Jste zde

Používáte kabelové vývodky?

Plastová nebo kovová, s metrickým nebo PG závitem, rozsah pracovních teplot, IP krytí, EMC stínění, odlehčení v tahu, ochrana před zlomením kabelu… to jsou jedny z nejčastějších otázek, které si musíte zodpovědět při výběru vývodky.

 Hledáte kvalitní kabelovou vývodku a rozhodujete se, kterou použít? Poradíme Vám...            

Jak to již v naší branži bývá, jsou aplikace, kde postačí "běžná standardní" vývodka a jsou aplikace, kde záleží téměř na každém parametru (např. do výbušného prostředí). Vývodka má v zásadě 2 hlavní funkce: utěsnit přechod kabelu přes stěnu zařízení a mechanicky uchytit kabel tak, aby se nemohl ve vývodce posouvat nebo kroutit. Doplňkovým, ale často důležitým požadavkem také je, aby byl vyvíjen minimální tlak na kabel a případně i ochrana před porušením kabelu při častém mechanickém namáhání. Všechny běžné plastové i kovové kabelové vývodky jsou řešeny tak, že jejich tělo má vnější závit na straně, montující se do panelu zařízení. Tento závit je buď metrický (M12, M16…) nebo tzv. PG (PG9, PG11…) podle starší německé normy DIN 46320 (ukončena k 31.12.1999). Vývodky PG byly a stále jsou velmi rozšířeny, ovšem do nových aplikací se doporučuje používat již jen vývodky s metrickým závitem. Vývodky s metrickým závitem jsou nejperspektivnější a také nabídka v tomto segmentu je bohatá, zatímco nabídka v segmentu PG vývodek se postupně snižuje. Hlavní rozdíl mezi závitem PG a M je v standardizovaných rozměrech závitů a ve stoupání (výšce) závitu. Rozdílná velikost závitů PG a M se odráží v rozdílných průměrech kabelů, které tyto vývodky dokáží pokrýt. Názorně to dokumentuje jak přiložená tabulka na obrázku, tak dokument Lapp T23 – kabelové vývodky, pojednávající o náhradě PG/metrické.

Plusem metrických vývodek je, že v nejčastěji používaných velikostech M12 až M32 pokrývají širší rozsah průměrů kabelů než vývodky PG - v tom smyslu, že např. vývodka M25 nahradí PG13,5 v horním rozsahu, PG16 v celém rozsahu a PG21 v téměř celém rozsahu.

Malým mínusem metrických vývodek je, že např. nejmenší standardní metrická vývodka - M12 je určena pro kabely od 3,5mm, zatímco nejmenší PG7 dokáže uchytit i kabel s min. průměrem 2,5mm. Nicméně i zde existuje řešení - tzv. redukované průchodky, tj např. SKINTOP STR-M které mají silnější těsnění a dokáží tedy uchytit i podstatně tenčí kabely (např. M12 pro kabely 1-5mm).

Pokud denně nepracujete s katalogy výrobců v tomto segmentu, možná jste si doposud mysleli, že na jeden každý kabel musíte použít samostatnou vývodku… Není tomu tak :). Existují i standardní vývodky, které mají těsnění s několika otvory (popř. jsou dostupná jen samotná těsnění), což je velmi výhodné řešení šetřící místo na panelu zařízení, vhodné zejména pro slabší kabely.

Běžné univerzální vývodky, které najdete i v naší skladové nabídce, jsou dodávány s maticí - výhodné hlavně při montáži na tenké panely, do kterých nelze vyřezat závity. Mnohé vývodky se však standardně dodávají bez upevňovací matice, protože se počítá s tím, že se jen zašroubují do panelu. V každém případě však lze samostatně dokoupit plastové i kovové matice. Kovové matice jsou dokonce dostupné i s řezacími hranami pro dokonalý elektrický kontakt v kovových skříních ošetřených nátěrem apod.

Podobně jako všude, kde se používají šrouby a matice, bychom měli alespoň "zhruba" dodržet doporučené utahovací momenty, které jsou popsány v dokumentu Lapp T21.

Samostatnou kapitolou jsou vývodky "EMC" a vývodky do výbušného prostředí, u kterých obvykle požadujeme možnost snadno dosáhnout dokonalé spojení kovového stínění (opletení) kabelu s vývodkou a následně se samotným panelem zařízení.

Kromě standardních vývodek Vám na požádání můžeme dodat i jakékoliv vývodky z nabídky Lapp Kabel – zejména z produktové řady SKINTOP a SKINDICHT.

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: