených optozávor, na pravé straně pak výstupy realizované u daného typu PLC beznapěťovými kontakty relé. Najdeme na pozici O1 výstup ovládající výhybku ("pádlo"), výstupy O2 a O3 dávající povel k zastavení každého z obou vstupních dopravníků a pak indikační výstup, že se na spojovacím dopravníku aktuálně nachází produkt.

Soustava provázaných RS klopných obvodů B13 a B14 pak řídí funkci vyklopení či blokování "pádla" v závislosti na tom, z jakého směru produkt přichází. Zda z přímého dopravníku 1 (výstup "pádlo" neaktivní) nebo z dopravníku 2 (výstup "pádlo" aktivní). Výstup "pádlo" se aktivuje přes RS klopný obvod B19, zastíněním optozávory na vstupu I2 a deaktivuje zastíněním optozávory na vstupu I1, pokud se na spojovacím dopravníku nenachází žádný produkt. To hlídá optozávora na vstupu I3, resp. jí generovaná sestupná hrana pulsu značící, že produkt již odjel.

Zároveň je výstup RS klopných obvodů B13 a B14 připojen na vstup NAND obvodů B17, resp. B20, společně křížem se signály obou vstupních optozávor. Tedy výstup z B13 se porovnává se vstupem I2 a výstup z B14 se vstupem I1. Pokud tedy se například zacloní optozávora na dopravníku I1, zatímco je na spojovacím dopravníku produkt z dopravníku 2, rozepne se výstup O2, čímž se hlásí požadavek na jeho zastavení. Stejně to pracuje i obráceně.

Zde je rozpis bližšího nastavení některých funkčních bloků:

A to je prakticky vše. Zde si můžete stáhnout zdrojový kód programu - rizeni_vyhybka.zip. Zde je pak obrazovka ze simulátoru - stav, kdy právě z dopravníku 2 vchází produkt (výstup O1 a O3 aktivní) a produkt na dopravníku 1 musí čekat (výstup O2 neaktivní):


Zde jsou pak parametry programu a využití strojového času - informace po kompilaci výše uvedeného programu:

 

Vytvořil : Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: