Jste zde

CPU Simatic S7-1200 s firmware 4.0

V září by měl být ukončen prodej CPU Simatic S7-1200 s firmware 3.0 a k dispozici bude jen nové PLC s firmwarem 4.0. My jsme je pro Vás vyzkoušeli prakticky.

Jestli opravdu nastane v září k ukončení prodeje CPU S7-1200 s trojkovým firmware, nebo až o pár měsíců později, není jisté, dostupné budou dalších deset let jako náhradní díl. V každém případě je to ale veliký skok hlavně v otázce programovacího software TIA Portal.

Jak je vidět již na balení nových CPU je veliké upozornění, že k programování je nutný TIA Portal verze 13 (nebo pozdější). Prostě s klasickým a už celkem hojně používaným TIA V12 si ani neškrtnete.

 

Tyto CPU mají samozřejmě jiné objednací číslo, změna je patrná na první pohled. V prostřední části označení najdete 1AE40, což znamená firmware 4.0. Co nové CPU přináší za změny proti staršímu? Spoustu funkcí z S7-1500, rychlý čítač můžete pověsit na libovolné vstupy a také na vstupy z SB modulu, dále možnost nastavit vstupní filtr v rozmezí 0,1μs do 20ms. CPU s FW 4.0 můžete také propojit a použít jako IO zařízení. Jestli jste měli u starších verzí PLC potíže s PID regulátorem, verze 4.0 jej přebrala z řady S7-1500, takže by měl být pokoj. Dále například integrovaný webový server podporuje rozlišení mobilních telefonů, FW 4.0 nabídne také vylepšený trace a funkce uživatelských přístupů. Je toho samozřejmě ještě více, my si některé zajímavosti ukážeme v dalších článcích.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Novou stanici připojíme do naší dílenské sítě, se starší dvojkovou CPU a zkusíme nastavit IP adresu, spojení a nějaký kus PLC programu.

 

Máme v TIA V13 nový projekt CP1212C a přidáme do něj PLC stanici.

 

Tu naši s firmware 4.0 najdeme jednoduše, pokud tam není, nemáme TIA V13.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Jako první nastavíme v projektu IP adresu (192.168.1.101), abychom CPU měli přístupnou v naší síti. Nic víc nás zatím nebude zajímat.

 

Pro spojení vybereme správný interface, pokud Vám vmxnet3 adaptér nic neříká a máte na svém PC jen standardní síťovou kartu, je to tím, že my máme TIA instalován ve virtuálním PC a ve VMware jede spojení s PLC pouze s tímto adaptérem.

Tento vmxnet3 adaptér se do VMware instaluje zvlášť. 

 

TIA Portal najde naši novou PLC klasicky jako typ ISO bez IP adresy jen s MAC adresou.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Takže stačí jen standardním způsobem nahrát HW konfiguraci s nastavenou IP adresou do CPU.

 

Všimněte si, že zatržítko "najít všechny dosažitelné účastníky" se změnilo na  "všechny kompatibilní zařízení". 

 

Další nahrání již najde TIA naši CPU se správnou IP adresou. Nyní si můžeme do PLC přehrát co chceme, máme je správně připojeno do sítě.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Například celý program ze staršího CPU, který jsme si přenesli třeba přes referenční projekt, jak jsme si ukázali minule. Tady se jedná o první nahrání, vidíte že v CPU není ani jeden programový blok.

 

Naše síť má nyní připojené dvě PLC a jeden HMI panel. CPU s FW 4.0 má IP adresu 101.

 

Připojíme se k PLC online a překontrolujeme typ, objednací číslo a verzi firmware. Pozor, nezapomeňte nastavit datum a čas CPU, aby údaje v diagnostickém bufferu měly smysl.

 

Závěr:

Jak bylo uvedeno v úvodu, přesný termín ukončení výroby PLC s firmware 3.0 nevíme, ovšem není až tak podstatné jestli září nebo říjen. Spousta uživatelů před nedávnem migrovala softwarem TIA na verzi 12 s tím, že to snad chvíli vydrží. Jak je vidět nevydrží. Jestliže máte aplikace s S7-1200 bude možná vhodné se aspoň trochu předzásobit, nebo investovat do další verze TIA.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

CPU S7-1200 s Firmware 4.0: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/89899919           

PLC FW 3.0 a ukončení produkce: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/61520890    

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobrý den pane Blažek,

jak tomu mám rozumět ? Cituji: "... rychlý čítač můžete pověsit na libovolné vstupy a také na vstupy z SB modulu, dále možnost nastavit vstupní filtr v rozmezí 0,1μs do 20ms". Jako že lze sledovat vstup každých 0,1μs ?? Tj. frekvencí 1Mhz ????

JF 

pro čítače byly dříve vyhrazené konkrétní vstupy, teď si můžete vybrat.  U filtru např. 20ms je doba než se to projeví na vstupu a nová CPU 1217C umí už čítač do 1MHz. Nebyl by problém to zkusit změřit, generátor funkcí máme, rychlý čítač v PLC programu by se taky napsal, chybí jen to nejnovější CPU. Takže tomu musíme zatím věřit.

Vstupní filtr znamená, že impulzy/dropouty kratší než nastavený čas jsou ignorovány. Nemusíš ho ale vůbec použít. Jo a 0,1μs je 10 MHz - no dobře 0,1μs "nahoře", 0,1μs "dole",  tak je to 5 MHz