Jste zde

Některé elektroměry měří až 6x větší spotřebu než je skutečnost

Nizozemská vláda chce nahradit tradiční elektroměry s rotujícími disky inteligentními elektroměry v každé domácnosti do roku 2020. Netušila, že toto politické rozhodnutí může mít fatální důsledky pro spotřebitele.  

Na University of Twente (UT) ve spolupráci s Amsterdamskou univerzitou aplikovaných věd provedli studii, která odhaduje, že tyto potenciálně nepřesné elektroměry byly instalovány nejméně v 750.000 holandských domácností.

Test setup 

Již nějaký čas se objevovaly informace o tom, ž elektronické elektroměry mohou podávat mylné údaje o spotřebované energii. To byla výzva pro profesora Leferinka spolu s se spolupracovníky Ceesem Keyerem a Antonem Melentjevem z Auas,aby tyto informace potvrdili nebo vyvrátili. Na test použili devět různých elektronických elektroměrů. Tyto elektroměry byly vyrobeny v letech 2004 až 2014. Umístili elektroměry do jednoho elektrického rozvaděče a jako zátěž použili úsporné žárovky, topné tělesa, LED žárovky a stmívače. Vědci pak porovnali naměřené údaje se skutečnou spotřebou systému.

Rozdíl  až 582 % 

V experimentálních testech, které jsou zcela reprodukovatelné, pět z devíti elektroměrů ukazovalo mnohem vyšší spotřebu než skutečné množství spotřebované energie. V některých sestavách se jednalo až o 582 procent vyšší spotřebu. Naopak, dva elektroměry ukazovaly údaj o 30 procent nižší, než skutečné množství spotřebované energie. Největší nepřesnosti byly pozorovány při použití stmívače v kombinaci s energeticky úspornými žárovky či LED žárovky. 

Vysvětlení

Nepřesné hodnoty jsou připisovány konstrukci elektroměru. Stmívače se rychle rozšiřují do domácností a právě stmívače jsou největším problémem měření energie. Průběh již není sinusový a na to vývojáři elektroměrů zapomněli. Dalo by se to omluvit u výrobků staršího data, kdy LED žárovky nebyly na vzestupu. Vědci demontovali elektroměry a podívali se dovnitř na princip měření energie. Zjistili, že  elektroměry s  vyšší spotřebou používaly pro měření energie „Rogovského cívku“. Zatímco u elektroměru s nižšími hodnotami používali „Hallův snímač“. Zajímavé je, že všechny testované přístroje splňují všechny zákonné požadavky a jsou certifikovány. Zkoušky v patřičných v normách však nedefinují použití stmívače a úsporné žárovky či LED jako zátěže. Proto těmito zkouškami prošly.

Může spotřebitel bránit? 

Pokud má spotřebitel jakoukoliv pochybnost o měření elektroměru, může zažádat o přezkoušení elektroměru v akreditované laboratoři. Bohužel, pokud se zjistí, že přístroj měří správně, tak musí toto měření uhradit. Toto platí i zde v České republice. Nicméně je nutno říci, že přezkoušení proběhne v souladu s platnými normami a tak se pravděpodobně zjistí, že přístroj měří správně. 

Závěrem

Studie s názvem „Static Energy Meter Errors Caused by Conducted Electromagnetic Interference“, jsou publikovány ve vědeckém časopise IEEE Electromagnetic Compatibility Magazine. Nizozemský metrologický institut provedl přezkoumání a tyto výsledky potvrdil.
Po přečtení tohoto článku jsem pátral po typech jednotlivých elektroměrů. Narazil jsem na článek, kde se autor o tyto informace zajímal. Nicméně mu bylo sděleno, že studie neměla za cíl poškodit určité výrobce, ale pouze upozornit na tuto problematiku, což se jim podařilo. Myslím, že o tomto tématu neslyšíme naposledy.

Link na původní článek:

https://www.utwente.nl/en/news/!/2017/3/313543/electronic-energy-meters-false-readings-almost-six-times-higher-than-actual-energy-consumption

Link na článek o typech testovaných elektroměrů:

http://m.nzherald.co.nz/business/news/article.cfm?c_id=3&objectid=11816828
 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Jaký to je "milný" údaj? Dejte si facku.

Nasekat v 2 vetach 4 hrubky je uctyhodny vykon. Milna bije do oci uz z dalky. V druhe vete zase yy evokuji, ze tym byl slozen z zen.

Prectete si co publikujete - spellchecker tyto krasy neodhali. No mozna tu milnou... :-)

"Již nějaký čas se objevovali(y) informace o tom, ž(e) elektronické elektroměry mohou podávat mi(y)lné údaje o spotřebované energii. To byla výzva pro profesora Leferinka spolu s se spolupracovníky Cees Keyer a Anton Melentjev z Auas,aby tyto informace potvrdily(i) nebo vyvrátily(i)."

Zajímavá zpráva, ale závěr vypadá, jako že autor už někam spěchal. Téma přezkoušení (správně ověření měřidla) by zasloužilo více pozornosti.

Když budu mít pochybnost o správnosti měření svého elektroměru, nechám jej ověřit. Toto ověření proběhne podle platných norem - ovšem těch samých, podle kterých již bylo ověřeno jako nové a pak každých pět let! Čili pokud je problém v principu měření (chybném návrhu měřicího ústrojí) a tento elektroměr již jednou prošel ověřením (což musel, jinak by se k zákazníkovi nedostal), pak opakované ověřování nic neřeší, protože chyba návrhu je zjevně mimo detekční rozsah ověřovací metodiky!  

Opakované ověření logicky nezjistí nic, co nezjistilo ověření prvotní. Je určeno pro případy, kdy se domníváme, že došlo k degradaci nebo poškození (kusové vadě) měřidla. Takže v tomto případě jsou to vyhozené peníze.

Zdravim,

Mozna jsem to napsal ne moc sikovne, ale vas zaver je obsazen na konci tohoto odstavecku:

Může se spotřebitel bránit? 

Pokud má spotřebitel jakoukoliv pochybnost o měření elektroměru, může zažádat o přezkoušení elektroměru v akreditované laboratoři. Bohužel, pokud se zjistí, že přístroj měří správně, tak musí toto měření uhradit. Toto platí i zde v České republice. Nicméně je nutno říci, že přezkoušení proběhne v souladu s platnými normami a tak se pravděpodobně zjistí, že přístroj měří správně.