Jste zde

Optické snímače do prašného prostředí

Stále se setkáváme se zastaralým názorem, že v případě prašného prostředí není vhodné používat optické snímače. Optické závory Telco sensors však již mnoho let dokazují opak.

U běžných optických snímačů často dochází ke komplikacím v případě jejich použití v prašných prostorech. Snímače obvykle pracují spolehlivě pouze do té doby, než se na čočkách snímačů navrství prach. Poté je nutný zásah údržby, která musí ručně prach odstranit, případně je nutné využít různých typů ofukování snímačů. V případě velmi prašného prostředí ale nemusí být snímače schopné pracovat vůbec.

Naproti tomu snímače Telco sensors byly přímo vyvinuty pro práci v prašném prostředí. Optické závory používají výkonný infračervený paprsek a díky konstrukci snímačů a sofistikovanému systému vyhodnocení signálů dokáží spolehlivě pracovat i ve velmi prašném prostředí. Snímače se běžně využívají např. k detekci úrovně materiálu i uvnitř velmi prašných násypek. Přičemž i velký nános prachu na snímačích nepředstavuje žádný problém.

V méně prašných provozech lze využít difúzní snímače pracující na principu odrazu paprsku od předmětu. Ve velmi prašném prostředí je vhodné snímat požadovaný předmět / hladinu / … pomocí světelné závory. Tedy umístit vysílač proti přijímači a detekovat přerušení paprsku mezi nimi. Takto je zajištěna nejvyšší odolnost proti prachu.

 

Snímače je možné spolehlivě použít nejen v místech kde je prach, piliny a jiné drobné nečistoty, ale i tam, kde se na snímačích může objevit námraza, či naopak v místech s velmi vysokou teplotou (za pomoci odolných světlovodných kabelů). Samozřejmostí je pak práce ve venkovním prostředí v dešti, sněhu a vysoká odolnost proti slunečnímu záření.

Snímače lze aplikovat nejen jako jeden samostatný paprsek, ale pomocí jednotky multiplexeru lze vytvořit síť až 30 nezávislých paprsků, případně detekovat předměty v celé ploše celoplošnou světelnou závorou. Nově lze v náročných prostředích provádět i měření pozice / velikosti / … pomocí měřící celoplošné  světelné závory.

Optické závory Telco sensors naleznete u společnosti Infrasensor s.r.o.
http://www.infrasensor.cz/telcosensors/telcosensors.html

Hodnocení článku: