Jste zde

Miniaturizace probíhá i na poli napájecích zdrojů

Výrobce napájecích zdrojů TDK-Lambda nabízí letos nový 24 VDC spínaný zdroj TDK-Lambda DRL 30-24-1 výrazně menších rozměrů než jeho předchůdci při stejných výkonových parametrech. Jeden takový zdroj jsem otestoval...

Dříve jste si při volbě napájecího zdroje na DIN lištu museli podle velikosti skříně vybrat buď úzké, ale vysoké provedení, nebo široké a nízké. S miniaturizací elektroniky však již i tato volba začíná odpadávat, protože se u nových spínaných napájecích zdrojů 24 VDC malých výkonů daří již spojit obě varianty do jedné, tedy do provedení se zároveň nízkým i úzkým pouzdrem.

Nový napájecí zdroj TDK-Lambda

Typickou ukázkou v tomto směru je porovnání staršího a nového typu napájecího zdroje z nabídky v tomto směru specializovaného výrobce TDK-Lambda, konkrétně staršího typu DSP 30-24, a nového typu DRL 30-24-1. Oba zastupují zcela stejnou napěťovou a výkonovou třídu - tedy zdroje 230 VAC/24 VDC o výkonu 30 W. Přitom jak je patrné z přiložených fotografií, je nový světle modrý zdroj na první pohled o cca 1/3 užší, co se týče místa zabírající na DIN liště, při zcela shodné zástavbové výšce pouze cca 90 mm. To je výhodné při použití zdroje pro malé / nízké měřící skříňky s hloubkou jen 12 mm (například skříně Schneider řady NSYSBM).

Konkrétně z pohledu rozměrů je porovnání následující:

 • Starší tmavomodrý typ TDK-Lambda DSP 30-24 má rozměry 53 x 91 x 55,6 mm

 • Nový světlemodrý typ TDK-Lambda DRL 30-24-1 má rozměry 36 x 91 x 55,6 mm

Přitom nový typ má zcela stejný výkon 30 W. Jediný praktický rozdíl je přítomnost jen dvou svorek 24 VDC výstupu narozdíl o zdvojených svorek (2x2) svorek zdroje DSP 30-24 (viz TEST: napájecí zdroje TDK-Lambda 24 VDC na DIN lištu). Nicméně to obvykle není žádný "hedikep", protože stejně ve většině případů je výstup zdroje nejdříve přiveden na DIN svorkovnice, kde se dále vícenásobně rozvádí k dalším napájeným přístrojům či senzorům.

Test zdroje DRL 30-24

Zdroj je prakticky skoro celý zapouzdřený do odolného pružného plastu a na první pohled působí téměř mechanicky nezničitelným dojmem. Několik chladících otvorů je jem na horní a spodní straně zdroje, čímž lze zdroj z pohledu zástavby na DIN lištu přímo "přirazit" k svorkám či jiným přístrojům bez vlivu na správné chlazení. Upevnění na DIN lištu je zde prostřednictvím pružinové plastové západky.

Z elektrického pohledu jsou jak připojovací svorky vstupu 230 VAC, tak výstupu 24 VDC šroubovací pro plochý i křížový šroubovák. Úroveň výstupního napětí lze malým potenciometrem doladit v rozmezí 24 - 28 VDC (dle údajů výrobce), v mém případě konkrétně v rozmezí 22,3 až 29,9 VDC při stavu bez zatížení (naprázdno).

Zdroj má dle údajů výrobce držet stabilně nastavení výstupní napětí až do zatížení el. proudem 1,25 A. V mém konkrétním případě zdroj byl schopen přesně naprázdno nastavené výstupní napětí 24 VDC držet až do zatížení 1,65 A (do odporové zátěže) a následně došlo k poklesu jen na 23,9 VDC při zatížení až 1,97 A! Tedy reálně má zdroj limity daleko výše, než udává výrobce. A to je chvályhodné.

Při zatížení větším než 1,98 A již zdroj přechází do režimu blokování / limitace výstupu, tzv. Hiccup režim, kdy el. proud je střídavě omezován. Stejně tak se zdroj choval při záměrně provedeném zkratu výstupních svorek, kdy ihned po zkrat přešel do režimu limitace, kdy do zkratu tekl el. proud o hodnotě 0,99 - 1,55 A. Po odstranění zkratu zdroj hned obnovil standardní činnost. Při tomto testu zkratu došlo jen k mírnému ohřátí zdroje.

Spínaný napájecí zdroj TDK-Lambda DLR 30-24-1.

Základní parametry TDK-Lambda DRL 30-24 (dle údasjů výrobce):

 • Vstupní napětí: 85 - 264 VAC / 47 - 63 Hz (případně přepětí až 300 VAC na  5 sekund)
 • Výstupní napětí: 24 VDC (nastavitelné v rozmezí cca 23 - 28 VDC)
 • Max. el. zatížení: 30 W / 1,25 A
 • Účinnost: cca 90%
 • Výkonový faktor: IEC61000-3-2 Class A
 • Jmenovitý vstupní el. proud: 0,45 A
 • Zapínací / náběhový vstupní el. proud (Inrush Current):  až 50 A (při studeném startu)
 •  Přepěťová výstupní ochrana: aktivace při napětí 29-35 V
 • Ochrana proti zkratu: aktivace při zatížení větším něž 105% Imax = 1,31 A, režim Hiccup s autorestartem
 • Provozní teplota: -20 až 70 °C
 • Rozměry: 36 x 91 x 55,6 mm
 • Životnost: více než 8 let (při provozu 40°C, 75% zatížení, 230 VAC)
 • Indikace funkce: 1x zelená LED

Závěr

Z výše uvedeného je patrné, že nový zdroj při výrazně menší šířce poskytuje přinejmenším stejně kvalitní parametry v porovnání se starším typem DSP 30-24, který ve svých aplikacích využívám již více jak 5 let a zatím žádný z nich "neodešel". Vzhledem k výrobcem udávané životnosti minimálně 8 let při provozu v "rozumných podmínkách" by i nový zdroj měl být minimálně stejně kvalitní i z dlouhodobého pohledu. 

Odkazy

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon drl-datasheet.pdf1.73 MB
Hodnocení článku: 

Komentáře

Kupovali jsme zdroje DSP 30-24 cca 6 let. Máme v rozvaděčích nasazeno cca 150 těchto zdrojů a už 6ks nám přestalo postupně fungovat. Ze 2 zdrojů DSP 60-24, které máme v rozvaděči asi 8 let, jeden už také "odešel". Kolegové v mateřské firmě hlásí s DSP 60-24 podobné problémy. Z tohoto důvodu jsme postupně přešli na Schneider Electric a zatím bez problémů.

Mi začali kupovat zdroje od PULS. Jsou sice trochu vyšší ale v klasické skříni rozvaděče to ničemu nevadí. Naopak pro nás bylo důležité aby na DIN liště zabírali co nejméně do šírky. Zdroj o 100W má šířku je 28mm.  Zásadní pro nás bylo, že fungují i v extrémních podmínkách (60°C v rozvaděči) bez problémů několik let. Účinnost uvádí výrobce >96%. Nevím neměřil jsem. Ale ochrany proti zkratu, reakce na podpětí, bonusový příkon jsou skvělé. 

Ano, kromě Schneider Electric používáme i Puls, popř. malé Wielandy a všechny tyto zdroje jsou bez problémů.

Mj. zdroje Puls jsme zvolil na základě článku právě z tohoto serveru www.hw.cz a jejich chvály na ně. A mimo jiné taky díky jejich bonusovému příkonu.