Jste zde

Novinka - HMI panely Omron NA s programováním i přes Visual Basic

Netypickým designem i možnostmi programování vnášejí panely Omron řady NA poměrně dost novinek do oblasti průmyslových HMI terminálů, kde se často panel jednoho výrobce podobá panelu druhého výrobce jako vejce vejci.

Hardware panelů Omron NA

Na první pohled vypadají programovatelné HMI panely Omron řady NA velmi zajímavě, ba i lákavě. Jejich "vizáž" je opravdu zajímavá, a mě osobně v základních rysech v něčem trošku připomínají zařízení společnosti Apple. 

Z pohledu vyráběných velikosti jsou panely NA vybaveny širokoúhlými obrazovkami o úhlopříčce 7, 9, 12 a 15 palců v černé nebo stříbrné barvě a s obrazovým rozlišením 1 280 × 800 pixelů pro 12" a 15" / 800×480 pixelů pro 7". Širokoúhlé provedení také doposud není u průmyslových HMI zcela běžné, protože zatím obecně převažovalo provedení stran 4:3.

Dotykové ovládací plochy obrazovek pak je tradičně rezistivního typu. I když je tato technologie využívaná již poměrně mnoho let, vykazuje v oblasti průmyslu vysokou spolehlivost a umožňuje i bezproblémové ovládání při použití rukavic. Navíc jsou u všech panelů řady NA k dispozici tři programovatelná funkční tlačítka.

Přehled výbavy HMI panelů Omron řady NA.

Připojovací a komunikační rozhraní (konektivita)

Připojitelnost zajišťují dva porty Ethernet, dva porty USB Host a jeden USB Slave a doplňuje je jedno sériové připojení RS-232. Port USB Host slouží hlavně pro možnost připojení paměťovému USB zařízení, myši, klávesnice apod. Ethernetové porty mimo komunikaci s jinými zařízeními (PLC, PC apod.), slouží i současně k napojení na systém Sysmac Studio pro nahrání softwaru, ladění i testování. K tomuto účelu však lze též využít USB Slave portu.

Zadaná data, informace, databáze, protokoly a datové sady pak lze ukládat na standardní SD karty prostřednictvím integrovaného slotu.  

Připojovací a komunikační možnosti HMI panelů Omron řady NA.

Možnosti zobrazení

Integrovaný operační systém (firmware) v HMI panelu NA podporuje, proti dřívějším obecným zvyklostem, lepší prezentaci informací a dat či snadnější a intuitivní řízení stroje prostřednictvím možnosti otevírat a zobrazovat PDF dokumenty a plynule přehrávat videa.

Lze tak snadně na HMI panelu vytvářet pro cílové uživatele strojů a zařízení různé praktické HELP návody, které může tak nemusí vytvářet sám programátor aplikace, ale připraví například kolegové na PC, kteří o programování panelů nic netuší. Dobrou čitelnost pak umožňuje již zmíněné dostatečné rozlišení 800 x 480 pixel nebo 1280 x 800 pixelů s podáním více než 16 milionů barev u všech modelů.

Programování HMI Omron NA

Panely Omron NA se programují pomocí komplexního vývojového systému Sysmac Studio, který zahrnuje všechny oblasti automatizace, včetně logiky, pohybu, kamerového systému a bezpečnosti. To znamená, že HMI panely lze programovat spolu s jinými automatizačními systémy, což urychluje vývoj a snižuje složitost programování. Prakticky to například přináší při použití celé sady komponent od Omronu možnost programování celého stroje v jednom projektu, pracovat známým způsobem na všech zařízeních a používat jednotnou databázi proměnných (tagů) snadno sdílenou například s PLC řady NJ pomocí technologie „Intelli sense“. Pro zajištění stále více vyžadované kvalitní ochrany know-how pak Sysmac Studio podporuje konfiguraci jednotlivých uživatelů s více úrovňovým přístupem. Projekt v Sysmac Studiu i v samotném HMI panelu lze chránit heslem, stejně jako přenos dat (zamezení přepsání nebo zcizení).

Integrované současné testování simulací pohybu, logiky a vizualizace chování HMI panelu například ve spojení s PLC NJ a kamerovým systémem společně v PC umožňuje případně i odzkoušení chování systému i bez pořízením jediného kousku hardwaru.

Velmi zajímavá věc pro programování složitějších aplikací je možnost paní skriptů v jazyce Visual Basic pomocí VB.net a také podpora vývoje programů pomocí nástrojů IAG (Intelligent Application Gadgets). Ty pracují způsobem podobným systému funkčních bloků, které však uživatelé mohou také vyvíjet jako další nástroje IAG tak, aby splňovaly jejich vlastní konkrétní požadavky. Pomocí kódu VB.Net tak lze způsob provozu programovatelného panelu upravit na míru. Tyto nástroje tak mohou významně zjednodušit a zrychlit proces vývoje pomocí strukturování projektu a lepšího opětovného použití. Je možné vytvářet vlastní soubory dat od jednoduché grafiky až po složité objekty a sdílet je mezi projekty jako funkční blok.

Například se pomocí standardních ovládacích prvků nebo grafiky ze souboru dat součástí stroje vytvoří vlastní nástroj IAG a přidají vlastnosti rozhraní a metody, které uvedou objekt do života při opětovném použití. Pak se podobně jako u grafických objektů lze do IAG vložit programový skript pomocí systému VB.net. Programový skript může rozšířit možnosti nástroje IAG, např. může poskytovat speciální typ komunikace zařízení. Následně po vytvoření a otestování nástroje IAG (pomocí simulace) jej lze i zveřejnit a soubor dat distribuovat, aby bylo možné jej opakovaně použít. Společnost Omron postupně vydává další soubory dat nástrojů IAG a rozšiřuje tak funkčnost řady NA.

Přehled technických parametrů HMI panelů Omron NA:

Závěr

Zařízení Omron NA představují i definují trošku jiný směr v oblasti průmyslových panelů. Design je jistě zajímavý a výrazný a netypická je i možnost vytváření skriptů na základě jazyka Visual Basic. Otázkou je, zda teto řešení je přesně to, co hledají zákazníci. To ukáže až čas...

Rozhodně dobrý krok vpřed je však zvýšená podpora přehrávání videí a hlavně možnost otevírat PDF soubory. Možnost na HMI panelu mít uložený například ovládací manuál ke stroji, který jinak většina uživatelů po dodání stroje hned obvykle ztratí, je věc výborná a předpokládám, že v budoucnu ji budou podporovat všechny průmyslové HMI panely, podobně jako dnes zobrazování fotografií.

Na druhou stranu žádné velké novinky se nedějí v oblasti konektivity panelů, které jsou dnes prakticky standardem u většina lepších modelů známějších výrobců. Dobrá je přítomnost hned dvojice ethernetových portů.

Odkazy:

Hodnocení článku: