Jste zde

Na téma optoelektronika aneb volné pdf knihy na internetu

Je nutné stále doplňovat nové informace nebo ty staré stále připomínat. V tomto příspěvku najdete několik popsaných odkazů na volné pdf dokumenty popisující laicky nebo i hodně odborně problematiku optiky a optoelektroniky v podobě, v jaké na ni narážíme v dnešních spotřebičích, systémech a zařízeních každý den. Všechny dokumenty jsou psány česky.

A

ť se již se člověk vzdělává, protože ho to baví a nebo to aktivně potřebuje ve svém zaměstnání nebo hobby, vždy k tomu potřebuje vhodnou literaturu, kde potřebné informace může čerpat. Zdrojem pak mohou být buď koupené knihy, které dnes však dost drahé a navíc zrovna nejsou poruce, když to člověk nejvíce potřebuje, nebo samozřejmě internet, který je dnes k dispozici skoro na každém rohu. A právě zde lze najít ke čtení velmi zajímavé pdf publikace, kde lze najít mnoho užitečných informací. Protože jsem se nedávno zajímal o oblast optoelektroniky a chtěl si doplnit nebo připomenou informace, které jsem již pozapomněl z přednášek na ČVUT, nashromáždily se mi odkazy právě na zajímavé pdf dokumenty z této oblasti. A protože se užitečné věci nerad nechávám pro sebe, zde je vám k dispozici přehled nezajímavější odkazů s krátkým popisem, co v něm najdete.

  • Dokument „Zdroje a detektory v optoelektronice“ od neznámého autora, 2 strany
    – odkaz: http://a4.webzdarma.cz/otazky_pdf/20a%20-%20Zdroje%20a%20detektory%20v%20optoelektronice%20(MR).pdf - velmi stručný popis optoelektronických zdrojů a detektorů ve formě odrážek a výpisu jejich výhod, nevýhod a základních vlastností.

  • Dokument „Optoelektronika“ ze serveru ČVUT, 26 stran – odkaz: http://noel.feld.cvut.cz/vyu/eli/prednasky/ELI13-14.pdf – úak i pro laika srozumitelně popisuje funkci základních elektronických světloemitujících prvků, jako jsou LED diody, laserové diody, LCD a elektroluminiscenční displeje, plasmové displeje, nebo i funkci klasické vakuové obrazovky.

  • Jan Doskočil: „Systém pro optické měření polohy“, bakalářká práce 2007, ČVUT Praha, 37 stran – odkaz: http://dce.felk.cvut.cz/dolezilkova/diplomky/2008/bp_2008_doskocil_jan/bp_2007_Doskocil_Jan.pdf - popisuje výběr vhodných součástek (optického vysílače a detektoru) pro realizaci systému optického senzoru polohy. V úvodu je stručný úvod do parametrů fotodiod, jejich základní charakteristiky a podle, čeho je vybírat. Nechybí tabulka různých párů LED-fotodioda se jejich základními vlastnostmi. Dále je rozebírána je problematiky zesílení a vyhodnocení signálu z PIN fotodiody, včetně návrhu převodníku proudu na napětí s operačními zesilovači. Dále je zde rozebraný návrh celého systému optického měření polohy, včetně jeho mechanické části.

  • Dokument OPTOELEKTRONIKA neznámého autora, 9 stran – odkaz: http://www.outech-havirov.cz/skola/files/knihovna_eltech/ea/optoelektronika.pdf – jde o základní 9stránkový přehled / úvod světa optoelektroniky. Připomenete si zde základní vztahy a fyzikální zákony optiky, základní informace o funkci LED, laseru, optických detektorů (fotorezistor, fotodioda, fototranzistor, jak pracuje optický kabel i klíčové parametry pro přenos optickými vlákny.

  • Doc. Ing. Eduard Hulicius: „Optoelektronika – polovodičové zdroje záření, fyzikální ústav Akademie věd ČR, 18 stran – odkaz: http://www.otevrena-veda.cz/ov/users/Image/default/C1Kurzy/NH2006pdf/7.pdf– velmi podrobně popisuje fyzikální problematiku polovodičových zdrojů záření. Dá se říct, že to co jste nenašli v předchozím přehledovém dokumentu, velmi pravděpodobně se dozvíte zde nebo pak v následujícím dokumentu.

  • Dokument „Kvantová optika a optoelektronika“ neznámého autora, 10 stran – odkaz: http://physics.mff.cuni.cz/vyuka/zfp/txt_305.pdf– podrobně popisuje funkci polovodičového P-N přechodu vystavený optickému záření. Dále stručně popisuje obecné vlastnosti polovodičových zdrojů zážení a detektorů. Velký prostor je pak věnovaný popisu funkce neonového a polovodičovému laseru.

  • Dokument „Optoelektronika“, 1. kapitola skript VUT, fakulty Elektrotechniky a komunikačních technologií, 10 stran – odkaz: http://www.umel.feec.vutbr.cz/oks/cz/pdf/skripta_kap_1.pdf - obecný úvod do optoelektroniky z pohledu historie, definování rozsahu oblasti optoelektroniky a stručný úvod do historie.

  • Dokument „Optoelektronika“, 2. kapitola skript VUT, fakulty Elektrotechniky a komunikačních technologií, 53 stran – odkaz: http://www.umel.feec.vutbr.cz/oks/cz/pdf/skripta_kap_2.pdf - troufám si říct, že jde o úplný a podrobný úvod o oblasti optiky a optoelekroniky, zahrnující popis optického záření, včetně polarizace a efektu koherence, podrobná popis šíření elmag. vln v reálném prostředí, generování světla v laserech a polovodičích a funkce optický krystalů (LC). Vše je popsáno i matematickými vzorci.

  • Dokument „Optoelektronika“, 3. kapitola skript VUT, fakulty Elektrotechniky a komunikačních technologií, 85 stran – odkaz: href="http://www.umel.feec.vutbr.cz/oks/cz/pdf/skripta_kap_3.pdf - 3. kapitola se zaobírá problematickou optické přenosové soustavy, charakteristik a vlastností optických vlnovodů (planárních, páskový, vláknový), optickými zdroji záření pro přenosové soustavy, modulátory, deflektory a optickými přepínači, popisuje funkci a princip různých typů detektorů záření (fotoodpory, fotodiody, fototranzistory, fotonásobiče, tepelné detektory) a na závěr se skripta věňují optickým vazebním prvkům apod.

  • Dokument „Optoelektronika“, 4. kapitola skript VUT, fakulty Elektrotechniky a komunikačních technologií, 56 stran – odkaz: http://www.umel.feec.vutbr.cz/oks/cz/pdf/skripta_kap_4.pdf - tato kapitola pak popisuje problematiku soustav, rozborem optoelektronického přenosového řetězce a detailně se zaobírá vlnovodnými vlastnostmi vláken.
Hodnocení článku: