Jste zde

Sledování procesních hodnot z PLC na síti

Pro přehlednou vizualizaci jakýchkoliv procesních dat na internetu dnes společnost Panasonic Electric Works nabízí nejen potřebný hardware, ale zároveň i software.

Jako hardware slouží FP Web Server s rozšiřujícím modulem, softwarové nástroje pro vytvoření aplikace FP Web-Designer a FP Web-Configurator.


 

Díky této multifunkční jednotce FP Web Server je možné po síti ethernet (internet, intranet) přistupovat k PLC Panasonic s možností obousměrné výměny informací, zasílat data e-mailem nebo po FTP a v neposlední řadě zobrazovat data na webových stránkách. Systém umožní editovat data přes HTML zadávací pole, nebo prostřednictvím Java Apletů, přístup pro programování a vizualizaci přes TCP nebo UDP. Synchronizace času je umožněna přes síťový server.

 

Některé technické parametry:

- napájení 24V DC (10.8 - 26.4V DC) , cca 65mA.
- komunikace RS232C pro spojení s PLC.
- RS232C modemové připojení.
- 100Base-TX / 10Base-T Ethernet.
- uložení dat Flash ROM.  


 

Pro snadné vytvoření webových stránek pro FP Web Server Panasonic nabízí intuitivní nástroj FP Web Designer. Pro optimální nastavení není nutná jakákoliv znalost programování HTML, PHP, JavaScript nebo Java. FP Web Designer nabízí trendové křivky, informace o alarmech, CSV export, rozsáhlé makro knihovny a pohodlný on-line help. Výsledné zpracování, výběr sledovaných hodnot i způsob zobrazení je omezeno pouze osobní kreativitou.


 

Nová rozšiřující jednotka zajistí uchování až 32 GB dat na SDHC a zasílání uložených dat centrálnímu nadřízenému systému. USB zabezpečí rychlé a bezpečné připojení programovatelných automatů. S těmi lze komunikovat také přes sériové rozhranní RS485, které je hlavně určeno, pro připojení jednotek Eco-Power-Metre pro sofistikované měření elektrické energie. Tímto řešením je zajištěno, že veškerá naměřená data jsou stále bezpečně uchována a zasílání dat může být kdykoliv bez rizika ztráty dat přerušeno (výpadek spojení, reset nadřízeného systému apod.).


 

Jeden z příkladů připojení k PLC. Přednostně je FP Web Server určen k připojení PLC Panasonic řady FP (MEWTOCOL protokol).


 

Takhle a nějak podobně to pak může vypadat  v internetovém prohlížeči, kde se zobrazí vizualizační data z připojeného PLC. Celý systém je hodně otevřený a umožní vytvořit velké množství variant uživatelských obrazovek. 

Přistupovat k FP Web Serveru lze standardním PC nebo chytrým telefonem (iPad, iPhone apod.) a tak mohou být procesní data k dispozici kdykoliv a kdekoliv na světě.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Další informace a česká technická podpora: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/843.php

Software a katalogy FP Web Server: http://www.panasonic-electric-works.com/peweu/en/html/fp_webserver_2.php

 

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na: http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: