Jste zde

Rozvaděče, svorky či svítidla do výbušného prostředí

Elektrických zařízení a produktů do prostor s nebezpečím výbuchu není na trhu mnoho. Často se tyto zařízení musí vyrábět na míru, aby plně vyhovovali podmínkám, do kterých budou nasazeny. Generi,s.r.o. se této problematice věnuje již 30 let a své zkušenosti převedla do kvalitních a léty odzkoušených zařízení.

Generi,s.r.o. je český výrobce elektrických zařízení do prostor s nebezpečím výbuchu (Ex) a do průmyslu. Společnost byla založena v roce 1993 a v současné době má do 50 stálých zaměstnanců. Výrobky firmy GENERI, s.r.o. jsou dodávány dle katalogu, nebo jsou vyráběny podle individuálních potřeb zákazníka tak, aby se dosáhlo co nejvhodnějšího technického řešení. Firma je certifikována dle systému jakosti ISO 9001:2001 a systémů jiných zemí.

Závěry s vnitřním přetlakem do prostředí s nebezpečím výbuchu

Principem této ochrany je zabránění vniknutí výbušné atmosféry dovnitř závěru a to pomocí ochranného nehořlavého plynu uvnitř závěru udržovaného n tlaku vyšším, než je tlak okolní výbušné atmosféry.

  • Přetlakové závěry nabízí optimální řešení pro mnoho aplikací v prostředí s nebezpečím výbuchu v zónách 1, 2 a 21, 22 - zejména tam, kde s ohledem na rozměry, vnitřní vybavení či provozní podmínky nelze použít typizované závěry v zajištěném provedení (Ex e) nebo pevný závěr (Ex d).
  • Použití běžných průmyslových přístrojů uvnitř závěru umožňuje oproti jiným typům ochran rychlejší a cenově přijatelnější návrh systému, montáž a uvedení do provozu a větší flexibilitu návrhu.
  • Umožňují snadný přístup k vestavěným přístrojům a tím jejich údržbu.
  • Kontinuální průtok čistého vzduchu zbaveného vlhkosti přispívá k lepšímu odvodu tepla a vlhkosti zevnitř závěru a tím i k vyšší spolehlivosti a životnosti.
  • V případě potřeby lze s výhodou použít certifikovaný systém aktivního chlazení či klimatizace.
  • V porovnání s pevným závěrem (Ex d) jsou přetlakové závěry obecně cenově výhodnějším řešením v případě požadavku na větší rozměry závěrů a vykazují také výrazně menší hmotnost.

Univerzální blok kontaktů XBK-GES/16/..

Kontaktní blok XBK-GES/16/.. slouží ke spínaní a řízení přístrojů nízkého napětí ve skříních s typem ochrany proti výbuchu „e", které jsou instalovány v prostorách, kde může atmosféra obsahovat významnou složku hořlavých plynů a par. Jsou určeny pro ovládací prvky série XMBXPB a XSV a dalších jako alternativa či náhrada za ZBWE-101, ZBWE-102, ZBWE-1111, ZBWE-1121, ZBE-101, ZBE-102 (Schneider Electric). Provedení nevýbušnosti II 2G Ex db eb IIC Gb. Kontaktní bloky jsou v základní řadě děleny na spínací (NO) a rozpínací (NC) a s možností upevnění třemi způsoby:

  • umístění do víka krytu
  • na základní desku resp. TS-35
  • na libovolnou boční stěnu.

X.SA.Ovládací a signalizační skříně

Nevýbušné ovládací a signalizační skříně X.SA. v zajištěném provedení slouží k ručnímu spínání nebo přepínání světelných ovládacích střídavých i stejnosměrných obvodů, signalizaci provozních stavů a měření elektrických veličin v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par, prachů a výbušnin – chemický průmysl, lakovny, plynárenství, zbrojovky, atd.

Vyrábí se v několika standardních variantách (převážně polyesterové skříně) rozdělených do několika kategorií dle jejich funkce:

X.FV.Přepěťové ochrany

Přepěťové ochrany slouží pro ochranu datových a měřících linek, komunikačních rozhraní, čidel, snímačů a dalších elektronických zařízení před pulzním přepětím. Nevýbušné přepěťové ochrany X.FV./3GD jsou navrženy pro běžné aplikace v prostorách s nebezpečím výbuchu (zóna 2 a 22). Ochrany typu X.FV./JB/3GD jsou určeny výhradně pro začlenění do jiskrově bezpečných obvodů (zóna 2 a 22). Používají se zejména v rozsáhlých provozech a nechráněných (venkovních) zařízeních, např. skladovací nádrže hořlavých kapalin, čistírny odpadních vod a destilační kolony v petrochemických závodech.

Více informací naleznete na https://www.generi.cz

Generi představí svá řešení také na veletrhu Amper 2023.
29. mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení se koná v Brně 21.-23.3.2023. 
www.amper.cz

Hodnocení článku: