Snímání průhledných předmětů je často pro optické snímače velká výzva. Setkáváme se zde s několika problémy. Průhledný plast, či sklo způsobují jen malý útlum procházejícího paprsku. Díky tomu je obtížné nastavit citlivost snímače tak, aby spolehlivě snímal průhledný předmět a současně odolával vlivům okolního prostředí. Proto je třeba často snímače čistit, či znovu a znovu nastavovat. Dalším problémem je to, že průhledné materiály lámou procházející světlo do různých směrů a mohou působit jako čočka. Tím často získáváme vícenásobné detekce jednoho předmětu, což je následně nutné složitě ošetřovat.
Nový snímač TRU-C23 společnosti Contrinex tyto problémy řeší revolučním způsobem - použitím ultrafialového paprsku. Zvolená frekvence paprsku je absorbována drtivou většinou plastů a skel. Díky tomu se běžně průhledné, plastové, či skleněné lahve, kontejnery, fólie a další předměty snímači jeví jako neprůhledná překážka. Proto následně odpadají všechny problémy původně způsobené průhledností materiálu.
Snímač spolehlivě snímá jak tvarově složité průhledné předměty, tak i tenké průhledné fólie. Odpadají problémy s malým útlumem paprsku, snímání je stabilnější a i tvarově velmi složitý předmět je detekován pouze jednou.
Snímač TRU-C23 pracuje na principu závory na odrazku. Snímač se umístí proti UV odrazce do max. vzdálenosti 1m a provede se automatické nastavení snímače stiskem tlačítka Teach-in. Tím je ve většině případů instalace dokončena. V případě velmi tenkých fólií je možné využít dvoufázového učení Teach-in (s detekovaným předmětem a bez něj).
Samotný snímač je velmi malý - pouze 3x2x1cm. Napájení snímače je 15 – 30VDC, pracuje se spínací frekvencí 1 kHz (lze zvýšit až na 2,5 KHz) a lze si zvolit z různých provedení výstupu. Snímač navíc obsahuje rozhraní IO-Link pro možnost pokročilé komunikace s nadřazeným systémem.
Optické snímače s ultrafialovým paprskem naleznete u společnosti Infrasensor s.r.o.
www.infrasensor.cz/contrinex/opticke_uv.html