Jste zde

ETS Inside - instalace KNX zařízení jednoduše

Každé KNX zařízení je zapotřebí v instalaci nakonfigurovat pomocí parametrů, přiřadit unikátní individuální adresu, aby zařízení bylo jasně identifikováno v síti a propojit komunikační objekty jednotlivých zařízení pomocí skupinových adres mezi sebou. K tomu slouží ETS software.

Internet věcí si našel cestu k téměř všem oblastem života. Výjimkou není automatizace budov. Globální hráči sází na bezdrátové řešení a na open source komunikaci. Nicméně tato cesta je sice elegantní, ale může nám přinést nemalé problémy. Vzájemná komunikace jednotlivých zařízení nemusí být kompatibilní. Tento problém u KNX zařízeních odpadá, jelikož všechna KNX zařízení musí projít certifikačním řízením. Problém byl v instalaci, kdy člověk potřeboval drahý ETS software pro konfiguraci a nahrávání. ETS organizace nezaspala dobu a přišla na trh s jednoduchým software ETS Inside, který umožňuje jednoduché nastavování parametrů v mobilním telefonu či tabletu.

Každé KNX zařízení je zapotřebí v instalaci nakonfigurovat pomocí parametrů, přiřadit unikátní individuální adresu, aby zařízení bylo jasně identifikováno v síti a propojit komunikační objekty jednotlivých zařízení pomocí skupinových adres mezi sebou. K tomu slouží ETS software, který navíc obsahuje i nástroje pro diagnostiku včetně monitoringu sítě. Díky tomu lze sledovat každý telegram na síti a tím rychle odhalit špatnou konfiguraci či nastavení skupinových adres. 

ETS software má tři základní verze:

 • ETS5 Demo: Bezplatná testovací verze pro velmi malé zkušební projekty. Maximálně 5 zařízení. Cena zdarma
 • ETS5 Lite: Projekty malé až střední velikosti. Maximálně 20 zařízení. Cena 200EUR
 • ETS5 Professional: Všechny velikosti projektů; všechny funkce. Cena 1000EUR

 

Používání ETS software není jednoduché. Existuje mnoho webinářů a školení od základů KNX instalace až po profesionální použití. Pro domácí instalaci nemusí stačit lite licence pro 20 zařízení a pořizovací cena je vysoká. V České republice není mnoho domů s inteligentní KNX instalací, nicméně v domě nemusí být realizována celá instalace v KNX, ale pouze část (například vytápění a ovládání žaluzií nebo jen světelný komfort). Pro běžné elektrikáře je těžké si pořizovat drahý software kvůli realizaci několika KNX instalací.  Pro tyto situace asociace KNX představila novou verzi software a nazvala ji ETS Inside.

ETS Inside

Jedním ze základních principů ETS Inside je oddělení uživatelského rozhraní od dat ETS. To umožňuje editaci projektu na všech běžných operačních systémech. Vlastní KNX základní software je nainstalován v přístroji ETS Inside, který je součástí instalace. Tento hardware obsahuje také projekt KNX a slouží jako webový server pro oddělené uživatelské rozhraní. Díky této nové koncepci, na rozdíl od na Windows založeném ETS Professional, lze projekty upravovat na tabletech a chytrých telefonech s různými operačními systémy, jako je iOS, Android nebo Windows. Rozsah ETS Inside provozní funkčnosti propojuje dokonale jeho různá použití. Je možné navrhovat a uvádět do provozu malé a střední projekty. To odpovídá průměrným aplikacím KNX v obytných, komerčních a veřejných budovách. Jsou podporována všechna média (TP, IP, RF i PL). Projekty vytvořené v ETS Inside lze kdykoliv synchronizovat s ETS Professional. Obsahuje to např. rozšíření instalace KNX o přidávané přístroje, topologii s dalšími liniemi, nebo použití přístrojů vyžadujících velmi rozsáhlou parametrizaci. ETS Inside nepodporuje zařízení, které vyžadují ke své konfiguraci speciální plug-in.

Je také možné, aby systémový integrátor navrhnul projekt s ETS Professional a synchronizoval jej později s přístrojem ETS Inside. Projekt je poté udržován elektrikářem odpovědným zákazníkovi. ETS Inside má další eso v rukávu: koncoví zákazníci mohou požádat svého elektrikáře o odblokování některých parametrů, aby podle své potřeby mohli sami uskutečňovat drobné změny. Takto uživatel může upravovat podle svých představ hodnoty stmívání, časové programy, světelné scény apod., aniž by musel volat odborníka.


Bezpečnost


ETS Inside nabízí trojí ochranu:
 • Před změnami v projektu je nutné zadat přihlašovací údaje. Tím se zabrání neoprávněnému přístupu k přístroji ETS Inside.
 • Pro zajištění záruky výrobků, elektroinstalatér a zákazník se musí vzájemně dohodnout, které parametry budou odblokovány. To bude obvykle u parametrů nemajících žádný vliv na funkce související s bezpečností.
 • ETS Inside podporuje nový systém KNX Secure, takže instalace KNX je téměř nezranitelná.

 

          
Ukázka aplikace ETS Inside

 

Pro instalatéry:

 • Snadnější vstup na trh - Instalatéři mohou ihned spustit nahrávání svých ETS projektů bez náročného školení. To umožňuje mnohem rychlejší   vstup na trh, především novým KNX instalatérům.
 • Menší počáteční úsilí - ETS Inside je k dispozici za zlomek nákladů potřebných na licenci plné ETS Professional, dovoluje KNX instalatérům   začít používat KNX bez vysokých investic.
 • Využití běžných KNX přístrojů - Všechny certifikované KNX přístroje lze konfigurovat s ETS Inside, což obsahuje více než 7000 dostupných   KNX certifikovaných výrobků.Kromě zařízení s Pluginy
 • Výměna dat s ETS Professional - Projekty ETS Inside lze plně synchronizovat s ETS Professional, což dovoluje další konfigurace v širokém   rozsahu platforem. To také umožňuje realizovat složitější projekty s ETS Professional, zatímco budou konfigurovány v ETS Inside.

 

Pro uživatele:

 • Vzdálený přístup k instalaci - Uživatel může mít přístup ke snadnému ovládání a konfiguraci projektu z libovolného místa na světě přes            KNXnetIP. Přístup k instalaci umožňuje uživateli získávat podrobnější informace o stavu každého přístroje a na dálku jej změnit.
 • ETS Inside pro každé zařízení - pro váš tablet / počítač s iOS, Windows nebo Android - ETS Inside (klient) je k dispozici ve všech běžných       obchodech s aplikacemi, jako je Google Play Store, Apple App Store a Windows Store. Aplikace je k dispozici ke stažení zdarma.
 • Individuální nastavování parametrů - Jsou potřebné některé malé úpravy v instalaci? Díky ETS Inside může uživatel uskutečňovat určité            změny v instalaci. Tato povolená funkcionalita umožňuje uživateli nezávisle, ihned a správně reagovat na změny.
 • Ukládání KNX projektu uvnitř bytu / budovy - Jakmile byl projekt ETS Inside integrován do instalace zůstává její součástí. Nepraktická obnovování projektu, rekonfigurace, nebo ztracené soubory projektů KNX jsou minulostí – ETS Inside znamená, že váš projekt zůstane tam, kam patří.

 

Pro výrobce:

 • ETS Inside podporuje všechny certifikované KNX přístroje - ETS Professional nebo ETS Inside: všechny certifikované přístroje lze nakonfigurovat kterýmkoli nástrojem. Nejsou nutná žádná rozhraní, nemusí být prostudována žádná nová specifikace, nejsou potřebná nová produktová školení. To výrobcům KNX umožňuje ještě více rozšířit okruh svých zákazníků.
 • ETS Inside podporuje také KNX Secure - ETS Inside stojí také za využitím nejvyšších bezpečnostních standardů při řízení domů a budov.

 

    

 

KNX Secure

Bezpečnostní požadavky na instalace KNX narůstají. Kritické a důvěrné informace jsou stále více přenášeny ze stále širších oblastí použití. Jsou to například:

 • informace o spotřebě, které by neměly být vnímány třetími stranami,
 • signály bezpečnostních prvků (například dveřních kontaktů), které musí být chráněny proti manipulaci,
 • KNX přístroje pro kritické funkce, které smí komunikovat pouze s ověřenými účastníky,ochrana údajů v bezpečnostních aplikacích; zde kód pro přístupový systém, nebo dokonce pro aktivaci a deaktivaci poplašného systému mohou být zasílány pouze šifrované a ne v otevřeném tvaru.

Jak chránit v budoucnu stále lepší média a přístroje v instalacích KNX, je stále větší výzvou pro projektanty, montéry a výrobce. Také proto byl v KNX vyvinut rozšíření systému: KNX IP Secure a KNX Data Secure.Oba používají mechanismy, které jsou např. použity pro bezpečný přenos dat mezi elektroměry a energetickými společnostmi.

Mají-li být data odesílána přes internet, spojení mezi vysílající a přijímající sítí může být chráněno virtuální privátní sítí (VPN). Přesto to nezajišťuje odesílatelovo oprávnění ke konfiguraci sběrnicového systému nebo k výměně dat s ním. Zde KNX IP Secure nabízí dodatečnou jistotu rozšířením protokolu KNX IP takovým způsobem, že přenášená data jsou kompletně šifrována. Toho lze dosáhnout i ve stávajících instalacích jen s malým úsilím. Mají-li být data přenášena v KNX pouze lokálně, k ochraně dat postačí rozšíření sběrnicového protokolu. Zadaný ochranný mechanismus KNX Data Secure ověřuje věrohodnost anebo šifruje vybrané KNX telegramy nezávisle na médiu. Klíče jsou přiřazeny k přístrojům nebo k objektům z ETS. Jelikož v jednom KNX systému mohou být jak zabezpečené, tak i nezabezpečené aplikace, není nutné zabezpečit všechny přístroje.
Nové bezpečnostní funkce, zejména pro přístup přes internet, mohou být aplikovány do stávajících systémů využitím rozhraní s novými KNX bezpečnostními mechanismy. KNX IP Secure a KNX Data Secure je součástí softwarem ETS5.5 nebo ETS Inside.
 

Všechny informace jsou čerpány z https://www.knx.org, kde najdete další detaily. 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Kde jste vzal termín "grupové adresy"?

Zdravím, opraveno na odpovidajci nazev a to skupinové adresy. Pouzil jsem tzv. paskvil. Anglicko cesky vyraz. Dekuji za upozornení. Príste si clanky budu vícekrat po sobe cist.