Jste zde

Převodníky RS232 a průmyslové váhy

I když je RS232 již pár let na ústupu, v některých produktech se stále používá. Vzniká tak otázka, jak tato zařízení smysluplně propojit s moderní IT infrastrukturou.

Využití RS-232 předpokládalo, že zařízení bude mít ve své blízkosti počítač, který zajistí zpracování dat. Toto řešení je ale z funkčních i cenových důvodů přežité. I když existuje řada variant mini PC nebo PLC, jejich aplikace není levná, ani jednoduchá, ale hlavně vhodná pro dlouhodobý bezúdržbový provoz. 
Poslední podmínka platí i pro váhy. Přesné váhy jsou nutností ve všech skladech s drobným materiálem, a to minimálně při inventuře. Kvalitní a přesné váhy jsou potřeba při míchání barev v autoopravárenském průmyslu, stejně jako při odvažování surovin v pekárně. Samostatnou kapitolou jsou váhy pro vážení vlaků (kolejové), kamionů (automobilové), nebo váhy na zbytky materiálů v silech, plošinové váhy atd…

Všechny tyto váhy mají  vyhodnovací jednotku, kterou lze doplnit o sériový port RS -232, pokud není přímo z výroby vestavěn, a naměřená data využít v evidenci, pokladnách nebo informačních systémech.

Průmyslové prostředí snižuje spolehlivost RS-232 a tak je propojení častým zdrojem poruch. Selhání přenosu vyžaduje opakované vážení a přináší riziko poškození materiálu vlivem nesprávného poměru surovin nebo zdržení a nutné restartování systémů. Častým zdrojem poruch u RS-232 je také přepětí, které způsobuje nevratné poškození sériového portu bez možnosti další komunikace. Tomu předcházejí přídavné optoelektronické nebo elektronické oddělovače, které jsou ale dalším zdrojem poruch.
K nevýhodám sériové linky RS-232 patří i to, že dnes toto rozhraní není u téměř žádného počítače. A tak stejně nezbývá, než do řetězce přidat další převodník na USB nebo průmyslové RS-485.

Jednoduchou cestu, jak výstup RS-232 u vah využít, nabízí převodníky RS-232/LAN. Převodníky přináší několik výhod:

 • Zkrácení sériové linky na minimum snižuje riziko rušení a chyb
 • převodníky integrují váhu jako každý jiný počítač v síti
 • data z váhy jsou dostupné kdekoli
 • řada převodníků integruje buffer s kapacitou stovek tisíc vážení, což může v řadě aplikací poskytnout cennou zálohu dat

HW Server nabízí několik typů průmyslových převodníků:

Převodníky od české společnosti HW Group. Jedná se špičku na trhu a to nejenom českém. Jednotky PortBox 2 a PortStore5 nabízejí plný sériový port, jednoduchou instalaci, robustní zpracování a extrémní spolehlivost

           

Aplikační příklad záznamu dat z vah v maloobchodě s jednotkou HWg PortStore5.

Převodníky od korejské firmy Sollae, která vyrábí jednotky ve vynikajícím poměru cena/výkon. Produkty firmy Sollae jsou v řadě variant, od jednoportových po čtyřportové jednotky. Připraveny na přímou montáž do stroje, nebo v miniaturním provedení pro uložení u zařízení. Taktéž je možné pořídit pouze samostatné moduly s výstupy.

    

Příklady vah

Výrobci a typy vah, které mají rs232 výstup a je možno k nim použít převodníky RS 232/LAN:

 • Průmyslová váha G&G TC6K | 6kg x 0.1g  výrobce G&G
 • Kompaktní plošinové počítací váhy řady Professional 91 – výrobce SOEHNLE
 • Počítací váhy ADC – výrobce Snowrex
 • Vysoce přesné kompaktní váhy VIBRA CJ (OIML Třída II) s krytím IP 65, odolné proti vodě, prachu a nečistotám -výrobce Vibra
 • Váha laboratorní sušící  MA 50/1.R – výrobce Radwag
 • Vážicí paletový vozík PV4T-L-L600/T – výrobce Zeman
 • Lékařská váha CAS PB 200kg pro vážení osob – výrobce CAS

Uvedená řešení nabízí HW server jako distributor výrobců HW group a Sollae. Máte zájem o toto řešení? Kontaktujte našeho specialistu, který se Vám bude rád věnovat - p. Petr Burda (burda@hw.cz ), +420 607 090 474.

http://obchod.hw.cz/eshop/portbox2-plny-seriovy-port-rs-232-485-na-ethernet/
http://obchod.hw.cz/eshop/portstore5-plny-seriovy-port-rs-232-na-ethernet-s-logovanim/
http://obchod.hw.cz/eshop/produkty/kategorie/prevodniky-linek

Hodnocení článku: