Jste zde

Roboty YASKAWA Motoman umí rekuperovat el. energii

Společnost YASKAWA začala vybavovat roboty své řady Motoman systémem rekuperace energie pro snížení celkové spotřeby dnes stále dražší el. energie.

Roboty je obvykle nutné elektrickou energií napájet. Ale že by mohly elektrickou energii přímo generovat? Zvyšující se ceny elektrické energie Yaskawu napadlo řešit snížením celkové spotřeby robotů Motoman pomocí vestavby rekuperace energie pohybů ovlivněných gravitací nebo podobně jako u aut u dojezdů a zastavování pohybů. I tato drobnost může však při některých činnostech šetřit mnoho tisíc euro i snížit CO2 stopu výroby.

Efektivní využití energií

Všechny roboty Motoman od Yaskawa s užitečným zatížením 50 kg nebo více a vybavené současným řídicím systémem robota YRC1000 jsou nyní schopny přeměnit kinetickou energii z pohybů dolů a do stran přímo na střídavý proud a napětí 400 VAC / 50 Hz a dodávat ji zpět do sítě. To by mělo umožnit výrazné snížení energetických nároků robotů v závislosti na pohybovém vzoru.

Průmyslové roboty ve svých velmi rozmanitých úkolech, ať již jde o manipulaci, paletizaci, spojování nebo obrábění, obvykle provádějí mnoho bočních a především sestupných pohybů, při kterých servomotory naopak musí pohyb brzdit a tedy mohou potenciálně elektřinu rekuperací vyrábět. Doposud se však tato energie elektrickými odpory v řídicím systému přeměňuje na odpadní teplo a nevyužitá se rozptyluje do okolí. To se nyní má změnit. Japonský specialista na robotiku Yaskawa poprvé nabízí technické řešení pro dodávání energie z brzdění robota zpět do elektrické sítě. A to jako standard a bez dalšího nutného doplňujícího hardwaru. Podle Yaskawy individuální úspory dosažené předloženým řešením v podstatě závisí na úkolu a individuální trase v pohybu robota. Nicméně úspora by se měla obvykle pohybovat v rozmezí od 8 do 25 procent, tedy generovat úsporu spotřeby v ekvivalentu až 2800 kWh, tedy v současnosti cca kolem 1200 eur ročně. A životnímu prostředí se tím může ušetřit až 1,6 tuny CO2 ročně na provozu každého robota.

S tímto technickým řešením, které je podle Yaskawy dosud jediné svého druhu, výrobce pohonné techniky plně využívá svých zkušeností - všechny servopohony a řídicí balíčky totiž pocházejí od jeho vlastní společnosti a jsou proto optimálně přizpůsobeny pro použití v průmyslových robotech. Roboty Motoman od Yaskawa také otevírají další potenciál účinnosti díky svému štíhlému a kompaktnímu designu s nízkou pohyblivou hmotností a rychlému použití brzd během přestávek pohybu, které vypínají aktivní a energeticky náročné řízení polohy, když se nepoužívá. A to není vše: k úspoře energie mohou od počátku přispívat také inteligentní koncepty ovládání vyvinuté uživatelem, například automatickým vypínáním robotů během předvídatelných přestávek.

Energetická účinnost jako strategický cíl

Řešení energetické účinnosti jako tato jsou nedílnou součástí globální firemní strategie Yaskawa. Společnost si například stanovila ambiciózní cíl celosvětově ušetřit prostřednictvím svých produktů 100násobek množství emisí CO2, které si sama vyprodukovala, a to do roku 2025. Skupina Yaskawa tak uvádí své aktivity do souladu se 17 cíli udržitelného rozvoje OSN a zaměřuje se na udržitelné projekty, jako je digitalizace hodnotových řetězců, převzetí těžkých a špinavých úkolů prostřednictvím automatizace a efektivní produkce potravin v chytrém zemědělství pro udržitelnou, ziskovou a obyvatelnou budoucnost.

Odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Máme na firmě teď už více, než 30 robotů od yaskawy, a denně musíme zastavovat celé linky, kvůli tomu, že yaskawa to nemá vyvhytané. Denně aspoň 10x chyba v nadproudu regenerace. Opravdu inovativní technologie. Ať si to strčí do...