Optozávory jsou neustále často skloňované téma v oblasti průmyslové automatizaci. Teď se mi dostaly do ruky malinké, no spíše miniaturní kompaktní kvádrové optozávory firmy OMRON, označované jako E3Z-Rxx. To jsou reflexní optozávory s dosahem až 4 m pro klasickou detekci přítomnosti nebo průchodu předmětů. V řadě E3Z lze však nalézt mnoho dalších typů pro různé účely - jednocestná optozávora E3Z-Txx, difúzní optický senzor přiblížení E3Z-Dxx, difúzní senzor s potlačeným pozadím E3Z-LSxx, reflexní optozávory pro detekci průhledných předmětů E3Z-Bxx, vidlicová optozávora E3Z-Gxx. Všechny typy z vizuálního pohledu vypadají podobně, pouze se liší nastavovacími prvky a samozřejmě u jednocestných optozávor jsou oddělený vysílač a přijímač paprsku.
Optozávora OMRON E3Z-R61/R66 nebo R81/R86
OMRON E3Z-R61/R66 nebo R81/86 je reflexní optozávora se zpětným odrazem paprsku od odrazky (Photoelectric Sensor retroreflective model) s velkým dosahem až 4 m. Jde o polarizační typ (s M.S.R. funkcí), tzn. reaguje pouze na změnu polarizace způsobenou odrazem světla od odrazky a je tedy imunní na falešný odraz od lesklé plochy detekovaného předmětu.
Hlavní výhodou jsou pak velmi malé rozměry cca 3 x 2 x 1 cm a také vynikající odolnost, resp. stupeň krytí IP67 nebo až maximální IP69k.
Funkce:
Funkce reflexní optozávory s polarizátorem je obdobný jako u podobných optozávor jiných výrobců. Tzn. optický vysílač (LED) trvale vysílá paprsek, který se v případě, že v cestě nestojí předmět, odrazí od odrazky nalepené na protější straně detekčního prostoru. Odražený paprsek zachytí přijímač (fotodioda) a vnitřní elektronika ho vyhodnotí podle toho, zda se provádí spínání na světlo nebo na tmu.
Na následujícím obrázku je pak graficky znázorněná reakce na přerušení a obnovení paprsku na straně přijímače při nastavení spínání na světlo (Light ON) - horní skupina obrázků nebo na tmu (Dark ON) - spodní skupina obrázků. V případě u reflexních optozávor obvyklejšího spínání na tmu (Dark ON), při přerušení paprsku dojde k zhasnutí oranžové LED (Operation indicator - přechod z ON do OFF), rozepnutí výstupního spínacího tranzistoru (Output transistor - přechod z ON do OFF) a tím se dle výstupu NPN nebo PNP sepne nebo rozepne připojená zátěž - viz dále připojení vývodů.
Vlastnosti:
|
|
Ovládání / Nastavení:
K celé obsluze optozávory slouží dvě "točítka" a dvě indikační LED (oranžová a zelená). Popis je na následujícím obrázku. Spodní otočný přepínač slouží k přepnutí funkce detekce na světlo (L) na tmu (D) - operation selector. Nad ním je potenciometr pro nastavení citlivosti - Sensitivity adjuster. Úplně nahoře jsou vedle sebe dvě LED indikující stav, ve kterém se optozávora nachází - přítomnost napájení a indikaci předmětu.
Blokové zapojení senzoru a připojení vývodů:
Připojení zátěže (Load) nebo relé (Relay) na výstup NPN
Připojení zátěže (Load) nebo relé (Relay) na výstup PNP
Praktické poznatky
Po vybalení optozávory E3Z-R81 člověk překvapí její malinkaté rozměry, i když předtím je s nimi obeznámen z katalogového listu. Jde opravdu o malý kvádřík velikosti asi poloviny běžného balíčku žvýkaček. V mém případě šlo o verzi s třížilovým 2 m kabelem, který působí proti rozměrů optozávory jako dost tuhý. Kvádrové pouzdro je pro připevnění opatřeno dvěma průchozími otvory M3 umístěnými v rozích hned na straně, kde se vyskytuje sklíčko překrývající vysílací LED a přijímač. Zapojení vývodů do systému je jednoduché a nelze na tom nic moc splést.
K uvedené optozávoře jsem měl k dispozici i malinkou samolepící odrazku rozměru E39-RS1, která se vyznačuje rozměry pouze 35 x 10 x 0.6 mm. Při použití k optozávoře na detekci do 2 m s ní nebyl problém, pouze její malé rozměry kladou trošku větší nároky na přesné nastavení vzájemné polohy s optozávorou.
Závěr
V tomto článku jsem chtěl upozornit na zajímavé optozávory OMRON řady E3Z-Rxxx, které se díky miniaturním rozměrům dají nainstalovat i do hodně malých a stísněných prostor dnešních složitých automatizovaných systémů a linek. Cena do 2000 Kč bez DPH také není příliš vysoká. Objednat výrobky firmy OMRON lze buď přímo v české pobočce firmy OMRON nebo u některého z distributorů, mezi ně například patří i firmy B:TECH s.r.o. (dříve Bohemia Technologies s.r.o.) - viz odkazy níže.
Antonín Vojáček
vojacek@ hwg.cz
DOWNLOAD & Odkazy
- Domovská stránka českého prodejce výrobků OMRON, firmy B:TECH s.r.o. - www.btech.cz
- Domovská stránka české pobočky firmy OMRON (česky) - www.omron.cz nebo www.omron-industrial.com/cz_cs/home/
- Domovská stránka centrály firmy OMRON (anglicky) - www.omron.com
- Článek o správné volbě optozávory na stránkách automatizace.HW.cz
- Článek o optických senzorech přiblížení na stránkách automatizace.HW.cz
- Článek o utrazvukových senzorech přiblížení na stránkách automatizace.HW.cz
- Článek o kapacitních senzorech přiblížení na stránkách automatizace.HW.cz
- Článek o indukčních senzorech přiblížení na stránkách automatizace.HW.cz