Jste zde

Novinka - programovatelný HMI displej Crouzet MTP05

Nedávno jste se mohli v rozsáhlém testu seznámit s programovatelným HMI displejem FATEK i včetně ukázek jeho programování. V roce 2009 se pak podobných displejů vyrojilo jako hub po dešti, a prakticky každý výrobce PLC, který chce na trhu prorazit, je již musí nabízet. Proto podobný dotykový programovatelný HMI displej začne během tohoto měsíce prodávat i společnost Crouzet pod označením MTP05.

Společnost Crouzet Automatismes je již docela známý francouzský výrobce spolehlivých a přesto docela levných různých komponent pro automatizační techniku. Na stránkách serveru jste se s jejími výrobky již mohli například setkat v podobě PLC Millenium3 (např. článek PLC Crouzet Millenium 3 dospělo a umí toho více) nebo počítadla CP02 (např. článek TEST - Miniaturní levný čítač/chronometr Crouzet CP2).

Nově je tedy v nabídce i programovatelný dotykový grafický 3,5" LCD displej s označením MTP05, který lze podobně jako u jiných podobných HMI obrazovek využívat jak samostatně, tak ve spojení s PLC Millenium3. Zda jej bude možné použít i k PLC jiných výrobců, jak to u konkurence také bývá možné, se mi zatím nepovedlo zjistit. Displej s úhlopříčkou cca 8,9 cm (tj. 3,5 palce) poskytuje rozlišení 320 x 240 pixelů, což je podobné jako u konkurence. Rozdíl od FATEKu, kde je displej barevný, je MTP05 jen monochromatický. Tzn. že libovolný obrázek, text a jiná grafika může být jen v podobě černých bodů na červeném, oranžovém nebo zeleném pozadí, tedy displej je provozován s červeným, oranžovým nebo zeleným LED podsvícením, které je však podle informací od výrobce možné programově měnit. V praxi by tedy alespoň mohlo být možné zdůrazňovat důležitost informace změnou podsvícení.

Displej má v základu integrovanou Flash paměť velikosti 2 MB, což podle výrobce umožňuje práci s až 180 různými zobrazeními, tedy obrazovkami, mezi kterými se dá přecházet nebo které se přepínají dle definovaných stavů. Programování (vytváření) zobrazení by se podobně jako u konkurence mělo snadno realizovat vkládáním již předpřipravených grafických symbolů ve speciálním vývojovém a programovacím PC softwaru.

MTP05 pak nabízí práci s alarmy, grafy, historií, seznamy dat a numerických hodnot, které je možné dosazovat do programů Millenia, např. pro kontrolu teplot a časů v peci. Pokud by k ukládání dat nestačila zmíněná vnitřní paměť, je možné je ukládat na SD karty, které lze vkládat do integrovaného SD slotu. Samozřejmostí je záloha všech aktuálních informací (aktuální hodnoty Millenia, systémový čas, historii alarmů apod.) uložené v SRAM paměti pomocí integrované baterie.

Při použití s PLC Millenium se LCD s ním propojí přes jeho programovací port pomocí speciálního kabelu sériové datové RS-232 komunikace a v programu PLC Millenia se komunikace snadno naváže prostřednictvím vložení funkčních bloků SLin a SLout.

Přehled základních parametrů:

  • 3,5" grafický LCD displej
  • Úhlopříčka cca 8,9 cm
  • Nastavitelné červené, oranžové nebo zelené LED podsvícení
  • Ovládání rezistivní dotykovou plochou
  • Programování z PC pomocí RS-232 nebo USB rozhraní
  • RS-232 propojení s PLC Millenium3
  • Vnitřní Flash paměť 2 MB
  • Slot pro SD kartu

 

Závěrem...

Toto jsou první informace o programovatelném HMI displeji Crouzet MTP05, které se mi povedlo zatím sehnat. Ani prodejce v ČR, firma OEM Automatic s.r.o., mi zatím nebyla schopna poskytnout bližší údaje. Ohledně ceny mi byli schopni říct, že se bude pohybovat okolo cca 6 tisíc Kč, což je vzhledem k tomu, že jde jen o monochromatický displej, docela dost. Zde se platí za to, že jde o čistě francouzský výrobek vyráběný ve Francii. Samozřejmě podobné displeje čínské a taiwanské provenience, jsou o nějakou tu tisícovku levnější, nebo za stejnou cenu jsou již barevné, ale zase je zde diskutabilní jejich spolehlivost. Obecně dle 3letých mých zkušeností jsou výrobky Crouzet vždy zpracováním na vysoké kvalitě a zatím jsem nemusel ani jednou vyměňovat nebo nechat reklamovat.

Článek vytvořil a zpracoval: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

  • Další články o průmyslových PC a HMI najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz  
Hodnocení článku: