Jste zde

Detektory kovů Vistus pro automatickou kontrolu zboží

Průmyslové detektory kovů chrání spotřebitele před újmou na zdraví způsobenou kovovými částmi, finální produkt před znečištěním kovem a zpracovatelské stroje před poškozením. Automatická zařízení Sartorius řady Vistus poskytují to nejlepší, co je aktuálně k dispozici v oblasti průmyslové kontroly přítomnosti kovových částic v produktech.

Základní popis zařízení

Mikroprocesory řízené detektory kovů řady VISTUS německé společnosti Sartorius byly speciálně vyvinuty tak, aby bylo možné dosáhnout optimální citlivosti detekce za jakýchkoliv podmínek použití, a tím umožnit zjištění i těch nejmenších cizích kovových těles v produktech. Digitální filtrační algoritmy zajišťují optimální potlačení rušení způsobené okolními stroji nebo samotným kontrolovaným produktem.

Vícekanálová technika umožňuje paralelně využívat maximální citlivosti detekce železa a ušlechtilé oceli či barevných kovů. Dále detektor kovů představuje významnou složku při zpracování provozních dat. Pokud je napojen na osobní počítač doplněný vyhodnocovacím softwarem společnosti Sartorius, je připojena tiskárna (s volitelným rozhraním), nebo je detektor kovů doplněn o USB rozhraní pro nahrávání dat na USB Flash disk, stane se detektor kovů z hlediska ručení za produkt nepostradatelným pomocníkem, který zajišťuje dokonalou dokumentaci těch nejdůležitějších informací týkajících se stavu produktu.

Multifrekvenční technologie

Pomocí multifrekvenční technologie lze detektor kovů nastavit na různé pracovní frekvence. Tím lze až přímo v provozní lince zákazníka optimalizovat  přizpůsobením pracovní frekvence rozdílně vodivým produktům a maximalizovat  tak detekční citlivosti, zvláště u ušlechtilých ocelí.

Detekční cívky

Detekční cívky zařízení řady VISTUS jsou optimalizovány na dosažení co nejmenšího parametru „bezkovová zóna“, čímž významně snižují plochu pro vestavbu detektorů kovů do stísněných prostor nebo stávajících výrobních linek. Účinná kompenzace vyzařování elektromagnetického pole do okolí  významně snižuje vliv okolních rušení a zároveň méně ovlivňuje funkci dalších okolních citlivých měřících zařízení a přístrojů.

Vyhodnocovací elektronika a dotykový terminál

Vyhodnocovací elektronika je tvořena soustavou několika výkonných řídících a vyhodnocovacích integrovaných procesorů provádějící jak vyhodnocení signálu detekční cívky a určení přítomnosti kovu, tak i účinnou kompenzaci proti vzájemnému vlivu elektromagnetického pole detektoru a okolních zařízení.

Při vyhodnocení přítomnosti kovu pak řídící obvody aktivují výstupní vývody / relé, které lze využít pro libovolné řídící procesy, jako je např. zastavení dopravního pásu, ovládání značkovacích nebo vyřazovacích zařízení atd.

Ovládací terminál opatřený dobře čitelnou dotykovou obrazovkou zobrazuje nejen stav a počet zachycených kovových částic, ale i aktuální úroveň signálu a kompletní statistiku v textovém i grafické formátu, která dává okamžitě jasný přehled o stavu produkce. Též se z jeho pomocí provádí nastavení citlivosti zachycení kovu, odstínění vlivu případných negativních jevů čistého produktu a nastavení funkcí řídících a indikačních vstupů / výstupů (např. vstup pro připojení optického snímače produktu na páse nebo snímače rychlosti dopravníku, výstup signalizace zachycení kovu, informační výstup správné funkce detektoru). Případně dále i pro nastavení parametrů datové sériové komunikace typu RS-232 nebo ethernet (TCP/IP). 

Ovládací jazyk displeje může být nastaven v němčině, angličtině, francouzštině nebo volitelném národním jazyce, včetně češtiny.

 

Vlastnosti a výkonnostní limity

Níže uvedené charakteristiky a omezení se vztahují na všechny konstrukční řady Vistus:

 • Funkce: Detekce kovových částic v baleném produktu pomocí měření změny elekromagnetického pole.
 • Multifrekvenční provedení: volba provozní frekvence elektromagnetického pole v rozsahu 60 až 1000 kHz.
 • Kompenzovaná detekční cívka s omezeným vyřazování elmag. pole do okolí = krátká tzv. bezkovová zóna.
 • Detekční citlivost: železná kulička od vel. 0,6 mm, nerezová količka od 1,0 mm.
 • Podporovaná rychlost pohybu produktu:  2 cm / s ... 20 m / s.
 • Paměť pro nastavení až na 200 různých produktů.
 • Možnost připojení až 4 detekčních cívek na jeden ovládací terminál.
 • Ovládací HMI rozhraní: 5,7 " dotykový barevný LCD displej.
 • Možnost identifikace obsluhy zadáním kódu nebo otiskem prstu.
 • Indikační výstupy: 4 reléové výstupy (3 relé mají programově přiřaditelné funkce, 1 relé funkce indikace chyb).
 • Komunikační rozhraní: USB 2.0, TCP/IP, RS232, RS422, CANbus nebo Profibus.
 • Napájecí napětí: 90 V ... 260 VAC / 47 Hz ... 63 Hz.
 • Příkon: cca 100 VA.
 • Teploty kontrolovaného produktu:   -30 ° C ... +55 ° C.
 • Okolní provozní teplota: -10 ° C ... +55 ° C.
 • Provedení skříně:  nerezová ocel AISI 304.
 • Stupeň krytí:  IP65 (volitelně: IP69k).
 • Rozměry a hmotnost: dle požadované velikosti průchodu, provedení a konfigurace zařízení.
 • Na přání i provedení do výbušného prostředí ATEX 22.

 

Blokové schéma detektorů kovů Vistus:

Možná provedení a konfigurace:

Závěr

Poskytování cenových nabídek, dodání zboží a kompletní servis zařízení detektorů kovů Sartorius zajišťuje pro ČR a Slovensko společnost Albertina Trading s.r.o. (http://www.albertina-trading.cz). Ceny detektorů kovů Vistus se liší na základě zvolené velikosti průchodu (v závislosti na rozměrech největšího kontrolovaného předmětu) a požadované výbavě. Typicky však se základní cena pohybuje v částkách okolo 8 000,- EUR bez DPH (detektor kovů bez dopravníku).

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon bro-vistus-e.pdf1.38 MB
PDF icon detektorkovuvistuscz.pdf678.62 KB
Hodnocení článku: