Jste zde

Snadné bezdrátové monitorování v bytech a kancelářích přes internet

Jak snadno z chytrého telefonu odkudkoliv monitorovat / kontrolovat prostředí v bytu, domě, kanceláři? K tomu stačí vhodná univerzální měřící jednotka, lokální WIFI připojení na internet a cloud pro průběžné nepřetržité ukládání hodnot a jejich zobrazení v grafu. Například lze použít jednotku HWg STE2 s WIFI komunikací a s cloudovou službou SensDesk.com, která je k jednotce zdarma.

Jaké jsou možnosti monitorování v bytech, domech a kancelářích?

Na trhu je nepřeberné množství různých měřících a monitorovacích jednotek, od jednoduchých typu domácí meteorologických stanic "za pár" korun pro postavení na stůl až po složité centrální systémy za mnoho desítek tisíc, které je nutné odborně nainstalovat.

Jednoduché základní meteorologické stanice měřící lokální teplotu v místnosti, případně bezdrátově i teplotu za oknem, nejsou špatné jako prostý základní domácí teploměr. Nicméně již obvykle neumožňují kontrolu / monitorování / sledování dalších veličin či napojení některých univerzálních senzorů. O něco dražší "stolní" jednotky v řádu již několika tisíc pak již umějí navíc i například sledovat kvalitu ovzduší, ale stále často neposkytují moderní trend, tedy možnost sledování aktuálních i dřívějších naměřených hodnot přes internet (např. přes chytrý telefon), ať už jste kdekoliv.

Na druhém konci spektra jsou pak již sofistikovaná zařízení s centrální řídící jednotkou v řádu i několika desítek tisíc Kč, která již umí nejen měřit a monitorovat teplotu a vlhkost, úroveň osvětlení, kvalitu ovzduší, zaplavení, přítomnost osob  apod., ale také již například automaticky nebo vzdáleně přes internet ovládat žaluzie, vytápění, zavírání oken, zapínat a vypínat spotřebiče apod. Tyto jednotky již nelze obvykle použít jako "stolní", tedy vybalit a postavit na stůl či parapet, snadno zapnout a používat, ale již vyžadují nějakou tu montáž (našroubování na zeď, přivedení kabelu ethernetové internetové komunikace od routeru, připojení kabeláže apod.).

Pak tu je ale i "střední  třída" v cenové relaci několika tisíc, která je vhodná jak pro snadné stolní použití, tak pro případnou montáž, umožňující nejen základní měření teploty a vlhkosti, ale i monitorování dalších parametrů a veličin pomocí připojení univerzálních čidel. Moderní jednotky by pak již měli i poskytovat i ukládání naměřených hodnot přes internet na cloud a snadné sledování aktuálních i dřívějších hodnot přes internet z libovolného počítače či telefonu připojeného na internet. Výhoda je nejen sledování přes internet, ale i ona univerzálnost, kdy lze jako senzory a čidla použít výrobky více různých výrobců a uživatel není čistě jen odkázán na libost/nelibost nabídky jednoho výrobce.

Monitorovací jednotka STE2 s WIFI

 Právě do takové střední třídy patří i jednotka STE2 české výroby od společnosti HW group. Ta umožňuje nejen velmi přesně měřit teplotu a vlhkost (až 3 čidla teploty nebo vlhkosti nebo jejich kombinaci)  současně na více různých místech okolo jednotky prostřednictvím připojených digitálních senzorů na 1 až 5 metrů dlouhých tenkých kabelech, ale i připojit až dvě libovolná další čidla s reléovým spínaným výstupem, jako například různé termostaty teploty i vlhkosti libovolných výrobců, PIR čidlo pohybu osob, CO čidlo kouře nebo CO2 čidlo špatné kvality vzduchu, čidlo přítomnosti světla, čidlo zaplavení vodou apod.  

Pro "stolní" použití se hodí díky pěknému designu krabičky, ale současně ji lze namontovat i na zeď. Má k tomu připraveny již montážní otvory. Díky 5 V napájení ji lze snadno napájet z klasické zásuvky 230 V přiloženým adaptérem a případně díky nízké spotřebě cca 0,5 A lze napájení realizovat i z USB portu počítačového zařízení, přímo prostřednictví kabelu ethernetové komunikace (tzv. PoE = Power over Ethernet), případně i z autoadaptéru z autozásuvky nebo jen z dostatečně výkonné solární powerbanky.

Hlavní výhodou je však bezdrátová WIFI komunikace při připojení na lokální bezdrátovou ethernetovou síť či rozvod internetu a tak není umístění (postavení) měřící jednotky nijak závislé na tom, kde se zrovna nachází nejbližší drátová ethernetová zásuvka či router. Prostě jednotku STE2 snadno umístítě na potřebné / požadované místo, kde chcete měřit / monitorovat a aktivací WIFI komunikace ji připojíte na místní WIFI signál internetového připojení. Je tedy jedno, zda bude STE2 na parapetu u okna, na skříni, pod stolem, na půdě, ve sklepě, na balkóně, na chodbě, na dílně atd. Prostě všude tam, kde má dosah WIFI signál a je přístupné napájení (zásuvka nebo sluneční světlo pro solární napájení) je možné STE2 nasadit pro monitorování. V případě napájení solární powerbanky je pak možné STE2 použít jako zcela opravdu bezdrátovou jednotku.

Mimo WIFI pak současně stále podporuje i klasické drátové ethernetové připojení přes běžný konektor RJ-45 (LAN), po kterém případně může být jednotka i napájena (pokud Váš router podporuje funkci PoE). Nicméně si troufám říct, že ve většině případů tento konektor bude použit pouze pro první připojení jednotky k počítači po vybalení z krabice pro aktivací WIFI komunikace a její přihlášení na místní signál. STE2 jednotka totiž nemá displej, protože celé její nastavení se provádí prostřednictvím v ní vestavěného webového rozhraní, tedy po připojení k počítači stačí běžná internetový prohlížeč na nastavení či sledování měření. Jako displej tak tedy slouží každý počítač, tablet, chytrý telefon i případně chytrá televize.

 

Ukázka zobrazení "Sensors" webu jednotky STE2  se připojenými 2 senzory teploty.

Ukázka zobrazení aktivace WIFI komunikace na webu jednotky STE2.

STE2 připojená na cloud SensDesk

Hlavním trumfem monitorovací jednotky STE2 je možnost použití internetového cloudu SensDesk.com, který provozuje výrobce jednotky STE2, kde je možné nejen sledovat aktuální hodnoty měření přes internet odkudkoliv na světě, ale i sledovat v grafu vývoj měřené hodnoty v minulých dnech, týdnech nebo až 3 posledních měsících. V případě sledování teploty, vlhkosti a osvětlení pak již s touto možností zpětného sledování pak již to opravdu pěkná automatická měřící stanice.

Portály SensDesk a HWPortal jsou založeny na jednotné platformě, vyvíjené společností HW group. Oba portály poskytují stejné uživatelské funkce a umožňují připojit stejná zařízení. Vyobrazení funkcí a ovládacích prvků, uvedená v tomto článku, odpovídají oběma portálům a liší se pouze v detailech.

Stačí jen po připojení jednotky STE2 na místní lokální WIFI signál, který umožňuje připojení na internet a po velmi snadné aktivaci funkce "Portal" ve webovém nastavení STE2 jednotky, se bezplatně zaregistrovat  na webu "SensDesk.com" (udělat si Váš zaheslovaný účet, kde hodnoty uvidí jen ten, kdo zná heslo), kde na SensDesk portálu bude aktivované STE2 již vidět. Není potřeba se vůbec zabývat nastavením internetového připojení ve Vaší domácnosti či kanceláři. Přenos naměřených hodnot mezi každou monitorovací jednotkou STE2 a cloudem SensDesk je šifrovaný a přístup k hodnotám na SensDesku pak má jen osoba znající přístupové heslo. Celý tento systém je tedy chráněn před zneužitím.

Ukázka připojení ke cloudové službě SensDesk.com v nastavení jednotky STE2.

 

Ukázka zobrazení naměřených hodnot jednotky STE2 s připojenými dvěma senzory teploty na cloudu SensDesk.com.

STE2 a zasílání hlášení do emailu

Mimo sledování hodnot z internetu přes cloud SensDesk, je možné si v STE2 i nastavit zasílání alarmových e-mailů. Alarmové e-maily se odesílají jen po překročení naměřené veličiny přednastavených limitů. Pro odesílání e-mailů se v STE2 nastaví Váš libovolný e-mailový účet (podobně, jak je máte například nastavený ve Vaše e-mailovém klientovi Outlook či Thunderbird v PC) a pak se e-maily odesílají na nastavenou adresu hlavní a adresu kopie.

Následně tedy do Vaší či libovolných dalších emailových schránek začnou chodit přehledná e-mailová hlášení, takže v případě kritických situací hned je oznámen stav monitorování.

Prezentační video

Závěr

Monitorovací jednotku STE2 je velmi zajímavé zařízení kvalitně vyrobené a dodávané i s velmi podrobným obrázkovým návodem, podle kterého jednotku dokáže zprovoznit každý, kdo umí pracovat s počítačem a chytrým telefonem. Není to nic složitého.

Mám aktuálně zapůjčenou jedno STE2 na testování, takže v nejbližší době chystám vytvořit bližší praktické informace z testování a ukázkou, jak snadné je zprovoznění, a také, jak je možné STE2 používat i s napájením ze solární power banky. Tedy v dosahu WIFI signálu ji používat jako i zcela úplně bezdrátovou měřící jednotku, například pro měření venku a v terénu.

Odkazy:

Hodnocení článku: